2005-01-27 d. Seimo nario Jono Jagmino komandiruotės į Vokietiją (2005-02-20-23 d.) ATASKAITA

EN  FR

 

Vilnius, 2005 m. sausio 27 d.

                                                                                                                         

Ataskaitą pateikė Seimo narys Jonas Jagminas, Kaimo reikalų komiteto pirmininkas.    

Komandiruotės pagrindas: 2005 m. sausio 19 d. Seimo valdybos sprendimas Nr. 64.

Kviečiančioji institucija: Tarptautinės maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodos „Žalioji savaitė 2005“ organizatoriai.

Komandiruotės tikslas: Dalyvauti tarptautinėje parodoje ,,Žalioji savaitė 2005" ("Grüne Woche 2005“).

Įvykę susitikimai: sausio 20 ir 21 d. įvyko susitikimai su Vokietijos vartotojų apsaugos, maisto ir žemės ūkio federaline ministre p. Renate Künast, sausio 21 d. susitikimas su Nyderlandų žemės ūkio, gamtos ir maisto kokybės ministru p. Cornelis Pieter Veerman bei su Lenkijos Respublikos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministru p. Wojciech Olejniczak; sausio 22 d. susitikimas su Latvijos Respublikos žemės ūkio ministru p. Mārtiņš Roze.

Nagrinėtos temos: sausio 22 d. dalyvauta 12-ajame Rytų-Vakarų forume "Subalansuota žemės ūkio ekonomika ir inovacijos - galimybės ir iššūkiai politikams ir visuomenei".

Šiais metais Lietuva parodoje pristatė devynių įmonių tradicinio lietuviško skonio, ekologiškus, puikios kokybės, saugius ir vartotojų vertinamus  gaminius.

Aptarti klausimai ir šalių pozicijos:

Žemės ūkio ministrė K. D. Prunskienė pristatė Lietuvos Respublikos Vyriausybės uždavinį - struktūrine technologine prasme modernaus, kooperuoto ir konkurencingo žemės ūkio bei žuvininkystės plėtra; nuoseklus maisto ūkio, kaip vieningos sistemos „nuo lauko iki stalo“, orientuotos į rinką ir pateikiančios tiek Lietuvos vartotojams, tiek eksportui įvairų kokybišką, saugų maistą prieinamomis kainomis, formavimas; kaimo ūkinė ir socialinė plėtra, šalia žemės ūkio kaime diegiant įvairius alternatyvius verslus ir šiuolaikinę infrastruktūrą, sukuriant kaimo gyventojų užimtumo, jų socialinės gerovės ir tobulėjimo prielaidas bei saugios ateities garantijas.

ES žemės ūkio komisarė Mariann Fischer Boel bei kiti pasisakiusieji akcentavo, kad dugiausiai rūpesčių žemės ūkio srityje kelia cukraus sektoriaus reforma ir biudžeto žemės ūkiui formavimas 2007-2013 metų finansiniu laikotarpiu. Žemės ūkio ministrė K. Prunskienė pabrėžė, jog Lietuva nesutinka su A ir B cukraus gamybos kvotų sujungimu ir sumažinimu 16 proc., nes iš visų šalių narių Lietuvai tai turėtų didžiausią neigiamą įtaką. Ministrė taip pat pabrėžė, kad Lietuvos netenkina ir tiesioginių išmokų dėl prarastų pajamų cukrinių runkelių augintojams dydis bei paskirstymas. Lietuva siekia, kad prarastos pajamos cukrinių runkelių augintojams būtų kompensuojamos 100 proc. ir būtų skiriamos tiesiogiai už jų auginamus cukrinių runkelių plotus.

Aktuali informacija: Susitikimų su kolegomis metu aptartos žemės ūkio ir maisto pramonės bei kaimo plėtros aktualijos ir tendencijos. Paroda sujungia Rytus ir Vakarus, suteikia puikią įvairių susitikimų ir diskusijų galimybę.

Pasiūlymai dėl įgytų žinių panaudojimo Seime:

Diskusijų metu iškilo klausimas, kaip ir kokiu keliu mes toliau eisime. Apibendrinant galima išskirti šias kryptis. Tai kuo mažesnė žemės ūkio priklausomybė nuo energetinių resursų importo. Šis klausimas ypač aktualus ir Lietuvai - atsiveria puiki galimybė plėsti biodegalų gamybą. Privalome pritaikyti savo įstatyminę bazę šiam tikslui. Patirties galėtume pasisemti ir iš Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės, kur ūkininkai, derlingose žemėse auginę cukrinius runkelius, skatinami persiorientuoti ir auginti rapsus biodyzelinui.

Kitas svarbus klausimas - labai sveikų, aukštos kokybės maisto produktų gamyba. Ypatingą dėmesį privalome skirti moksliniams tyrimams, inovacijoms. Inovacijos ūkiuose ir maisto pramonės modernizavimas lems žemės ūkio ateitį ES.   

Siekiant tinkamai atstovauti Lietuvos interesus, rengiant ES teisės aktus, naujosios šalys narės privalo aktyviau reikšti savo poziciją ES institucijų komitetuose ir darbo grupėse, taip pat iš anksto vienyti jėgas su bendraminčiais kolegomis iš kitų šalių, nes pačioje Ministrų Taryboje dažnai būna per vėlu priimti šaliai palankius sprendimus.

Atvežta informacinė medžiaga ir leidiniai: -.

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008