2008-05-07 dienos posedyje

EN  FR

Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas 2008-05-07 dienos posėdyje, kaip papildomas, svarstė Baudžiamojo kodekso 192 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XP-3008. Pagrindiniai projekto tikslai ir uždaviniai – užtikrinti geresnę autorių, atlikėjų, fonogramų gamintojų ir kitų intelektinės nuosavybės subjektų teisių apsaugą. Parengti įstatymo projektą paskatino intelektinės nuosavybės apsaugos teisinio reguliavimo trūkumai, neleidžiantys veiksmingai kovoti su nusikaltimais intelektinei nuosavybei, tinkamai ginti nusikalstamai pažeidžiamas autorių, atlikėjų, fonogramų gamintojų bei kitų intelektinės nuosavybės subjektų teises. Parengti įstatymo projektą taip pat paskatino teismų praktika. Ji parodė, kad teismai susiduria su sunkumais taikydami Baudžiamojo kodekso (BK) 192 straipsnio nuostatas praktikoje: dabar galiojančio BK 192 straipsnio 1 dalyje nustatyta nusikaltimo sudėtis nėra pakankamai aiški, sunku baudžiamąją atsakomybę atriboti nuo administracinio teisės pažeidimo, ypač daug problemų kyla bylose dėl dailės kūrinių neteisėto atgaminimo ir platinimo, kai reikia nustatyti kūrinių teisėtų kopijų bendrą vertę, tačiau yra tik kūrinio originalai ir teisėtos kopijos neegzistuoja. Komitetas šiam nutarimo projektui pritarė.

 

Komitetas, kaip papildomas, svarstė Administracinių teisės pažeidimų kodekso 214 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XP-3009, kurio tikslas - atriboti baudžiamąją atsakomybę nuo administracinės atsakomybės už neteisėtą literatūros, mokslo ar meno kūrinio (įskaitant kompiuterių programas ir duomenų bazes), ar gretutinių teisių objekto, ar jų dalies atgaminimą ir užtikrinti geresnę autorių, atlikėjų, fonogramų gamintojų ir kitų intelektinės nuosavybės subjektų teisių apsaugą. Šis pakeitimas leis pašalinti neaiškumus dėl administracinės ir baudžiamosios atsakomybės taikymo. Už visuomenei pavojingesnę veiką bus taikoma ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė. Komitetas šiam projektui pritarė.

 

Komitetas išklausė Etninės kultūros globos tarybos 2007 metų ataskaitą, kurią pristatė tarybos pirmininkas prof. Libertas Klimka. 2007 metų veikloje Etninės kultūros globos taryba savo nutarimu išskyrė tokias problemas, laikydama jas prioritetinėmis ir aktualiausiomis: gyvuojančių tradicinės kultūros reiškinių išaiškinimas ir jų apsaugos priemonių kūrimas etnografiniuose regionuose, bendruomenių veiklos skatinimas etnokultūrinės veiklos pagrindu, bendruomenių vaidmens ir įtakos, saugant vietos tradicinę kultūrą, stiprinimas Etnokultūrinės tradicijos tęstinumo ir perimamumo užtikrinimas (vaikų folklorinių ansamblių steigimas, vasaros stovyklos, edukacinės programos), vaikų ir jaunimo įtraukimas į etninės kultūros veiklą. Mokytojų kompetencijos etnokultūros baruose stiprinimas, tradicinių amatų palaikymas, jų centrų steigimosi skatinimas. Išvardytųjų prioritetinių darbų sėkmė ir tolimesnė etnokultūros plėtros perspektyva neabejotinai priklausys nuo etnologų rengimo Lietuvos aukštosiose mokyklose. Todėl Etninės kultūros globos taryba 2007 m. ypatingą dėmesį skyrė šiai problemai, matydama nepatenkinamą padėtį.

Komitetas nusprendė pritarti Etninės kultūros globos tarybos 2007 metų veiklos ataskaitai ir siūlyti Seimui svarstyti Seimo nutarimo projektą.

 

Komitetas taip pat svarstė Valstybinės kultūros paveldo komisijos 2007 metų veiklos ataskaitą. Pristatydamas ataskaitą, Komisijos pirmininkas prof. Jonas Glemža, pabrėžė, kad komisija aktyviai dalyvavo formuojant paveldo apsaugos politiką. Komisija priėmė sprendimą „Dėl aktualiausių kultūros paveldo apsaugos politikos formavimo uždavinių“, kuriame numatyta: paveldosaugos bei su paveldosauga susijusių sričių teisės aktų tobulinimas; atsakomybės taikymas pažeidėjams bei paveldosaugos darbuotojams; objekto naudojimo ir tvarkybos reguliavimo efektyvumas ir galimos žalos visuomenei vertinimas bei išieškojimas; kultūros paveldo tvarkybos finansinis rėmimas valstybės ar savivaldybių biudžeto lėšomis, siekiant racionalaus jų panaudojimo. Komisija konstatavo, jog dar nepakanka dokumentų kultūros paveldo objektų būklei nustatyti bei vertinimo rekomendacijų skirtingoms kultūros paveldo objektų rūšims. Artimiausiu metu Komisija numato svarstyti parengtų paveldo tvarkybos reglamentų atitikimą Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nuostatoms ir restauravimo bei konservavimo darbų metodikoms.

Komitetas nusprendė pritarti Valstybinės kultūros paveldo komisijos 2007 metų veiklos ataskaitai ir siūlyti Seimui svarstyti Seimo nutarimo projektą.

 

Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas kaip pagrindinis svarstė Seimo narių R. Kupčinsko ir V.M. Čigriejienės Švietimo įstatymo 41 straipsnio papildymo įstatymo projektą Nr. XP-2888, kuriuo siekiama suteikti galimybę miestų pakraščio ir kaimo mokykloms išlikti vidurinėmis ir tokiu būdu suteikti mokiniams vientisą vidurinį išsilavinimą. Komitetas padarė pertrauką svarstyme, kol Seimo posėdžių sekretoriate bus įregistruotas Švietimo įstatymo pakeitimo įstatymas.

 

Komitetas kaip pagrindinis svarstė Švietimo įstatymo 60 ir 61 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto 4 variantą, kadangi gauta Seimo Teisės departamento išvada šiam variantui. Projekto pagrindinis tikslas – nustatyti, kad bendrojo lavinimo mokyklų mokiniai mokymosi bendrojo lavinimo mokykloje metu, būtų draudžiami valstybės lėšomis nuo nelaimingų atsitikimų.

Nuspręsta teikti Seimui svarstyti Švietimo įstatymo 60 ir 61 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto 5 variantą, patobulintą atsižvelgus į gautas pastabas.

 

Komitetas kaip pagrindinis svarstė Seimo narės Dangutės Mikutienės teikiamą Švietimo įstatymo 36 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XP-2433, kuriuo siekiama, kad ikimokyklinio ugdymo, bendrojo lavinimo bei pirminio profesinio mokymo mokyklose mokinių maitinimas būtų organizuojamas tik stacionariose maisto tvarkymo vietose pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus reikalavimus ir tokiu būdu būtų gerinamos mokinių maitinimo sąlygos bei kokybė. Gerinant vaikų maitinimą mokyklose kartu siekiama apsaugoti ir vaikų sveikatą.

Komitetas pritarė Ūkio ministerijos, Europos Teisės departamento prie Teisingumo ministerijos nuomonei, Vyriausybės, Seimo Sveikatos reikalų komiteto, Seimo narių V.Simulik ir E.Žakario pasiūlymams ir nusprendė teikti Seimui svarstyti patobulintą Švietimo įstatymo 36 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą XP-2433(2).

 

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė pristatė Komitetui valstybinės kalbos politikos gairių projektą ir atsakė į Seimo narių klausimus.

 

 

 

Jurgita Bieliūnienė, 2396789

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008