Pastaruosius šešerius metus, o ypač šiemet masinį pobūdį įgavęs skandalas dėl abitūros egzaminų užduočių nutekinimo, rodo, kad šiuo metu galiojanti neva itin slapta ir stipriai kontroliuojama egzaminų sistema yra ydinga, todėl keistina, teigia opozicinės Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys Rimantas Remeika.
Kasmetiniai ritualiniai valstybės pareigūnų patikinimai, kad egzaminų medžiaga yra itin griežtai kontroliuojama ir faktiškai yra eliminuotas informacijos nutekėjimas, tėra tušti žodžiai, slepiantys ir saugantys korupcijos bei piktnaudžiavimo pūlinį, šiemet prasiveržusį... internetu. Šiuolaikinės technologijos, kaip niekas kitas atskleidė, kad žmogiškasis faktorius, kompiuterių amžiuje, superslaptas sistemas paverčia savo pačių karikatūromis. Todėl užuot reikalavus pareigų galvų nuėmimo ar dar labiau griežtinus dabartinę, neefektyvią valstybinių egzaminų sistemą, reikia ją visiškai išlaisvinti, t.y. nesugebanti administruoti egzaminų sistemos valstybė turi ją liberalizuoti, - įsitikinęs liberalcentristas R.Remeika.
Parlamentaro teigimu, toli tokios sistemos pertvarkymo pavyzdžių ieškoti nereikia vienas jų, vairuotojų pažymėjimams gauti šiuo metu egzistuojanti eismo taisyklių egzaminų tvarka.
Dabartinių moksleivių tėvai savo atžaloms galėtų papasakoti, kokį kyšį tekdavo duoti arba kaip, dar visai neseniai buvo laikomi vadinamieji teoriniai eismo taisyklių egzaminai. Tačiau nebegalėdami kovoti su korupcija, užuot šią sistemą beviltiškai griežtinę, policijos vadovai pasirinko jos liberalizavimą t.y. eismo taisyklių testų užduotys tapo visiems žinomos iš anksto, o konkretų testą, iš kelių šimtų visiems žinomų variantų, egzamino metu, atsitiktinės atrankos metu parenka kompiuteris.
Kas šiuo atveju trukdo Švietimo ir mokslo ministerijos specialistams sudaryti ir paviešinti lietuvių kalbos, matematikos ir kitų dalykų, kelis šimtus testų variantų, iš kurių, į kiekviename rajone sukurtą egzaminų laikymo centrą atėjusiam moksleiviui, konkrečią užduotį parinktų, ne paslapčių nemokantys (nenorintys) saugoti ministerijų klerkai, o nešališkas kompiuteris, - teigia R.Remeika.
Liberalcentristo įsitikinimu, dabar galiojanti sistema diskredituoja ne egzaminų tvarką, o pačią Lietuvos valstybę, o idealų dar nespėjusiam palaidoti jaunimui bruka pirmąsias antipilietiškumo pamokas.
Kokį pilietį tikimės užauginti, kuomet jau per pirmąjį brandos egzaminą jam yra netiesiogiai pasakoma, kad valstybės administruojama sistema yra pritaikyta tik nedoram, suktam ir korumpuotam, o ne žinių trokštančiam bei išsilavinusiam žmogui? Apie kokį pasitikėjimą pilietiniais institutais galima kalbėti, kuomet pati valstybė nesugeba išlaikyti padorumo ir sąžiningumo egzamino, - mano R.Remeika.
Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas
Kontaktinis asmuo:
Rimantas Remeika
8 698 42185