A.Čaplikas: ar Seimas ryšis sustabdyti rinkėjų mulkinimą per savivaldos rinkimus?

EN  FR

Seimas šiandien parodys kiek parlamentarai yra sąžiningi savo rinkėjams, teigia Seimo vicepirmininkas liberalcentristas Algis Čaplikas.

Parlamentas šią pavakarę turėtų balsuoti dėl to ar pritarti liberalcentristo siūlomiems apribojimams Seimo nariams ir europarlamentarams dalyvauti savivaldybių tarybų rinkimuose. Konkrečiai A.Čaplikas siūlo šiems asmenims atsistatydinti iš užimamų pareigų prieš Vyriausiajai rinkimų komisijai paskelbiant rinkimuose dalyvaujančių partijų, politinių organizacijų sąrašus ir pastariesiems, įgyjant kandidatų į savivaldybių tarybų narius statusą.

“Šiuo metu Savivaldybių tarybų rinkimų įstatyme egzistuoja “legali spraga”, nes įtvirtintame baigtiniame su savivaldybės tarybos nario mandatu nesuderinamų pareigų sąraše, Europos Parlamento nario pareigų nėra. Todėl teikdamas minėtas pataisas, siekiu ne tik “užlopyti” akivaizdžias įstatymų spragas, bet ir apriboti nežabotą aukštų politikų siekį mulkinti rinkėjus. Mat kaip rodo praktika, žinomų politikų “misija” savivaldos rinkimuose paprastai apsiriboja tik rinkėjų dėmesio patraukimu - iš tiesų, iš Seimo ar Europos Parlamento pereiti į savivaldą politikai nesiruošia, o tik padeda regionuose dirbantiems partiečiams”, - teigia Seimo vicepirmininkas liberalcentristas Algis Čaplikas.

Atsižvelgdamas į per kiekvienus ne gerėjančią, o tolydžio prastėjančią situaciją, kuomet piktnaudžiaujama išankstiniu balsavimas pašte, Algis Čaplikas taip pat šiandien teikia įstatymų pataisas, kurios panaikintų išankstinį balsavimą pašte per savivaldos tarybų rinkimus.

“Tokių pataisų atsiradimą, paskatino per kiekvienus rinkimus nemažėjantys, bet vis didėjantis piktnaudžiavimas išankstine balsavimo tvarka. Pavyzdžiui, argi normalu, kuomet per praėjusius rinkimus, Vilniaus rajone, beveik visas kaimas, apie 200 žmonių, balsavo tik paštu. Ką, rinkimų dieną, visas kaimas išsijuosęs dirbo arba sutartinai šventė? Deja, panašių “keistoko” bendrapiliečių elgesio pavyzdžių, galima rasti beveik kiekviename šalies rajone.

Atkreiptinas dėmesys, kad su panašiais piktnaudžiavimais susiduria ne tik postkomunistinės valstybės, bet ir Vakarų Europos demokratijos. Todėl ir ten rimtai svarstoma apie galimas permainas šioje srityje. Šiuo metu iš 15 vadinamųjų “senųjų” ES valstybių narių 6 valstybėse (Austrijoje, Belgijoje, Graikijoje, Italijoje, Nyderlanduose ir Prancūzijoje) išankstinio balsavimo nėra”, - teigia A.Čaplikas.

Seimo pirmininko pavaduotojo sekretoriatas

Daugiau informacijos:

Algis Čaplikas

8658 42167



 
 © Seimo kanceliarija, 2008