Žmogaus teisių komitetas vakar pritarė Civilinio kodekso pataisoms, pagal kurias teismui būtų suteikta teisė smurtaujančiam sutuoktiniui skirti besąlyginį įpareigojimą gyventi atskirai.
Iki šiol galiojančiame Civiliniame kodekse, teismui taip pat yra suteikta teisė skirti laikinąją apsaugos priemonę - įpareigojimą vienam sutuoktiniui gyventi skyrium, tačiau toks įpareigojimas skiriamas su sąlyga esant galimybei. Praktikoje dažniausiai teismas nepriima tokio sprendimo, nes atsižvelgiant į smurtautojo finansinę padėtį, nerandama tokios galimybės. Todėl smurtautojas ir toliau lieka gyventi kartu su sutuoktiniu ir vaikais. Labai dažnai smurtą patyrusios moterys su vaikais, bėgdamos nuo smurtaujančio sutuoktinio, atsiduria gatvėje arba ir toliau yra priverstos kęsti smurtą šeimoje, - pastebi Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas liberalcentristas Arminas Lydeka.
Liberalcentristas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje galiojančiuose teisės aktuose nėra apibrėžtas nei smurto šeimoje turinys, nei įtvirtintos specialios normos, numatančios atsakomybę už tokio pobūdžio smurtą. Tuo tarpu statistika rodo, kad Lietuvoje fizinį smurtą yra patyrusi kas trečia moteris.
Tai, kad dėl neva nešvarių šeimos skalbinių paviešinimo, atsisakoma oficialiai skųsti smurtaujančius artimuosius taip pat yra kompleksinė problema. Lietuvoje dar nesuprantama, kad smurtas šeimoje yra nusikaltimas, ne tik prieš konkretų asmenį, bet ir prieš visą visuomenę. Mat iš tiesų šeimyninio konflikto metu nukenčia ne tik suaugusieji, bet ir vaikai, o pastarieji ilgainiui yra linkę perimti tokį šeimos bendravimo modelį, - teigia A.Lydeka.
Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas
Daugiau informacijos:
Arminas Lydeka
8698 42131