A.Lydeka: Lietuva turėtų išsaugoti tolerantiškos kitataučiams valstybės statusą

EN  FR

“Lietuva sėkmingai sprendžia tautinių mažumų klausimus, ką pripažįsta ir Europos Sąjungos politikai bei ekspertai. Vis dėlto toks įvertinimas nereiškia, kad tautinės mažumos mūsų šalyje nepatiria diskriminacijos apraiškų ir lygiomis teisėmis gyvena aktyvų pilietinį gyvenimą”, - savo pranešime tarptautinėje konferencijoje “Tautinių mažumų dalyvavimas pilietinėje visuomenėje” teigė Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas liberalcentristas Arminas Lydeka.

Savo kalboje ŽTK pirmininkas pabrėžė, kad Lietuva nuo senų laikų jungia įvairių tautybių, kultūrų ir religijų žmones, o mūsų šalis iš čia gyvenančių kitataučių patyrė jų pilietiškumą ir solidarumą svarbiausiuose Tautos gyvenimo tarpsniuose: atkuriant valstybingumą, siekiant narystės NATO ir Europos Sąjungoje.

“Atmindami sėkmingą bendradarbiavimą praeityje, ar galime vienareikšmiškai teigti, jog esame visiškai pasirengę priimti naujus iššūkius. Ar žmonės, priklausantys tautinėms mažumoms, turi realias galimybes dalyvauti darbo rinkoje? Ar jie sugeba bendrauti valstybine kalba? Ar sėkmingai dalyvauja politiniame gyvenime? Į pateiktus klausimus lyg ir būtų galima atsakyti žodžiu “taip” tačiau akivaizdu, kad sėkmingai šiomis teisėmis naudojasi tik nedidelė dalis pilietiškai aktyvių asmenų”, - pastebi A.Lydeka.

Liberalcentristo įsitikinimu, taip pat svarbu pripažinti, kad Lietuvos visuomenė ne visada tolerantiška kitataučiams. Netolerancija ir kai kurie stereotipai žeidžia tautinių mažumų teises, tuo pačiu ir teisę dalyvauti visuomenės gyvenime.

“Tyrimai rodo, kad šiuo metu labiausiai nemėgstama Lietuvos visuomenės tautinė grupė – romai. Dauguma suaugusių romų neturi darbo, nešneka valstybine kalba, yra neišsilavinę ir net neturi asmens tapatybę liudijančių dokumentų. Išgyvenama socialinė atskirtis lemia kai kurių romų nusikalstamus veiksmus – narkotikų gamybą ir prekybą. Romo – narkotikų gamintojo ir prekeivio stereotipas tapo gajus Lietuvoje. Todėl romų integracija ir įtraukimas į Lietuvos pilietinį gyvenimą išlieka ypač svarbus ir labai sudėtingas uždavinys. Tam reikia ir visuomenės supratimo, ir valdžios institucijų pastangų bei investicijų, ir pačių romų geranoriškumo”, - pažymėjo Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas liberalcentristas Arminas Lydeka.

 

Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas

Daugiau informacijos:

Arminas Lydeka

8698 42131



 
 © Seimo kanceliarija, 2008