Seimas neuždarė durų LiCS iniciatyvai ginti smurtą šeimoje patyrusius asmenis

EN  FR

Seimas šiandien atmetė formalius Teisės ir teisėtvarkos komiteto priekaištus ir nutarė toliau svarstyti liberalcentristų Raimondo Šukio ir Algio Čapliko parengtą Baudžiamojo kodekso (BK) pataisų projektą, pagal kurį ikiteisminį tyrimą dėl smurto šeimoje būtų galima pradėti nereikalaujant nukentėjusiojo skundo ar jo teisėto atstovo pareiškimo.

Pagal liberalcentristų projektą, smurtautojams šeimoje gresia bauda, arba viešieji darbai, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

“Lietuvoje itin dažna praktika, kuomet net ir esant akivaizdiems smurto požymiams, nukentėję šeimos nariai dėl psichologinių problemų, nevienareikšmiško visuomenės požiūrio bei kitų aspektų, vengia oficialiai skųsti smurtaujančius artimuosius. Toks neva “nešvarių šeimos skalbinių” neviešinimas iš tiesų yra smurtautojo pateisinimas ir rėmimas, ne tik neišsprendžia problemos, bet ją dar labiau pagilina, kas neretai priveda prie tragiškos baigties. Todėl reikia ieškoti visų įmanomų būdų smurtui šeimoje pažaboti”, - įsitikinęs Vidaus reikalų ministras, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys liberalcentristas Raimondas Šukys.

Tai, kad smurtas Lietuvos gyventojų šeimose paplitęs reiškinys rodo ir tyrimai. 2001-2002 m. Lietuvoje atlikto Jungtinių Tautų plėtros tyrimo duomenimis, smurtą šeimoje buvo patyrę 82 proc. apklaustų, vyresnių nei 16 metų moterų, fizinį smurtą - 35 proc. apklaustųjų, taip pat net 87 proc. visų respondentų nuomone, Lietuvoje egzistuoja smurtas prieš moteris šeimoje. Beje ši smurto rūšis rečiausiai patenka į teisėsaugos ir teisėtvarkos pareigūnų akiratį.

“Smurto sukeltų sveikatos sutrikimų, ekonominių ir socialinių trukdžių kaina, kurią moka šeimos nariai, ir kuri stabdo visuomenės bei ekonomikos vystymąsi, yra milžiniška. Išsamių statistinių duomenų apie smurto paplitimą nebuvimas apsunkina pokyčių smurto šeimoje stebėjimą bei adekvataus reagavimo galimybes, kuriant veiksmų programas smurto šeimoje mažinimui bei tobulinant teisinį reglamentavimą šioje srityje. Tačiau, pavyzdžiui, remiantis Kanados, kuri yra viena iš valstybių, renkančių statistiką apie smurto šeimoje paplitimą, patirtimi, tiesioginės išlaidos, sukeltos smurto, kurios apima baudžiamojo teisingumo vykdymo ir policijos darbo, teisinės pagalbos ir apmokymų kaštai, siekia 1 milijardą Kanados dolerių per metus. Bijau, kad Lietuvoje šios išlaidos būtų ne ką mažesnės, tik bėda, kad šių žmogiškųjų ir finansinių nuostolių Lietuvoje niekas neskaičiuoja, juo labiau rimtai nevertina”, - teigia vienas iš siūlomų Baudžiamojo kodekso pataisų autorius, Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas.

Liberalcentristai pataisas BK parengė atsižvelgdami į tai, kad Lietuvoje smurtas šeimoje yra ypač plačiai paplitęs, o dabar galiojantys teisės aktai neapibrėžia nei smurto šeimoje turinio, nei įtvirtina specialių normų, numatančių atsakomybę už tokius veiksmus.

Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas

Daugiau informacijos:

Algis Čaplikas

8658 42167

Raimondas Šukys

869842278



 
 © Seimo kanceliarija, 2008