Naujos atominės elektrinės projektui būtina daugiau viešumo, aiškumo ir nacionalinių interesų paisymo

EN  FR

Seimo Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcija, dalyvaujant LiCS partijos pirmininkui A.Zuokui šiandien susitiko su Ūkio ministru Vytu Navicku, AB “Lietuvos energija” gen. direktoriumi Rimantu Juozaičiu, Vakarų skirstomųjų tinklų vadovu Dariumi Nedzinsku bei kitais suinteresuotais asmenimis ir daugiau nei 2 val. nagrinėjo Vyriausybės inicijuojamą naujos atominės elektrinės projektą.

Po susitikimo LiCS frakcija konstatuoja, kad iš esmės teigiamai vertina naujos atominės elektrinės statybos galimybę, tačiau mano, kad tiek Vyriausybės teikiamame įstatymo projekte, tiek Lietuvos diskusijose su galimais partneriais iš kitų valstybių yra dar labai daug spręstinų klausimų.

“Visų pirma naujos atominės elektrinės projektui reikia daugiau viešumo, aiškumo ir nacionalinių interesų paisymo. O konkrečiai mes manome, kad teikiamame atominės elektrinės (AE) įstatyme nereikia griežtai įvardinti galimų investuotojų, nes tai ne tik susiaurintų potencialių investuotojų paieškas, bet ir partnerių pasirinkimo motyvus padarytų politiniais, o ne ekonominiais. Šiuo atveju atkreiptinas dėmesys į išankstinius ir itin kategoriškus Lenkijos reikalavimus, kurie tikrai neatspindi deklaruojamų kaimynystės ir geros partnerystės principų”, - pastebi Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Artūras Zuokas.

LiCS frakcijai yra suprantamas be to ekonomiškai ir valdymo prasme pateisinamas AE projekto iniciatorių noras apjungti Lietuvos elektros gamintojus ir skirstytojus. Vis dėlto žinant, kad naujojoje įmonėje ketina dalyvauti ir privatus kapitalas, akivaizdu, jog būtina skaidriai įvertinti besijungiančių įmonių turtinius įnašus bei sukurti aiškią įmonės struktūrą bei valdymą, kad būtų garantuotas valstybės interesų pirmumas.

Vertinant ekonominius AE veiklos kriterijus LiCS frakcija taip pat mano, jog būtina preciziškai reglamentuoti elektrinės aplinkosauginius, saugumo reikalavimus, atliekų utilizavimą

“Jau dabar gaunami signalai, kad potencialūs Lietuvos partneriai norėtų galingesnės ir didesnės elektrinės. Todėl liberalcentristų įsitikinimu būtina įstatymiškai įtvirtinti lygiavertę partnerių atsakomybę ne tik už ekonominę, bet ir už aplinkosauginę projekto pusę. Juk visiškai nesinorėtų, kad energetinės nepriklausomybės siekianti Lietuva galiausiai taptų branduolinių atliekų šiukšliadėže”, - teigia Seimo Ekonomikos komiteto narys liberalcentristas Saulius Lapėnas.

 

Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas



 
 © Seimo kanceliarija, 2008