Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) inicijavo ir vakar Seime surengė diskusiją apie tai, ar Lietuvai reikėtų prisijungti prie Jungtinių Tautų (JT) konvencijos prieš kankinimus ir kitokį žiaurų, nežmonišką, žeminantį elgesį bei bausmių taikymo uždraudimą papildomo protokolo.
Pasak ŽTK pirmininko Armino Lydekos, šį protokolą yra pasirašiusios 56, o ratifikavusios 32 valstybės. Likusios 120 JT konvencijos prieš kankinimus valstybių narių, tarp jų ir Lietuva yra skatinamos ratifikuoti šį svarbų dokumentą.
Šis dokumentas bene pirmą kartą pasaulio istorijoje įtvirtina tarptautiniu mastu veikiančią kankinimų ir kitokio netinkamo elgesio formų prevencijos ir apsaugos laisvės apribojimo institucijose stebėsenos sistemą. Pavyzdžiui, priėmus šį dokumentą būtų priverstos atsiverti ir dirbti skaidriau tokios uždaros ir daug spekuliacijų sukeliančios institucijos, kaip psichiatrinės ligoninės. Atkreiptinas dėmesys, kad jeigu Lietuvos kalėjimuose yra sukurta pakankamai efektyvi kontrolės, savireguliacijos sistema, tai šalies psichiatrijos institucijos kol kas yra atsivėrusios geležine uždanga, - pažymi Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas liberalcentristas Arminas Lydeka.
Anot ŽTK pirmininko, šios JT Konvencijos pagrindu sukurti nuolatinį nepriklausomą nacionalinį, visų uždaro tipo laisvės apribojimo įstaigų (įskaitant kalėjimus, policijos areštines, psichiatrijos ligonines, socialines globos įstaigas, nepilnamečių ir pabėgėlių centrus) stebėsenos mechanizmą Lietuvą ragina ir Europos Taryba.
Didžiausia problema yra tai, kad skirtingos Lietuvos institucijos savo kompetencijos ribose vykdo šių įstaigų priežiūrą, o visuomeninės žmogaus teisių gynimo organizacijos yra pajėgios reaguoti tik post factum, t.y. esant skundams dėl konkrečių teisių pažeidimų. Todėl prevenciškai nėra užtikrinama šių įstaigų gyventojų bei pacientų apsauga. Tuo tarpu sistemos uždarumas, skatina pažeidimų pakartotinumą, sukuria kontrolės nebuvimo atmosferą, , - mano A.Lydeka.
Liberalcentristo nuomone, iš suinteresuotų žinybų: Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos, Sveikatos apsaugos, Vidaus reikalų ministerijų būtina išgirsti argumentuotą poziciją dėl JT konvencijos protokolo pasirašymo ir ratifikavimo, o Vyriausybei pradėti pasirengimo darbus, kad šis dokumentas būtų inkorporuotas į šalies teisinę sistemą.
Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas
Daugiau informacijos:
Arminas Lydeka
8698 42131