Lietuvos miestus, artimiausius metus ketinantis kankinti fekalijų kvapas, atsirado dėl atliekų tvarkymo strategijos nebuvimo, vandentiekių įmones prižiūrinčiųjų aplinkosaugininkų ir atsakingų institucijų aplaidumo bei galbūt dėl kai kurių vandenį tiekiančių įmonių vadovų noro pasipelnyti iš tokios nereglamentuotos smarvės politikos, - teigia vakar Seime diskusiją šiuo klausimu surengęs liberalcentristas Rimantas Remeikas.
Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad milijoninę Europos Sąjungos paramą išnaudoję vandentiekininkai sąmoningai ar nesąmoningai visą dėmesį skyrė tik tam, kad būtų išvalytas vanduo, tačiau jokio dėmesio nekreipė į dėl to atsirandančią oro taršą. To beje neatliko ir už aplinkos apsaugą ir žmonių sveikatą atsakingos institucijos, kurios iki šiol nesugebėjo net teisiškai reglamentuoti galimo "blogų kvapų" lygio.
AB Vilniaus vandenys vadovai aiškina, kad neva išvalyto vandens dumblo, kuris ir skleidžia ypač stiprų bei sunkiai pakeliamą žmogui kvapą, problema atsirado tuomet, kai šį pavasarį dumblą iš įmonės atsisakė priimti Kariotiškių sąvartynas, o naujai statomame Kazokiškių sąvartyne dumblo atliekoms nepavyko surasti vietos. Tokie paaiškinimai žemiau kritikos, mat net prieš 5 m., t.y. dar 2002 m. rengiamame Kazokiškių sąvartyno techniniame plane nebuvo net užuominos apie galimybę čia sandėliuoti vandentiekio įmonių išvalomą dumblą. Dar daugiau, kas galėtų paneigti galimybę, jog šiuo metu dumblą Vilniaus vandenų teritorijoje už 7 mln. per metus tvarkantis privatus UABas nėra susijęs su įmonės vadovais ir galbūt yra gera priedanga tinkamai tvarkyti kai kurių asmenų pinigų srautus, - teigia liberalcentristas R.Remeika.
Seimo narys primena, jog viena priežasčių, kodėl daugiau nei prieš metus buvo nušalintas (o dabar kai kuriems politikams atkakliai reikalaujant, vėl grąžintas) bendrovės Vilniaus vandenys vadovas, ir buvo strategiškai nepagrįstas ES lėšų naudojimas.
Blogiausia, kad akivaizdžiai neefektyviai, o galbūt net nusikalstamai įmonę ir jos finansus tvarkiusio Vilniaus vandenų vadovo gynėjai dabartinė Vilniaus valdžia, blogiems kvapams naikinti mato tik vieną išeitį didinti gyventojams geriamo vandens kainą ir už gautus pinigus statyti papildomus įrengimus t.y. dar kartą siūlo patiems gyventojams susimokėti už juos aptarnaujančių vandentiekininkų nesugebėjimą dirbti, - pastebi Seimo narys.
Liberalcentristo nuomone, šios problemos mastas bei suinteresuotų žinybų demonstruojamas bejėgiškumas turėtų būti aiškiu signalu Vyriausybei, kuo skubiau įsikišti į galimų sprendimų paieškas, nelaukiant kol fekalijų kvapas pasieks Daukanto aikštę ar Gedimino prospektą.
Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas
Daugiau informacijos:
Rimantas Remeika
8 658 42185