Lietuvos vaiko teisių apsaugos sistemoje yra nemažai spragų, o atsakingų institucijų pareigūnai vaiko teisių klausimus nagrinėja tik formalaus teisės taikymo aspektu, nepakankamai vertindami savo išvadų pasekmes konkrečiam vaikui. Nesenas tokio elgesio pavyzdys, kuomet Lietuvos teismas Vokietijoje gimusią lietuvės mažametę dukrą nusprendė atskirti nuo motinos ir įpareigojo mergaitę sugrąžinti motiną palikusiam, užsienyje gyvenančiam tėvui. O dar blogiau, kad tokio teismo sprendimo net negalima apskųsti, - teigia Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas liberalcentristas Arminas Lydeka.
Atsižvelgdamas į tokią situaciją ŽTK pirmininkas kartu su grupe parlamentarų kreipėsi į Konstitucinį teismą, prašydamas išaiškinti ar Lietuvos prisiimti įsipareigojimai Europos Sąjungai, pagal kuriuos nustatyta, jog bylose dėl vaiko grąžinimo kasacija negalima, neprieštarauja Lietuvos Konstitucijai.
Pagal 2003 m. Lietuvos priimtą įstatymą, kuris įgyvendina Europos Bendrijos reglamentą dėl jurisdikcijos ir teismų sprendimų susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis, vaikas privalo būti grąžintas į kilmės šalį, siekiant išvengti žalingų padarinių vaikui. Tačiau atmetus formaliąją teisę, kokius žalingus padarinius gali sukelti dvimečio buvimas su jį mylinčia mama. Juo labiau, kad teisme pateiktos psichiatrų išvados dėl žalos mergaitės raidai bei psichinei sveikatai nebuvo laikomos rimta priežastimi palikti ją mamos globai iki bus išspręstas galutinis mergaitės globos klausimas skyrybų byloje, - pastebi A.Lydeka.
Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas
Daugiau informacijos:
Arminas Lydeka
8698 42131