LiCS: ar ilgai nuodysimės asbestu?

EN  FR

 “Neoficialiai pripažįstama, jog kasmet nuo asbesto sukeltų ligų (plaučių vėžio, mezoteliomos, pleuros pakenkimų) šalyje gali mirti per pusšimtį žmonių” - teigia  Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys Rimantas Remeika.

Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad pagal Higienos Instituto duomenis, Lietuvoje iki 2004 m., kuomet buvo uždrausta įvežti ir gaminti bet kokią produkciją turinčią asbesto, jau yra panaudota per 700 tūkst. tonų šio vieno iš pavojingiausių pramoninių teršalų, t.y. vidutiniškai vienam gyventojui per metus teko po 7 kg, kas yra vienas iš didžiausių rodiklių Europos Sąjungoje. Paradoksas, tačiau kol kas šalyje oficialiai nėra užregistruotas nė vienas atvejis, kuomet mirties priežastis buvo šio žalingo kancerogeno poveikis.

Atsižvelgdamas į problemos mąstą -  beveik 70 proc. individualių gyvenamųjų namų Lietuvoje, kaimo vaikų ugdymo ir net sveikatos priežiūros įstaigų yra padengtos banguotais asbestcementiniais arba vadinamaisiais šiferio lakštais, liberalcentristas spalio 8 d. pirmadienį, 10 val. Seime Lietuvos Tarybos salėje rengia diskusiją. Joje kartu su Vyriausybės, Aplinkos, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Ūkio ministerijų pareigūnais, Valstybinio aplinkos apsaugos centro, Darbo inspekcijos specialistais, Lietuvos statybininkų asociacijos ir Pramoninkų konfederacijos atstovais bus apibendrinta kas padaryta ir kas dar darytina sprendžiant šią problemą.

R.Remeika primena, kad nuo 2005 m. liberalcentristams inicijuojant buvo organizuotos ne tik kelios diskusijos, svarstyta rezoliucija Seime, bet ir galiausiai formuojant koalicinę Vyriausybę į jos darbų programą buvo įtrauktas asbesto poveikio žmonių sveikatai stebėjimas.

Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra yra įrodžiusi, kad asbestas – labai kenksminga, vėžį sukelianti medžiaga. Pagal kenksmingumą asbestas yra prilygintas arsenui ir gyvsidabriui. Taip pat yra nustatyta, kad asbesto neigiamas poveikis yra ilgalaikis – pasireiškia po 20-30 metų.

Šiuo metu didžiausią pavojų gauti žalingą asbesto poveikį turi statybų pramonės darbininkai, atliekantys pastatų, šiluminių tinklų, katilinių priežiūros, remonto ar griovimo darbus.

 

Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas

Daugiau informacijos:

Rimantas Remeika

8 658 42185



 
 © Seimo kanceliarija, 2008