Atsižvelgdamas į per kiekvienus rinkimus ne gerėjančią, o prastėjančią situaciją, kuomet išankstinis balsavimas pašte, tampa sunkiai kontroliuojamu, galimu piktnaudžiavimu rinkėjų valia, Seimo vicepirmininkas liberalcentristas Algis Čaplikas, rengia įstatymų pataisas, kurios panaikintų išankstinį balsavimą pašte per artėjančius Seimo rinkimus.
Tokių pataisų atsiradimą, skatina per kiekvienus rinkimus nemažėjantys, bet vis didėjantis piktnaudžiavimas išankstine balsavimo tvarka. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia: dar tebevyksta teismai dėl perukais, automobilių stovėjimo aikštelėje, per išankstinį balsavimą, rinkėjus viliojusios kandidatės į savivaldybės tarybą; tuo tarpu per ankstesnius rinkimus, Vilniaus rajone, meilę paštui pademonstravo beveik visas kaimas, apie 200 žmonių, kurie balsavo iškirtinai tik paštu.
Tokių švelniai tariant keistokų bendrapiliečių elgesio pavyzdžių, galima rasti beveik kiekviename šalies rajone. Todėl tik reikšti susirūpinimą dėl tokios, politinės korupcijos prielaidas sukuriančios tvarkos, bet nieko nedaryti, yra daug blogiau nei padaryti iš pirmo žvilgsnio atrodytų nevienareikšmišką, nepopuliarų sprendimą.
Mano įsitikinimu, balsavimo paštu panaikinimas jokiu būdu nepažeistų piliečių teisės balsuoti, nes pagal Lietuvos Konstituciją - balsavimas rinkimuose yra ne pareiga, o teisė, tačiau sutrukdytų nesąžiningiems politikams iškreipti rinkimų rezultatus, - teigia Seimo vicepirmininkas liberalcentristas Algis Čaplikas.
Liberalcentristo įsitikinimu, iš tiesų norintys atlikti savo pilietinę pareigą, tikrai atras ir noro, ir laiko rinkimų dieną ateiti į balsavimo apylinkes.
Metai iš metų, rinkimai iš rinkimų, kartojasi ta pati praktika, kuomet daugiausia nusiskundimų, pažeidimų, abejonių rinkimų rezultatais, būna būtent dėl balsavimo paštu, nors realiai šia lengvata, pasinaudoja santykinai maža politiškai aktyvių piliečių dalis, - pastebi A.Čaplikas.
Seimo vicepirmininkas atkreipia dėmesį ir į tai, kad piktnaudžiavimas išankstiniu balsavimu pašte - ne vien tik Lietuvos problema.
Aš suprantu, kad paauglystės amžių išgyvenančios Lietuvos politikus, lengva kaltinti demokratijos ar konstitucinių teisų išmanymo stoka, tačiau ar liežuvis apsiverstų nedemokratinėmis pavadinti 6 vadinamąsias senąsias ES valstybes: Austriją, Belgiją, Graikiją, Italiją, Nyderlandus ir Prancūziją, kur išankstinio balsavimo paštu nėra.
Tada tuomet galima tvirtinti, jog klydo ir parlamentinės demokratijos lopšio Didžiosios Britanijos, vienas teisėjų, kuris po 2004 m. Angliją sukrėtusio milžiniško skandalo, kuomet paaiškėjo, kad per vietos rinkimus, pasinaudojant balsavimo paštu galimybe buvo masiškai sukčiaujama, balsavimo paštu sistemą pavadino, palankia klastotėms, - teigia A.Čaplikas.
Seimo pirmininko pavaduotojo sekretoriatas
Daugiau informacijos:
Algis Čaplikas
8658 42167