A.Lydeka: nusikaltimai su rasine potekste turi būti vertinami griežčiau

EN  FR

Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) savo iniciatyva svarstė ir pateikė Seimui Baudžiamojo kodekso 60 straipsnio papildymo įstatymo projektą, kuris įteisina nuostatą, kad padarius nusikalstamą veiką rasinio motyvo pagrindu, ji pripažįstama sunkinančia aplinkybe.

“Tokio projekto atsiradimą paskatino dar 2005 m. Europos Komisijos paskelbta ataskaita dėl kovos su rasizmu ir netolerancija. Šioje ataskaitoje Lietuvai buvo siūloma teisės aktuose įteisinti nuostatą, kad padarius nusikalstamą veiką rasinio motyvo pagrindu pripažinti sunkinančia aplinkybe.

“Tiek mūsų Komiteto narių, tiek vyriausybinių institucijų ir nevyriausybinių organizacijų manymu, būtent aiškesnis ir griežtesnis rasistinių nusikaltimų interpretavimas galėtų būti efektyvi prevencinė priemonė užkardant nusikaltimus rasinio, tautinio ir panašaus pobūdžio motyvais”, - mano Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka. 

ŽTK pirmininko nuomone,  lygiagrečiai teisinės bazės sukūrimui, būtinas ir aktyvus švietimas šiuo klausimu, nes išgyvendinti rasizmo, tautinės netolerancijos apraiškas Lietuvoje trukdo ne tiek teisinių priemonių stoka, kiek tradicijos nebuvimas principingai jas taikyti.

“Skustagalvių eitynės Kovo-11-ąją, buitinis rasizmas prieš tamsiaodę dainininkę, vis išlendanti priešprieša ir netolerancija kitataučiams, kitokios odos spalvos ar religijos žmonėms – tai svarbūs pastarojo laikotarpio signalai ne tik Lietuvos pareigūnams, bet ir visai mūsų bręstančiai pilietinei visuomenei. Nuo to kiek vieningai nepakantūs ir principingi būsime vertindami šiuos pavienius atvejus, priklausys kokios tradicijos formuosis ateityje. Ypač norėčiau atkreipti dėmesį į mūsų teisėtvarkos pareigūnų veiksmus arba neveikimą, nes būtent pagal jų reakciją tokiose situacijose visuomenė daro išvadas bei formuoja įpročius, o užsieniečiai susikuria įvaizdį apie valstybę.

Manau, kad atviras, sutelktas ir principingas bet kokių netolerancijos apraiškų vertinimas būtų kryptingas impulsas visai visuomenei. Tikiu, kad bendromis pastangomis galime ir turime siekti, kad Lietuva būtų atvira, supratinga ir tvirta visuomenė, nesibaiminanti naujų iššūkių, nekenčianti nuo menkavertiškumo kompleksų”, -   teigia Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka. 

 

Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas

Daugiau informacijos:

Arminas Lydeka  

8698 42131  



 
 © Seimo kanceliarija, 2008