V.Bogušis: kartu su Seimo rinkimais bus referendumas dėl Ignalinos atominės elektrinės ateities

EN  FR

Seimas šiandien pritarė Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcijos inicijuotam nutarimui, kuris įpareigoja kartu su Seimo rinkimais surengti ir konsultacinį referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo iki techniškai saugių terminų, bet ne ilgiau kol bus pastatyta nauja atominė elektrinė.

“Šiandieninis sprendimas reiškia, kad mes, tautos atstovybė Seimas, suteikiame galimybę pačiai tautai pareikšti savo nuomonę dėl Ignalinos atominės ateities, o iš esmės dėl to, kaip gyvensim ir kiek mokėsim už pagrindinius dalykus: butų šildymą, elektrą, maisto produktus. Pabrėžtina, kad referendume nekalbama apie elektrinės neuždarymą, o tik apie laikiną jos darbo pratęsimą, vykdant įsipareigojimus ir naudojant lėšas, skirtas uždarymui, pagal paskirtį.”, - teigia šio projekto iniciatorius, Seimo LiCS frakcijos seniūnas Vytautas Bogušis.

Liberalcentristo įsitikinimu, svarbu suvokti, kodėl reikalingas būtent referendumas, o nepakanka peticijos ar atitinkamo įstatymo, priimto Seime.

“Referendumo reikia, nes Europos Sąjunga labai gerbia tiesiogiai pareikštą tautos valią bei apsisprendimą. Kitas argumentas galėtų būti toks - Lietuva savo narystę ES patvirtino referendumu, todėl svarbu, kad ir sprendimas dėl nemaža dalimi jos gerovę nulemsiančių dalykų būtų lygiasvoris. Be to referendumas dėl Ignalinos AE darbo pratęsimo –  ko gero likusi bene vienintelė veiksmingiausia priemonė teisiškai teisingai pasiekti norimą rezultatą ir išvengti Europos Sąjungos sankcijų.  O tai, kad referendumu ES galima sėkmingai pasinaudoti jau įrodė bent kelios ES šalys. Pavyzdžiui, Danija nepaisant bendrų taisyklių išsikovojo specialias garantijas Grenlandijai; Švedija nepaisant privalomų taisyklių atsisakė įsivesti eurą bei paskutinis pavyzdys, kai Nyderlandai su Prancūzija savo referendumuose iš esmės “palaidojo” Europos Konstituciją”, - pabrėžia Vytautas Bogušis.

Liberalcentristo nuomone, Ignalinos AE uždarymo problematika yra tokia svarbi, kad jos likimą privalo nuspręsti tik pati tauta.

“Reprezentatyvi gyventojų nuomonės apklausa yra labai svarbi, nes atsižvelgiant į šiandieninę Lietuvos energetinio ūkio situaciją, akivaizdu, jog iki 2009 m., kuomet privalėsim uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, nebus spėta pastatyti nei naujos atominės elektrinės, nei elektros jungčių su Švedija bei Lenkija. Todėl dingus pagrindiniam šalies elektros energijos generatoriui Lietuva atsidurs nepavydėtinoje situacijoje. Elektros energijos kaina uždarius IAE II bloką prognozuotina šoktels iki 60-80 ct. už 1 kWh, kai kurių specialistų nuomone ji gali padidėti net iki 1 Lt - t.y. apie 2,5 karto. Dėl to brangs produktai, paslaugos ir t.t., o daugumai elektros energijos vartotojų staigiai padidėjusios kainos taps nepakeliama našta. Lietuvos pramonė ir verslas taip pat taps nekonkurencingi pasaulio rinkose. Padidėjęs energijos poreikis, skatins dujų suvartojimą, o žinant, kad šią žaliavą 100 proc. importuojam iš Rusijos, neabejotinai tapsime labai priklausomi nuo Rusijos energetikos resursų ir jos vadovybės malonės.

Be to maksimaliai naudodami kitus Lietuvos elektros energijos gavybos šaltinius susidursime su kitais Europos Sąjungos reikalavimais: dėl taršos, šiluminio efekto didinimo ir t.t.

Į šiuos argumentus turėtų atsižvelgti ir Europos Sąjunga, kurios vadovams be motyvuotos Vyriausybės pozicijos, galėtumėme pateikti ir referendume išsakytą Lietuvos piliečių nuomonę”, - mano Seimo LiCS frakcijos seniūnas Vytautas Bogušis.

  

Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos sekretoriatas

Daugiau informacijos:

Vytautas Bogušis

8698 42104  



 
 © Seimo kanceliarija, 2008