2008 m. balandžio 9 d. Antikorupcijos komisijos posėdyje buvo svarstoma Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės valstybinio audito ataskaita "Nacionalinė kovos su korupcija programa. Be Komisijos narių posėdyje dalyvavo Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žimantas Pacevičius, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos Korupcijos rizikos skyriaus viršininkas Vidmantas Mečkauskas, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Administravimo valdybos viršininko pavaduotoja Gražina Imbrasienė, Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolierės padėjėja B. Sabatauskaitė, Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolės 4-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotoja Sigita Gorovniova, Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolės 4-ojo audito departamento vyriausiasis valstybinis auditorius Romualdas Čepaitis bei Lietuvos Respublikos Seimo audito komiteto biuro patarėja Rūta Pietaraitienė.
Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisija (toliau Komisija) 2008-04-09 posėdyje svarstė Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės audito ataskaitą Nacionalinė kovos su korupcija programa. Išklausiusi Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės bei Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos atstovų paaiškinimus, Komisija atkreipia dėmesį, kad Nacionalinė kovos su korupcija programa (toliau Programa) parengta vadovaujantis formaliu požiūriu į priemones, kurios turėtų riboti korupcijos galimybes, Programoje nėra numatyti priemonių įgyvendinimo vertinimo kriterijai bei nėra paskirstyta atsakomybė institucijoms, įgyvendinančioms Programoje numatytas priemones.
Taip pat Komisija pritarė Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pastaboms dėl Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolės audito ataskaitos Nacionalinė kovos su korupcija programa 6 išvados (Nacionalinė kovos su korupcija programa nesuderinta su kitomis valstybinėmis programomis, strategijomis ir koncepcijomis, todėl sudaromos prielaidos priemonių dubliavimuisi), ir pasiūlymui keisti 6 audito išvados punktą, išreiškiant poziciją apie programų suderinamumo tvarką, bei tos tvarkos pažeidimų įtaką Programos įgyvendinimui.
Vertinant Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės atlikto audito ataskaitos 7 išvadą (Rengiant ir įgyvendinant Nacionalinę kovos su korupcija programą nepakankamai išnaudojamas visuomeninių organizacijų, viešųjų įstaigų ir privataus sektoriaus potencialas. Įgyvendinant Programą, nebuvo užtikrintas viešųjų įstaigų, kurių veiklos tikslas nusikalstamumo prevencija ir visuomenės švietimas (Nusikalstamumo prevencijos centro, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos), aktyvus dalyvavimas kovoje su korupcija), Komisija, įvertindama aptariamų organizacijų finansinius bei žmogiškuosius išteklius, veiklos pobūdį, siūlo atsižvelgti į Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pastabą dėl galimybių įtraukti nevyriausybines organizacijas, viešąsias įstaigas ir privatų sektorių į Programą įgyvendinančių subjektų sąrašą.
Komisijos nariai išsakė nuomonę dėl Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės audito ataskaitos tarpinės išvados, kurioje konstatuojama, kad Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba neskyrė pakankamai dėmesio antikorupcinio švietimo veiklos organizavimui. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pagrindinė funkcija yra vykdyti operatyvinę veiklą bei atlikti ikiteisminį tyrimą dėl korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų, Komisijos nuomone, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos veikla vykdant antikorupcinio pobūdžio šviečiamąją veiklą yra pakankama.
Taip pat Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės ataskaitoje konstatuojama, kad dalis Programos priemonių nėra įgyvendinta ir ataskaitos 5 priede pateikiamas neįgyvendintų priemonių sąrašas. Tačiau nėra keliamas šių neįgyvendintų Programos priemonių peržiūrėjimo bei atnaujinimo tikslingumo klausimas. Todėl siūlytina papildyti Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolės audito ataskaitos rekomendacijas ir nurodyti neįgyvendintų Programos priemonių peržiūrėjimo būtinumo klausimą bei pateikti galimas jų įgyvendinimo priemones.
Komisijos narių nuomone, rengiant atnaujintą Nacionalinę kovos su korupcija programą, į ją būtina įtraukti Lietuvos Respublikos parlamentinių partijų frakcijų pasirašyto susitarimo Dėl kovos su korupcija stiprinimo nuostatas, kuriose įvardijamos pirmaeilės kovos su korupcija kryptys bei nurodytos konkrečios priemonės tikslams pasiekti.
Taip pat posėdyje Seimo nario Valdemar Tomaševski prašymu buvo svarstomas klausymas dėl Onos Misiūnienės kreipimosi dėl galimai korupcijos požymių turinčios veikos atkuriant nuosavybės teises į žemę piliečiams Buchta V rėžiniame kaime Vilniuje. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Administravimo valdybos viršininko pavaduotoja Gražina Imbrasienė informavo Komisijos narius apie tarnybos atlikto tyrimo dėl O. Misiūnienės kreipimosi rezultatus. Taip pat atkreipė Komisijos dėmesį, kad dėl O. Misiūnienės keliamų klausimų vyksta teisminiai ginčai.
Atsižvelgdami į tai Komisijos nariai benrdu sutarimu nusprendė nepradėti atskiro tyrimo dėl nuosavybės teisių į žemę Buchta V rėžiniame kaime Vilniuje piliečiams atkūrimo aplinkybių.
Informaciją parengė Komisijų biuro patarėja Laima Ragauskienė ir padėjėja Indrė Baliukaitė