Komisijos išvada „Dėl Seimo nario Algimanto Matulevičiaus galimo Valstybės politikų elgesio kodekse numatytų principų pažeidimo“

EN  FR

2008-01-16 Nr.101-I-05

Vilnius

 

Komisijos posėdyje dalyvavo:

Komisijos nariai: Jonas Juozapaitis, Saulius Lapėnas, Antanas Matulas, Skirmantas Pabedinskas, Algimantas Salamakinas, Nijolė Steiblienė, Dalia Teišerskytė, Manfredas Žymantas.

Kviestieji asmenys: Seimo narys Algimantas Matulevičius.

 

Į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją (toliau – Komisija) kreipėsi Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, prašydamas išnagrinėti, ar Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Algimanto Matulevičiaus pasisakymas, kad „Tikrai nebijau šio žodžio, tačiau mūsų prokurorų debiliškumas akivaizdus. Ir anksčiau ir dabar“, nepažeidžia Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintų principų.

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

            2007 m. rugpjūčio 3 d. dienraščio „Lietuvos žinios“ straipsnyje „Nuoširdi V. Uspaskicho ir VSD draugystė“ cituojamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius, kuris teigia „Tikrai nebijau šito žodžio, tačiau mūsų prokurorų debiliškumas akivaizdus. Ir anksčiau ir dabar.“ Straipsnyje rašoma, kad „A. Matulevičiui visiškai debiliškas atrodo ir dabar vilkinamas Generalinės prokuratūros tyrimas dėl 8 mln. Darbo partijos nugvelbtų litų.“

            Generalinės prokuratūros rašte Komisijai nurodoma, kad „dienraštyje pateikta Seimo nario Algimanto Matulevičiaus citata žeidžia prokurorų dalykinę reputaciją bei prieštarauja gerai moralei, nes menkina tiek viešąją, tiek politinę kultūrą, taip pat vienos aukščiausių valstybės institucijų – Seimo – dalykinio ir tarpžinybinio bendradarbiavimo etiketo principus.“

            Generalinė prokuratūra atkreipė dėmesį, kad medicininis terminas „debilas“ reiškia asmenį, kuriam būdinga lengviausia protinio atsilikimo forma (Tarptautinių žodžių žodynas), ir pažymėjo, kad atrenkant asmenis į tarnybą prokuratūroje yra tikrinama jų sveikatos būklė, tad minėtą psichikos sutrikimą turinčių prokurorų negali būti.

            Generalinė prokuratūra daro prielaidą, kad šį terminą Seimo narys Algimantas Matulevičius galėjo pavartoti kaip ekspresyvią konotuotą leksiką, tuomet jo kritika išreikšta žodžiu, kurio reikšmė yra menkinamojo pobūdžio, todėl yra įžeidžianti ir žeminanti.

Generalinės prokuratūros nuomone, Seimo narys, turėdamas duomenų apie Lietuvos teisėsaugos institucijų nusikalstamą veiką turėtų pateikti medžiagą ar pranešimą apie tai prokuratūros priežiūros institucijoms arba Generalinei prokuratūrai. Taip pat jų nuomone, Seimo narys, teigdamas kad Generalinė prokuratūra vilkina Darbo partijos tyrimą, demonstruoja savo išankstinį neigiamą nusistatymą prokuratūros darbo atžvilgiu, o nurodydamas, kad prokuroras turėjo suskaidyti šią bylą ir atiduoti ją teismui atskirais epizodais, pažeidžia Konstitucijoje įtvirtintą prokuroro veiklos savarankiškumo principą.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius rašytiniame paaiškinime Komisijai teigia, kad jo cituojamas komentaras „neturėjo jokio kito tikslo kaip tik išreikšti susirūpinimą negerais mūsų valstybės gyvenime reiškiniais ir aplaidžiu valstybės institucijų darbu.“ Pasak Algimanto Matulevičiaus jis žodžiui „debilas“ nesuteikė tos reikšmės, apie kurią kalbama Generalinės prokuratūros rašte, o šį žodį pavartojo kalbamąja prasme, kaip nevykusio darbo ir apsileidimo sinonimą. Algimanto Matulevičiaus nuomone, Seimo narys, kurio mandatas pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 59 straipsnį yra nevaržomas ir kuris yra Tautos atstovas, gali savo rinkėjų vardu arba jų įpareigotas reikliai pasisakyti valstybės institucijų veiklos atžvilgiu.

Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnyje yra įtvirtinti valstybės politikų elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Pirmajame šio straipsnio punkte nurodytas pagarbos žmogui ir valstybei principas, kuriuo vadovaudamiesi politikai turi didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis. Penktajame šio straipsnio punkte apibrėžtas padorumo principas, kuriuo vadovaudamiesi politikai turi elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų jo ar institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui.

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

Seimo narys Algimantas Matulevičius, nepagarbiai atsiliepdamas apie Lietuvos Respublikos prokuratūrą ir prokurorus, pažemino prokuratūros instituciją ir pažeidė Lietuvos Respublikos Etikos kodekso 4 straipsnyje įtvirtintą pagarbos žmogui ir valstybei principą.

            Balsavimo rezultatai: už ‑ 6, prieš –0, susilaikė –2.

 

Komisijos posėdžio pirmininkas                                                                               Jonas Juozapaitis

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008