Komisijos išvada „Dėl Seimo nario Gintauto Mikolaičio veiksmų įvertinimo“

EN  FR

2008-04-236 Nr.101-I-13

Vilnius

 

Komisijos posėdyje dalyvavo:

Komisijos nariai: Jonas Juozapaitis, Saulius Lapėnas, Antanas Matulas, Algimantas Salamakinas, Nijolė Steiblienė, Manfredas Žymantas, Zita Žvikienė.

Kviestieji asmenys: Seimo narys Gintautas Mikolaitis, Vilniaus universitetinės ligoninės „Santariškių klinikos“ terapeutas Vidmantas Butkus.

 

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

            2008 m. balandžio 17 d. Lietuvos Respublikos Seime Ministras Pirmininkas pristatinėjo Vyriausybės metinę veiklos ataskaitą. Kilus Seimo posėdžių salėje šurmuliui, Seimo narė Irena Degutienė Tėvynės sąjungos frakcijos vardu paprašė padaryti pertrauką, motyvuodama, kad „ tokia dabartinė Seimo salės atmosfera, kai pateikiama Vyriausybės ataskaita, yra nepagarba Vyriausybei, yra nepagarba mums patiems. Socdemų prašau, kad jūs susitvarkytumėte su kai kuriais savo frakcijos nariais.“ Seimo nariams kilo abejonių, kad Seimo narys Gintautas Mikolaitis Vyriausybės metinės ataskaitos pristatymo metu spaudos atstovams skirtoje ložėje „blaškosi“ neblaivus. Pirmininkaujantis Seimo posėdžiui pertraukos nepaskelbė, nes Lietuvos Respublikos Seimo statutas nenumato, kad Vyriausybės ataskaitos pristatymo metu būtų galima daryti pertrauką. Kiek vėliau pirmininkaujantis Seimo posėdžiui informavo, kad Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnei paprašius, jis, remdamasis Seimu statuto 21 straipsniu, Seimo narį Gintautą Mikolaitį „už Seimo nario vardo diskreditavimą“ pašalino iš posėdžių salės iki posėdžių dienos pabaigos.

            Tą pačią dieną Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija) susirinko pasitarti, kokių veiksmų imtis dėl kaltinimų Seimo nariui Gintautui Mikolaičiui, pasirodžiusiam Seime galimai neblaiviam.

            Teisės aktai, reglamentuojantys Seimo narių veiklą, nenumato, kaip turi būti nustatyti neblaivumo ar apsvaigimo faktai. Darytina prielaida, kad Seimo narys, siekdamas išsklaidyti kilusias abejones dėl jam mestų kaltinimų pasirodžius darbo vietoje neblaiviam, pats turėtų imtis priemonių abejonėms pašalinti.

            Lietuvos Respublikoje galiojančiuose teisės aktuose darbuotojo neblaivumo ar apsvaigimo faktus turi nustatyti darbdavys. Seimo nario „darbdavys“ yra tauta, todėl Seimo nario atsakomybės klausimus gali spęsti tik tautos išrinktas Seimas. Atsižvelgiant į tai, Komisijos nariai, remdamiesi Seimo statuto 29 straipsnio 1 daleis 1 punkto nuostata, numatančia, kad Seimo Pirmininkas vadovauja Seimo darbu ir atstovauja Seimui, priėmė sprendimą visų pirma kreiptis į Seimo Pirmininką, prašant užtikrinti, kad būtų įvertinta Seimo nario Gintauto Mikolaičio būklė.

            Seimo narys Gintautas Mikolaitis viešai paskelbė, kad dėl blaivumo nustatymo vyksta į medicinos įstaigą. Vėliau, tiesiogiai dalyvaudamas Lietuvos televizijos žinių laidoje „Panorama“, Seimo narys Gintautas Mikolaitis teigė, kad Vilniaus universitetinės ligoninės „Santariškių klinikos“ gydytojas pasakė „nei kvapo, nei koordinacijos jokio sutrikimo nėra, jokio blaivumo nustatyti nereikia, visiškai žmogus blaivus“ ir kad tai gydytojas nustatė atlikęs testą. Laidos vedėjai pasiteiravus, ar yra dokumentas, kuriame užfiksuota, kad Seimo narys yra blaivus, Gintautas Mikolaitis patikino, jog „taip, gydytojas parašė, kad jokio girtumo nėra“.

            2008 m. balandžio 23 d. Komisijos posėdyje Seimo narys Gintautas Mikolaitis pripažino, kad alkoholinius gėrimus vartojo tik balandžio 16 d. vakare ir dar kartą patikino, kad 2008 m. balandžio 17 d. jis buvo blaivus ir kad tai patvirtino jį apžiūrėjęs gydytojas. Komisijos nariams paprašius, Gintautas Mikolaitis pateikė gydytojo išrašą, kuriame nurodoma tik paciento sveikatos būklė, neužsimenant apie jo blaivumą ar neblaivumą.

            Komisijos posėdyje liudijęs Vilniaus universitetinės ligoninės „Santariškių klinikos“ terapeutas Vidmantas Butkus nurodė, kad Seimo narys į jį kreipėsi tik dėl sveikatos būklės, o ne dėl neblaivumo nustatymo. Taigi, jokie testai dėl blaivumo nustatymo, kaip teigė žinių laidoje „Panorama“ Gintautas Mikolaitis, atlikti nebuvo ir net kalbos apie tai su pacientu nebuvo.

            Vilniaus universitetinėje ligoninėje „Santariškių klinikos“ yra galimybė už nustatytą mokestį atlikti tyrimus alkoholio koncentracijai kraujyje nustatyti.

            Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso (Žin., 2006 Nr.102-3938) 4 straipsnyje nurodomi valstybės politikų elgesio principai, kuriais valstybės politikas turi vadovautis viešajame gyvenime. Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 3 punkte įtvirtintas sąžiningumo principas, numatantis, kad politikai pareigas turi eiti sąžiningai ir laikytis aukščiausių elgesio standartų, 5 punkte įtvirtintas padorumo principas, įpareigojantis valstybės politikus elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų jo ar institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir 6 punkte įtvirtintas pavyzdingumo principas, įpareigojantis deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų.

            Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

  1. Konstatuoti, kad Seimo narys Gintautas Mikolaitis pažeidė Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 3, 5 ir 6 punktų nuostatas.
  2. Remiantis Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 4 punktu, rekomenduoti Seimo nariui Gintautui Mikolaičiui suderinti savo elgesį su Valstybės politikų elgesio kodekse ar institucijos, kurioje valstybės politikas eina pareigas, veiklą reglamentuojančiuose įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytais valstybės politiko elgesio principais ar reikalavimais.
  3. Remiantis Lietuvos Respublikos Seimo statuto 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, išvadą „Dėl Seimo nario Gintauto Mikolaičio veiksmų įvertinimo“ pateikti Seimui.

            Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                               Manfredas Žymantas

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008