Komisijos išvada „Dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto 2008 m. birželio 11 d. posėdžio ir jame priimtų sprendimų teisėtumo“

EN  FR

2008-06-18 Nr.101-I-23

Vilnius

 

Komisijos posėdyje dalyvavo:

Komisijos nariai: Remigijus Ačas, Jonas Juozapaitis, Saulius Lapėnas, Antanas Matulas, Skirmantas Pabedinskas, Algimantas Salamakinas, Aldona Staponkienė, Nijolė Steiblienė, Dalia Teišerskytė, Manfredas Žymantas.

 

2008 m. birželio 17 d. Seimo plenariniame posėdyje pateikiant Seimo nutarimo "Dėl Seimo komitetų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo" 21 straipsnio pakeitimo projektą (Nr. XP-3176) buvo padaryta pertrauka, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija apsvarstytų Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto 2008 m. birželio 11 d. posėdžio ir jame priimtų sprendimų teisėtumą.

            Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

2008 m. birželio 12 d. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (toliau – NSGK) sekretoriatui buvo pateiktas 8 šio komiteto narių prašymas 2008 m. birželio 12 d. 14 val. 30 min. surengti neeilinį NSGK posėdį dėl komiteto pirmininko perrinkimo.

Seimo statuto 53 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad neeiliniai komitetų posėdžiai rengiami komitetų pirmininkų siūlymu. Neeiliniai komitetų posėdžiai rengiami ir ne mažiau kaip 1/3 komiteto narių reikalavimu. Neeilinio posėdžio metu yra svarstomi tik komiteto posėdžio iniciatorių pateikti klausimai.

NSGK sekretoriato darbuotojai informavo visus komiteto narius (išskyrus komiteto narę Rasą Juknevičienę, kuri su pateisinama priežastimi negalėjo dalyvauti komiteto posėdyje– buvo išvykusį į komandiruotę į Niujorką ir Bostoną) apie gautą raštišką grupės komiteto narių prašymą surengti neeilinį komiteto posėdį.

NSGK pirmininkas Algimantas Matulevičius buvo informuotas apie gautą komiteto narių prašymą, tačiau komiteto posėdžio nešaukė, nes išvyko konsultuotis pas medikus. NSGK pirmininko pavaduotojas Algis Kašėta taip pat buvo informuotas apie reikalavimą surengti neeilinį NSGK komiteto posėdį, bet komiteto posėdžio nešaukė ir jame nedalyvavo.

Seimo statuto 52 straipsnio 2 dalyje nurodoma, kad išvykusį arba susirgusį ir dėl to laikinai negalintį eiti pareigų komiteto pirmininką tuo laiku pavaduoja jo pavaduotojas, o jo nesant – pirmininko įgaliotas komiteto narys. Komiteto pirmininkas nieko neįgaliojo surengti neeilinį NSGK komiteto posėdį.

Seimo statutas nereglamentuoja, kokių procedūrų turėtų būti laikomasi, kai, remiantis Seimo statuto 53 straipsnio 2 dalies nuostata yra gaunamas grupės komiteto ar komisijos narių prašymas surengti neeilinį komiteto ar komisijos posėdį.

2008 m. birželio 12 d. 14 val. 30 min. susirinko 8 NSGK nariai. Pirmininkaujančiu išrinktas šio komiteto narys Skirmantas Pabedinskas. Posėdyje buvo svarstomas tik iniciatorių pateiktas klausimas dėl NSGK komiteto pirmininko perrinkimo. Nutarta pritariant bendru sutarimu iš Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigų atleisti Algimantą Matulevičių ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku išrinkti komiteto narį Alvydą Sadecką (Seimo narys Alvydas Sadeckas balsavime dėl jo išrinkimo komiteto pirmininku nedalyvavo).

Seimo statuto 53 straipsnio 4 dalyje reglamentuota, kad komitetų posėdžiai ir priimamai sprendimai yra teisėti, kai posėdyje dalyvauja daugiau kaip pusė visų komiteto narių.

Seimo statuto 46 straipsnio 8 dalyje nurodoma, kad komitetas gali perrinkti pirmininką bei jo pavaduotoją ir kitu metu, kartu kreipdamasis į Seimą dėl naujo pirmininko ar jo pavaduotojo patvirtinimo. Jeigu Seimas naujo pirmininko ar jo pavaduotojo nepatvirtina, pirmininku ar jo pavaduotoju lieka iki tol buvęs, o antrą kartą tuo pačiu klausimu komitetas gali kreiptis į Seimą tik kitoje eilinėje sesijoje.

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

Lietuvos Respublikos Seimo statuto nuostatos, reglamentuojančios komitetų neeilinių posėdžių rengimą ir komitetų pirmininkų perrinkimą, nebuvo pažeistos.

Balsavimo rezultatai: įvyko alternatyvus balsavimas: už priimtą sprendimą – 7, už alternatyvą – 2.

 

 

Komisijos posėdžio pirmininkas                                                                   Manfredas Žymantas

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008