Posedžio protokolo išrašas Nr P-5

EN  FR

      

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

KOMISIJA IGNALINOS ATOMINĖS ELEKTRINĖS REGIONO PROBLEMOMS

 

PAPILDOMO KOMITETO (KOMISIJOS)

                    I Š V A D A

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ATOMINĖS ELEKTRINĖS ĮSTATYMO projektO XP-2144

 

2007 m. gegužės 9 d.

Vilnius

   

1. Komiteto posėdyje dalyvavo:

Komisijos pirmininkas Andrius Baranauskas, Komisijos nariai Kęstutis Glaveckas, Kazys Starkevičius, Kazimira Danutė Prunskienė.

Kviestieji asmenys:Artūras Dainius, LR ūkio ministerijos sekretorius;Algimantas Zaremba, LR ūkio ministerijos Energetikos departamento direktorius; Povilas Malakauskas, LR specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius; Žilvinas Klimka, LR specialiųjų tyrimų tarnybos vyr. specialistas; Deividas Kriaučiūnas, Europos teisės departamento prie LR teisingumo ministerijos direktorius; Vitalijus Auglys, LR aplinkos ministerijos vyr. specialistas; Liucija Schulte-Ebbert; LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento vyr. patarėja; Saulius Švedas, LR Seimo kanceliarijos Teisės departamento vyr. patarėjas; Danas Arlauskas, LVDK Tarybos pirmininkas; Stasys Kytra, LVDK ekspertas; Pijus Ralys, LPK Energetikos komiteto pirmininko pavaduotojas; Rymantas Juozaitis, AB “Lietuvos energija” generalinis direktorius; Darius Nedzinskas, AB “Vakarų skirstomieji tinklai” gen. direktorius; Rimantas Milišauskas, AB “Rytų skirstomieji tinklai” gen. direktorius; Valentin Gavrilov, LR konkurencijos tarybos Teisės skyriaus vedėjas; Mindaugas Abraitis, VATESI Teisės ir personalo skyriaus vedėjas; Saulius Kutas, VATESI ekspertas.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados:  

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komisijos nuomonė

1.

 

 

 

 

 

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2007-04-12)

 

Alternatyvių projektų Teisės departamente negauta.

Vertindami teikiamą įstatymo projektą dėl jo atitikties Konstitucijai, galiojantiems įstatymams, Europos Sąjungos teisei bei juridinės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Dėl projekto antrojo ir ketvirtojo skirsnių nuostatų.

                Europos Sąjungos teisė nereglamentuoja, kas turi vykdyti ekonominę veiklą – pati valstybė (jos institucijos) ar kitas asmuo. Tačiau parenkant subjektą, kuriam suteikiama išimtinė teisė atlikti tam tikrus darbus, bet kokiu atveju turi būti laikomasi Europos Bendrijos steigimo sutartyje įtvirtintų principų, tokių kaip nediskriminavimo ir skaidrumo (Europos Teisingumo Teismo 2000 m. gruodžio 7 d. sprendimas byloje C-324/98). Europos Teisingumo Teismas ne kartą yra konstatavęs, kad steigimosi teisė ir laisvė teikti paslaugas (Europos Bendrijos steigimo sutarties 43 ir 49 straipsniai), iš kurių išplaukia minėti principai, gali būti apribotos remiantis viešuoju interesu, tačiau toks apribojimas turi būti proporcingumas siekiamiems tikslams (Europos Teisingumo Teismo bylos C-76/90, C-19/92). Pažymėtina, kad projekto aiškinamajame rašte nėra nurodyti motyvai, objektyviai pateisinantys akcinės bendrovės “Lietuvos energija”, pareiškusios privačią iniciatyvą investuoti (projekto 10 straipsnio 1 dalis), išskirtinumą kitų Lietuvos bei Europos Sąjungos šalių ūkio subjektų atžvilgiu. Kartu atkreipiame dėmesį į tai, kad pagal Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo 3 straipsnio 1 dalį akcinė bendrovė “Lietuvos energija” priskiriama įmonių grupei, kurių kapitalo dalį gali sudaryti privatus nacionalinis bei europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkantis užsienio kapitalas, paliekant sprendžiamąją galią valstybei. Be to, pagal nurodyto įstatymo 3 straipsnio 4 dalį “Europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkantis užsienio kapitalas sudaro šio straipsnio 1 dalyje nurodytų įmonių kapitalo dalį tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir privatus nacionalinis kapitalas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka”.

Nors Europos Sąjungos teisėje nėra konkrečių antrinės teisės normų, reglamentuojančių viešojo ir privataus sektoriaus partnerystę, tačiau, kaip nurodyta Komisijos komunikate dėl viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės ir Bendrijos viešųjų pirkimų ir koncesijų teisės (COM (2005) 569 final) ir Europos Parlamento rezoliucijoje dėl viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės ir Bendrijos viešuosius pirkimus ir lengvatas reglamentuojančių teisės aktų (2006/2043 (INI)), tuo atveju, kai valdžios institucijos nusprendžia vykdyti ekonominę veiklą kartu su privačiu sektoriumi, parenkant partnerius turi būti taikoma Europos Sąjungos pirminė teisė.  Atkreiptinas dėmesys, kad pagal Įstatymo projektą numatomas dviejų pakopų valstybės ir privataus sektoriaus bendradarbiavimas, įgyvendinant naujos atominės elektrinės projektą, tačiau Įstatymo projekte nėra nuostatų, užtikrinančių nediskriminavimo ir skaidrumo principų laikymąsi, parenkant  partnerius.

Kartu atkreipiame dėmesį, kad išimtis, kai ES konkurencijos taisyklės gali būti netaikomos, yra numatyta  Europos Bendrijos steigimo sutarties 86 straipsnio 2 dalyje, t.y. ši išimtis taikoma įmonėms, kurioms pavesta teikti bendros ekonominės svarbos paslaugas. Šuo atveju nacionalinis investuotojas (kaip projektą įgyvendinančios bendrovės dalyvis) įgytų pareigą pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2003/54/EB informuoti Komisiją apie viešųjų paslaugų įpareigojimus. Be to, pagal Žaliąją knygą dėl bendro intereso paslaugų (COM (2003) 270 final) vienas pagrindinių skiriamųjų bendrojo intereso paslaugų bruožų yra aiškus tokių paslaugų teikėjų pareigų apibrėžimas, siekiant užtikrinti tinkamą paslaugos kokybę, tačiau tokių nuostatų projekte taip pat nėra.

Pažymėtina, kad teisinės valstybės, proporcingumo ir subjektų lygybės principai yra įtvirtinti ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos preambulėje bei 29 straipsnyje.

         2. Teikiamo įstatymo projekto preambulės antrojoje pastraipoje siūloma nustatyti, kad Seimas priima šį įstatymą “siekdamas užtikrinti energijos tiekimą iš skirtingų, saugių, tausių, šiltnamio dujų neišmetančių energijos šaltinių ir skatinti ekonomikos augimą ateityje” (pabraukta mūsų). Atkreiptinas dėmesys, kad nėra aiškus sąvokos “šiltnamio dujos” turinys. Atkreiptinas dėmesys, kad Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos Kioto protokole (Žin., 2002, Nr. 126-5735) kalbama apie šiltnamio efektą sukeliančias dujas, bet ne apie “šiltnamio dujas”. Atsižvelgiant į tai, aptariama preambulės nuostata tikslintina.

        3. Projekto 2 straipsnis brauktinas, nes įstatymas yra norminis teisės aktas, o šio straipsnio nuostata nėra teisės norma. Siūlytume 2 straipsnio nuostatą perkelti į preambulę. Kartu atkreipiame dėmesį į tai, kad pats specialaus atominės elektrinės įstatymo priėmimas, įgyvendinant Branduolinės energijos įstatymo 6 straipsnio nuostatas, reiškia, kad Seimas pritaria naujos atominės elektrinės statybai.

           4. Projekto 3 straipsnio 5 dalyje siūloma nustatyti, kad projekto įgyvendinimo bendrovė – privatus juridinis asmuo, įsteigtas projekto įgyvendinimui. Nei aptariamame, nei kituose projekto straipsniuose nenurodoma, kokios teisinės formos turėtų būti ši bendrovė. Tik pagal 8 straipsnio 2 dalį galima daryti išvadą, kad tai turėtų būti akcinė bendrovė. Svarstytina, ar įstatyme neturėtų būti įvardinta projekto įgyvendinimo bendrovės teisinė forma, nes skirtingų teisinių formų juridinių asmenų ir jų dalyvių teisės, pareigos ir atsakomybė skiriasi. Pvz., akcinė bendrovė yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, o ūkinė bendrija (teisinė forma, labiausiai priimtina steigiant konsorciumą) – neribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo.

           5. Projekto 4 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad įstatymai ir kiti teisės aktai projekto atžvilgiu nustato nacionalinio saugumo interesus užtikrinančias specialiąsias saugumo priemones. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad galiojantys teisės aktai (Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas, Nacionalinė saugumo strategija ir kt.) “specialiųjų saugumo priemonių” sąvokos neapibrėžia. Tuo tarpu Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kuriame, kaip nurodoma aiškinamajame rašte, šios priemonės būtų nustatytos, nėra pateiktas kartu su teikiamu projektu. Atsižvelgiant į tai, “specialiųjų saugumo priemonių” sąvokos turinys lieka neaiškus.

           6. Pagal projekto 5 straipsnį projekto įgyvendinimo bendrovė ir nauja atominė elektrinė turi ypatingą strateginę reikšmę Lietuvos nacionaliniam saugumui ir valstybės esminiams interesams. Pažymėtina, kad pagrindinis įstatymas, kuriame yra nustatoma, kurios įmonės ir įrenginiai (tarp jų ir steigtini) turi strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui, yra Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymas. Pagal Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo 4 straipsnio 3 dalį Vyriausybė, rengdama naujų ir galiojančių įstatymų pakeitimo projektus, jų nuostatas derina su Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo ir Nacionalinio saugumo strategijos nuostatomis. Pagal Nacionalinio saugumo įstatymo pagrindų įstatymo 4 skyriaus nuostatas Vyriausybė, siekdama užtikrinti nacionalinio saugumo intereso apsaugą, teikia Seimui įstatymu tvirtinti, “kurie nacionaliniam saugumui strategiškai svarbūs objektai privalo būti valstybės nuosavybė, o kuriuose ir kokiomis sąlygomis kapitalo dalį gali sudaryti privatus nacionalinis bei užsienio kapitalas < ... >, taip pat teikia tvirtinti kitus nacionalinio saugumo užtikrinimui svarbius objektus.” Atsižvelgdami į tai manytume, kad kartu su teikiamu projektu turėtų būti teikiamas ir Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kaip tai numato Seimo statuto 135 straipsnio 5 dalis.

            7. Projekto 6 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti investuotojų parinkimo kriterijus. Tačiau projekte nėra nuostatų, įgalinančių užtikrinti šių kriterijų laikymosi kontrolę. Projektas tobulintinas.

     8. Projekto 6 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti, kad investuotojų dalys projekto įgyvendinimo bendrovės kapitale nustatomos tarpusavio susitarimais, o šio straipsnio 4 dalyje – kad investuotojas užtikrina finansavimą tos projekto sąnaudų dalies, kuri proporcinga jo dalyvavimo projektą įgyvendinančioje bendrovėje daliai. Tokia projekto redakcija leidžia manyti, kad dalyvavimo bendrovėje dalis gali būti netapati dalyvavimo bendrovės kapitale daliai, t.y. susitarimai dėl projekto finansavimo nebūtinai turi priklausyti nuo investuotojo dalies projekto įgyvendinimo bendrovės kapitale dydžio. Jeigu norima nustatyti, kad investuotojų įsipareigojimai dėl finansavimo turi būti proporcingi jų daliai projekto įgyvendinimo bendrovės kapitale, projekto 6 straipsnio 4 dalies sąvoka “sąnaudų dalis, kuri proporcinga jo dalyvavimo projektą įgyvendinančioje bendrovėje daliai” tikslintina.

            9. Projekto 6 straipsnio 4 dalyje prieš žodį “investuotojas” siūlytume įrašyti žodį “kiekvienas”.

            10. Projekto 6 straipsnio 4 dalis tobulintina ir dėl to, kad pagal teikiamą redakciją neaišku, ar investuotojas finansuoja visas projekto sąnaudas, ar tik projekto įgyvendinimo bendrovės veiklą, atominės elektrinės eksploatacijos nutraukimo ir radioaktyvių atliekų tvarkymo kaštus, kaip nurodyta skliaustuose. Jeigu norima nustatyti, kad investuotojas finansuoja visų  projekto 3 straipsnio 4 dalyje nurodytų darbų kaštus, reikėtų išbraukti žodžius skliaustuose, jei tik dalį kaštų - nustatyti, kas finansuoja kitų darbų kaštus.

         11. Projekto 7 straipsnio siūlytume atsisakyti, kaip perteklinio, nes jis nesukuria naujos teisės normos, o nurodo bendrą pareigą - laikytis įstatymų, kuri yra savaime suprantama teisinėje valstybėje.

          12. Atkreiptinas dėmesys, kad teikiamo įstatymo projekto 8 straipsnio 1 ir 2 dalyse siūloma įtvirtinti skirtingą reguliavimo dalyką. Aptariamo straipsnio 1 dalyje kalbama apie valstybės kaip nacionalinio investuotojo akcininkės turtinių ir neturtinių teisių įgyvendinimą. Tuo tarpu 2 dalyje kalbama apie nacionalinio investuotojo dalį projekto įgyvendinimo bendrovės įstatiniame kapitale. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar nereikėtų projekto 8 straipsnio 1 ir 2 dalyse siūlomą nustatyti teisinį reguliavimą išdėstyti atskiruose projekto straipsniuose.

           Be to, atkreiptinas dėmesys, kad 8 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, kad valstybės akcijų valdytojas ir jo įgalioti asmenys balsuoti nacionalinio investuotojo bendrovės organuose dėl projekto įgyvendinimo bendrovės akcininkų sutarties gali tik vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais. Viena vertus, tiek iš įstatymo projekto turinio, tiek iš projekto aiškinamojo rašto nėra aiškus projekte minimos akcininkų sutarties dalykas, sudarymo tikslai. Todėl svarstytina, ar įstatymo projekte nereikėtų akcininkų sutarties klausimų detaliau reglamentuoti. Kita vertus, projekte siūloma nustatyti, kad vadovaudamiesi Vyriausybės priimto nutarimo nuostatomis valstybės akcijų valdytojas ir jo įgalioti asmenys balsuotų nacionalinio investuotojo bendrovės organuose tik vieninteliu atveju – dėl projekto įgyvendinimo bendrovės akcininkų sutarties. Pažymėtina, kad bendrovės organui – visuotiniam akcininkų susirinkimui pagal Akcinių bendrovių įstatymą priskirta spręsti tokius svarbius klausimus kaip bendrovės stebėtojų tarybos rinkimas (jei stebėtojų taryba nesudaroma – valdybos rinkimas), įstatinio kapitalo didinimas, mažinimas, bendrovės reorganizavimas, likvidavimas ir pan. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar įstatymo projekte nereikėtų išplėsti ratą klausimų, dėl kurių valstybės akcijų valdytojas galėtų balsuoti tik esant Vyriausybės sprendimui atitinkamu klausimu.

         13. Teikiamo įstatymo projekto 9 straipsnyje siūloma nustatyti, kad įvedus ekstremalią energetikos padėtį pagal Lietuvos Respublikos energetikos įstatymą, arba įvykus ar gresiant branduolinei avarijai, gresiant žalai aplinkai ar kilus pavojui žmonių sveikatai ar saugai, Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turi teisę perimti projekto įgyvendinimo bendrovės valdymą. Reikėtų pažymėti, kad siūloma nuostata nėra pakankamai konkreti ir aiški. Iš siūlomo teisinio reguliavimo nėra aišku, ar Vyriausybė (jos įgaliota institucija) pati vykdytų bendrovės valdymo organų funkcijas, ar bendrovės valdymo organų nariai būtų nušalinti ir į jų vietą būtų paskirti Vyriausybės (jos įgaliotos institucijos atstovai). Be to, nėra aiškus momentas, nuo kurio bendrovės valdymo organai netektų savo įgaliojimų (ar jų įgaliojimai būtų sustabdyti), ir valdymo perėmimo laikotarpis. Atkreiptinas dėmesys, jog Energetikos įstatymo 25 straipsnio 7 dalyje nustatyta, kad, įvedus ekstremalią energetikos padėtį, juridiniai ir fiziniai asmenys privalo vykdyti Vyriausybės, jos įgaliotų institucijų ir rajono (miesto) savivaldybės mero nurodymus. Tik tuo atveju, kai, esant ekstremaliai energetikos padėčiai, energetikos įmonės nevykdo nurodymų, Vyriausybės ar savivaldybės taryba turi teisę, kol tęsis ekstremali energetikos padėtis, nušalinti šių įmonių valdymo organus ir įmonėms valdyti laikinai paskirti savo atstovus. Pagal pateiktą redakciją nėra aiškus siūlomos projekto nuostatos santykis su minėta Energetikos įstatymo nuostata. Atsižvelgiant į tai projekto 9 straipsnio nuostatos tobulintinos.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad projekto 9 straipsnyje numatyta daugiau atvejų, kai projekto įgyvendinimo bendrovės atžvilgiu gali būti taikomi tam tikri apribojimai, yra platesni, nei  Energetikos įstatyme. Tai reiškia, kad bendrovės valdymo perėmimas, licencijų galiojimo sustabdymas ar panaikinimas gali būti taikomi ne tik tada, kai yra įvedama ekstremali energetikos padėtis, bet ir kitais atvejais, t.y. įvykus ar gresiant branduolinei avarijai, žalai aplinkai ir kt. Atsižvelgus į tai, o taip pat ir  į tą aplinkybę, kad šiame straipsnyje numatytų priemonių taikymas laikytinas įmonės ūkinės veiklos apribojimu, galinčiu turėti teisinių pasekmių ne tik subjektui, kurio atžvilgiu šios priemonės būtų taikomos, bet ir šias priemones taikančiam subjektui, manytume, kad pagrindines taisykles, susijusias su projekto 9 straipsnyje numatytų visuomeninių santykių reguliavimu, reikėtų numatyti teikiamame projekte.

        Pažymėtina ir tai, kad 2003 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2003/54/EB dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, panaikinančios direktyvą 96/92/EB, 24 straipsnyje numatoma, kad staiga įvykus elektros energijos rinkos krizei ar iškilus grėsmei asmenų fizinei sveikatai ar saugumui, arba aparatūros ar įrenginių arba sistemos vientisumo saugumui, valstybė narė gali imtis būtinų laikinų apsaugos priemonių. Šios priemonės turi kuo mažiau trikdyti vidaus rinkos veikimą ir neturi būti taikomos daugiau, negu būtina atsiradusiems sunkumams įveikti. Be to, valstybė narė apie šias priemones nedelsdama turi pranešti kitoms valstybėms narėms ir Komisijai, kuri gali nuspręsti, kad atitinkama valstybė narė turi pakeisti ar panaikinti tokias priemones, jeigu jos iškreipia konkurenciją ir nesuderinamai su bendru interesu  neigiamai įtakoja prekybą. Manytume, kad projekto 9 straipsnio nuostatos koreguotinos, atsižvelgiant į minėtą Direktyvos 2003/54/EB nuostatą.

Be to, aptariamame straipsnyje, kalbama apie licencijos sustabdymą ir atšaukimą.  Atsižvelgiant į Branduolinės energijos įstatymo 28 straipsnio nuostatas, 9 straipsnio žodžiai “atšaukti licencijas” ir “atšaukimas” keistini atitinkamai žodžiais “panaikinti licencijų galiojimą ” ir “galiojimo panaikinimas”.

               14. Įstatymo projekto 10 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, kad nacionalinis investuotojas yra privačią iniciatyvą investuoti į projektą pareiškusi akcinė bendrovė “Lietuvos energija” ar jos teisių ir pareigų perėmėjas, atitinkantis šio įstatymo reikalavimus. Atkreiptinas dėmesys, kad akcinės bendrovės “Lietuvos energija” teisių ir pareigų perėmėjas gali atsirasti, pavyzdžiui, ne tik įmonės reorganizavimo, pertvarkymo metu, bet ir įmonei perleidus kitam asmeniui tam tikras savo teises ir pareigas. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar aptariamos projekto nuostatos nereikėtų patikslinti. Be to, siūloma projekto nuostata nesuderinta su projekto 11 straipsnio nuostatomis, pagal kurias nacionaliniu investuotoju gali būti tik akcinė bendrovė “Lietuvos energija”, bet ne jos teisių ir pareigų perėmėjas. Projekto nuostatas reikėtų suderinti tarpusavyje.

Kartu atkreiptinas dėmesys, kad įstatymo projekto 10 straipsnio 1 dalies antrajame sakinyje kalbama apie nacionalinio investuotojo “pagrindinę buveinę”. Atsižvelgiant į Civilinio kodekso 2.44, 2.47, 2.49, 2.66 straipsnių nuostatas, 10 straipsnio 1 dalyje žodis “pagrindinė” išbrauktinas, nes kodekse naudojama sąvoka “juridinio asmens buveinė”. Juridinio asmens pagrindinės buveinės sąvoka Lietuvos teisėje nenaudojama, o jos turinys neaiškus.

             15. Įstatymo projekto 10 straipsnio 3 dalies pirmajame sakinyje siūloma nustatyti, kad Nacionalinis investuotojas kartu su dukterinėmis bendrovėmis yra nacionalinio investuotojo įmonių grupė. Taigi, iš šių nuostatų sektų, kad nacionalinis investuotojas yra kontroliuojanti įmonė dukterinių bendrovių atžvilgiu. Tuo tarpu aptariamos dalies antrajame sakinyje siūloma nustatyti, kad pagrindinė nacionalinio investuotojo veikla turi būti nacionalinio investuotojo įmonių grupės kontroliuojančios bendrovės veikla. Šios projekto nuostatos paskirtis ir turinys neaiškus, todėl ji tikslintina.

Be to, atsižvelgiant į kituose Lietuvos įstatymuose (pvz., Akcinių bendrovių, Įmonių konsoliduotos finansinės atskaitomybės įstatyme) naudojamas sąvokas, sąvoka “kontroliuojanti bendrovė” keistina sąvoka “patronuojanti bendrovė”.

           16. Įstatymo projekto 10 straipsnio 5 dalyje siūloma nustatyti, kad vienas iš nacionalinio investuotojo organų yra “administracijos vadovas”. Atkreipiame dėmesį, kad atsižvelgiant į Akcinių bendrovių įstatymo 19, 37 straipsnių nuostatas, vienas iš bendrovės organų yra bendrovės vadovas, bet ne administracijos vadovas. Atsižvelgus į tai, projekto 10 straipsnio 5 dalyje žodis “administracijos” išbrauktinas.

           17. Įstatymo projekto 10 straipsnio 6 dalis tobulintina kaip stokojanti loginio aiškumo.

           18. Projekto 11 straipsnio 5 dalis tikslintina. Pagal pateiktą redakciją nėra pakankamai aišku, ar 5 dalyje siūloma suteikti Vyriausybei alternatyvias teises nei to paties straipsnio 1 – 4 dalyse, ar papildomas teises, t.y., ar Vyriausybė, įgyvendinusi aptariamo straipsnio 1-4 dalyse nurodytas teises, dar turėtų ir teises, nurodytas 5 dalyje. Be to, neaišku, kokia tvarka Vyriausybė galėtų realizuoti 11 straipsnio 5 dalyje nurodytas teises, nes pagal projekto 19 straipsnį, įgyvendinant  projekto ketvirtojo skirsnio nuostatas Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymo nuostatos netaikomos. Atsižvelgdami į tai, ir į Konstitucijos 128 straipsnio 2 dalį, kurioje nustatyta, kad valstybinio turto valdymo, naudojimo ir disponavimo tvarką nustato įstatymas, manytume, kad projektą reikia papildyti nuostatomis dėl projekto 11 straipsnio 5 dalyje išdėstytų nuostatų įgyvendinimo tvarkos.

          19. Projekto 13 straipsnio 2 dalis tobulintina, atsižvelgiant į tai, kad Vyriausybė ar jos įgaliota institucija, disponuodama valstybės turtu turi laikytis Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 81 straipsnyje įtvirtinto viešosios teisės principo, reiškiančio,  kad sandoriai dėl valstybės  turto turi būti sudaromi tik teisės aktų, reglamentuojančių disponavimą valstybės  turtu, nustatytais atvejais ir būdais. Atkreipiame dėmesį, kad pagal Žemės įstatymą disponuojant valstybės žeme galima sudaryti pirkimo-pardavimo, mainų, nuomos ir panaudos sutartis, sandorius dėl žemės servitutų, taip pat perleisti valstybės žemę nuosavybėn neatlygintinai. Kiti sandoriai dėl valstybinės žemės negali būti sudaromi, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip. Pagal Civilinį kodeksą civilinių teisinių santykių dalyviai (valstybė taip pat yra civilinės teisės subjektas) gali sudaryti ne tik Žemės įstatyme nurodytus, bet ir kitus sandorius, pvz. uzufrukto, užstatymo teisės. Todėl taikant įstatymą ir parenkant disponavimo valstybine žeme būdą gali būti neaišku, ar valstybės institucijos turės vadovautis Žemės įstatymu, ar Civiliniu kodeksu.

     20. Žemės įstatyme yra nurodyti konkretūs subjektai, turintys teisę sudaryti sandorius dėl valstybinės žemės (apskrities viršininkas, savivaldybės taryba ir kiti valstybinės žemės patikėtiniai). Tuo tarpu projekto 13 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti, kad valstybinę žemę projekto įgyvendinimo bendrovei parduoda ar perduoda naudoti ir valdyti Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Manytume, kad projekto nuostatos turėtų būti suderintos su Žemės įstatymu arba projektas papildytas nuostatomis, nustatančiomis, kokia tvarka Vyriausybė ar jos įgaliota institucija sudaro sandorius dėl valstybinės žemės.

          21. Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad “Įstatymo dėl atominės elektrinės nuostatų įgyvendinimas papildomų biudžeto lėšų nepareikalaus”. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal projekto 13 straipsnio 3 dalį projekto įgyvendinimui reikalinga žemė gali būti paimama visuomenės poreikiams iš privačios žemės savininkų Žemės įstatymo nustatyta tvarka. Pagal Žemės įstatymo 46, 47, 48 straipsnius nuostolius, patirtus dėl žemės sklypo ir ant jo statomų ar jau pastatytų statinių, žemės sklype esančių sodinių paėmimo visuomenės poreikiams, taip pat kitus nuostolius privačios žemės savininkams ir kitiems žemės naudotojams atlygina prašymą paimti žemę visuomenės poreikiams pateikusi institucija (valstybės institucija ar savivaldybės taryba) tarpusavio sutartyje nustatytomis sąlygomis ir terminais. Nuostolius valstybinės žemės naudotojams ir nuomininkams dėl valstybinės žemės panaudos ir nuomos sutarčių nutraukimo prieš terminą taip pat turi atlyginti valstybės ar savivaldybės institucija, inicijavusi žemės paėmimą visuomenės poreikiams. Žemės įstatymas nenumato galimybės, kad žemės paėmimą visuomenės poreikiams galėtų inicijuoti privatus juridinis asmuo, taip pat nėra nustatyta, kad tuo atveju, kai visuomenės poreikiams paimta žemė perduodama privačiam juridiniam asmeniui, pastarasis turi atlyginti nuostolius dėl žemės paėmimo visuomenės poreikiams. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, galima konstatuoti, kad tuo atveju, jeigu projekto įgyvendinimui reikės paimti žemę visuomenės poreikiams, projekto įgyvendinimas pareikalaus papildomų biudžeto lėšų.

        22. Įstatymo projekto 15 straipsnyje siūloma reglamentuoti kontrolės ir priežiūros institucijų finansavimą. Svarstytina, ar šio straipsnio nereikėtų atsisakyti kaip perteklinio, nes kontrolės ir priežiūros institucijų finansavimas yra reglamentuotas Branduolinės energijos įstatymo 64 straipsnio 2 dalyje.

       23. Projekto 17 straipsnio 2 dalis tobulintina. Pagal Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymą valstybės ilgalaikis materialus turtas privačiam juridiniam asmeniui (taip pat ir projekto įgyvendinimo bendrovei) negali būti išnuomotas be viešo konkurso  ir negali būti perduotas valdyti ir naudoti pagal panaudos sutartį, jeigu kiti įstatymai nenustato kitaip. Kitų įstatymų, reglamentuojančių valstybės turto (VĮ Ignalinos atominė elektrinė turto) nuomos ir perdavimo valdyti ir naudotis pagal panaudos sutartį tvarką, nėra. Todėl aptariamame projekto straipsnyje ir turi būti nustatyta VĮ Ignalinos atominė elektrinė turto perdavimo projekto įgyvendinimo bendrovei tvarka.

       24. Projekto 18 straipsnyje siūloma nustatyti kad visuomenė reguliariai informuojama apie projekto įgyvendinimo eigą, atominės elektrinės saugos užtikrinimo priemones ir jos teikiamą naudą Lietuvai bei visam Baltijos regionui. Iš siūlomo nustatyti teisinio reguliavimo nėra aišku, kurie subjektai būtų atsakingi už visuomenės informavimą ir kokia forma tai būtų atliekama. Atsižvelgus į tai, manytume, kad šį straipsnį reikėtų papildyti nuostatomis, pašalinančiomis aukščiau minėtus neaiškumus.

        25. Projekto 19 straipsnyje numatyta, kad “įgyvendinant įstatymo ketvirtojo skirsnio nuostatas <...> Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo II skyriaus trečiojo skirsnio nuostatos netaikomos. Konkurencijos įstatymo II skyriaus trečiajame skirsnyje reglamentuojami visuomeniniai santykiai, susiję su ūkio subjektų koncentracijos kontrole. Atsižvelgiant į tai, kad Teisės departamentas nedisponuoja jokia faktine informacija, susijusia su projekto IV skirsnyje nurodytų ūkio subjektų vykdoma veikla bei jų finansiniais rodikliais, o taip pat į tai, kad projekto IV skyriuje reglamentuojami santykiai gali būti ne tik nacionalinės teisės, bet ir Europos Sąjungos teisės reguliavimo dalyku (2004 m. sausio 20 d.  Tarybos reglamentas (EB) Nr. 139/2004 dėl koncentracijų tarp įmonių kontrolės), manytume, kad, remiantis Konkurencijos įstatymo 19 straipsnio 1 dalies 8 punktu bei 47 straipsnio 1 dalimi, būtų tikslinga gauti Konkurencijos tarybos išvadą dėl teikiamo įstatymo projekto.

          26. Atkreiptinas dėmesys, kad Branduolinės energijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad Seimas Vyriausybės teikimu priima įstatymą dėl naujos atominės elektrinės statybos ir jos vietos parinkimo ar naujo branduolinio reaktoriaus įrengimo, taip pat dėl branduolinės energetikos objekto eksploatacijos nutraukimo. Įstatyme nustatomi pagrindiniai atominės elektrinės ar branduolinio reaktoriaus bei sanitarinės apsaugos ir stebėjimo zonų reikalavimai. Branduolinės energijos įstatymo 33 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad pagrindinius atominės elektrinės ar branduolinio reaktoriaus bei sanitarinės apsaugos ir stebėjimo zonų reikalavimus, eksploatacijos nutraukimo sąlygas nustato atominės elektrinės ar branduolinio reaktoriaus įstatymas. Atkreiptinas dėmesys, kad teikiamame Atominės elektrinės įstatymo projekte minėtuose Branduolinės energijos įstatymo straipsniuose nurodytų klausimų nesiūloma reglamentuoti. Atsižvelgiant į tai, įstatymo projektą reikėtų papildyti atitinkamomis nuostatomis.

          27. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutarties 41 straipsnį “asmenys ir įmonės, besiverčiantys šios Sutarties II priede išvardytomis pramoninės veiklos rūšimis, Komisijai pateikia investavimo projektus, susijusius su naujais įrenginiais <...>”. Nei iš paties įstatymo projekto, nei iš jo aiškinamojo rašto nėra aišku, kokiam subjektui bus priskirta pareiga informuoti Komisiją.

 
 
 
 
Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

Pritarti

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pritarti

 

3. Piliečių, visuomeninių organizacijų, politinių partijų bei politinių organizacijų, kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai, pataisos,  pastabos:  

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komisijos nuomonė

1.

 

 

 

 

 

Lietuvos Sąjūdžio tarybos pirmininkas R.Kupčinskas,

Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjungos valdybos pirmininkas J.Burokas

(2007-04-18)

 ..Neatlikta išsami naujos AE statybos ekonominio tikslingumo analizė. Dėmesio stokos esamų energijos šaltinių modernizavimui, energijos taupymui, alternatyvių energijos šaltinių panaudojimui bei paminėtų pavojingų geologinių sąlygų akivaizdoje, be tarptautinės ekspertizės dėl vietovės tinkamumo ir ekonominio tikslingumo, mūsų manymu, naujos AE statybos planas yra nepamatuotas.

Kreipiamės į valstybės vadovus ir visuomenę reikalauti iš Vyriausybės, kad nebūtų skubotai rengiami projektai ir nesudaromos sutartys su kitomis valstybėmis dėl naujos AE statybos, kol nebus atlikta tarptautinė ekspertizė dėl vietovės jai tinkamumo bei nebus atlikta išsami analizė dėl statybos ekonominio tikslingumo.

Tik įvykdžius minimas priemones ir su išvadomis deramai supažindinus visuomenę bei gavus jos pritarimą šiai tautos būčiai svarbiai statybai (galbūt referendumu), galimi tolimesni AE statybos planavimo bei projektavimo darbai.

Nepritarti

2006m. Trijų šalių vyriausybių nurodymu, jų valdomos elektros įmonės:”Eesti Energija”, “Latvenergo” ir AB”Lietuvos energija” parengė Naujos atominės elektrinės statybos Lietuvoje įgyvendinamumo studiją. 2007m.04.Seimo valdyba nutarė prašyti Europos teisės departamento prie LR Teisingumo ministerijos pateikti Seimui išsamią išvadą dėl LR atominės elektrinės įstatymo projekto XP-2144 bei prašyti LR specialiųjų tyrimų tarnybos pateikti Seimu iišsamų antikorupcinį šio įstatymo projekto vertinimą.

 

4. Valstybės institucijų, savivaldybių pasiūlymai, pataisos, pastabos: negauta.

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas

Pasiūlymo turinys

Komisijos nuomonė

1.

 

 

 

 

 

LR užsienio reikalų ministerijos ekonominio saugumo politikos departamento raštu pateiktus Estijos, Latvijos ir Lenkijos komentarus (2007-04-06

)

 Apskritai pasiūlymas priimti Įstatymą yra didelis žingsnis pirmyn, sprendžiantis kelis svarbius klausimus. Tačiau Estija norėtų pateikti šiuos siūlymus:

i) Įstatymo preambulėje nustatyti, kad naujos atominės elektrinės Lietuvoje projektas yra regioninės svarbos trims Baltijos valstybėms ir Lenkijoje, kaip numatyta Ministrų Pirmininkų pasirašytuose Komunikatuose Trakuose ir Vilniuje.

ii) Formuluoti 6.1 straipsnį taip: „Projekto įgyvendinimo bendrovė gali būti steigiama nacionalinio  investuotojo ir strateginių partnerių iniciatyva." Tai reikalinga siekiant užtikrinti dabartinių partnerių dalyvavimą projekto įgyvendinimo bendrovės veikloje.

iii) Numatyti Įstatyme galimą papildomų investuotojų dalyvavimą remiantis vieningu projekto investuotojų sutikimu (t.y. ne tik nacionalinio investuotojo).

iv) Įstatymo projekte nenustatyti nacionaliniam investuotojui nuosavybės teise priklausančio akcijų paketo, sudarančio ne mažiau kaip 34 procentus. Akcijų padalijimas yra derybų klausimas, kuris sprendžiamas vėlesnių projekto stadijų metu atsižvelgiant į projekto ypatybes, kaštus ir t.t.

 

 

 

 

 

v) Įstatyme apibrėžti maksimalų leidžiamą naujos atominės elektrinės gamybos pajėgumą. Tai nustatys aiškų požiūrį į Lietuvai priimtiną projekto partnerių numatomą pajėgumą.

 

 

 

vi) 16 straipsnį papildyti punktu, kuris įgalios Lietuvos  Vyriausybę parengti ir pasirašyti su projekto partneriais Vyriausybės paramos sutartį. Tokia Sutartis yra siūloma ir Galimybių studijoje.

 

 

 

 

 

Šiuo Latvija pageidautų pareikšti savo nuomonę apie Atominės elektrinės įstatymo projektą. Apskritai Latvija sveikina pasiūlymą priimti Įstatymą, nes tai labai svarbus žingsnis link projekto įgyvendinimo. Tačiau Latvija norėtų pateikti keletą siūlymų šiuo klausimu:

 • Mes siūlome įvardyti Įstatyme Latvijos, Estijos ir Lenkijos strateginius investuotojus (partnerius) ir numatyti galimybę pakviesti kitus partnerius, jeigu visi susiję (dalyvaujantys) partneriai vieningai priims tokį sprendimą.

 

 

 

• Mes siūlome Įstatymo projekte nenustatyti nacionaliniam investuotojui nuosavybės teise priklausančio akcijų paketo, sudarančio ne mažiau kaip 34 procentus. Mūsų nuomone, šiuo metu sunku paskaičiuoti projekto įgyvendinimo bendrovės nuosavybės faktinę struktūrą, nes ją dar sąlygos pasirinktas reaktorius, išlaidos (kaštai) ir investuotojų skaičius. Mes siūlome suformuluoti 8.2 straipsnį taip, kad remiantis šiuo įstatymu Lietuvos Vyriausybei būtų suteikta teisė prašyti tam tikros investuotojui priklausančios dalies su sąlyga, kad šis investuotojas galėtų užtikrinti atitinkamą finansavimą, pagamintos elektros energijos pirkimą, taip pat vykdytų kitus iškilusius įsipareigojimus. Vyriausybei turėtų būti suteikta galimybė lanksčiai reaguoti priimant bet kokią nuosavybės struktūrą, kuri  garantuos, kad bus atsižvelgta į Lietuvos nacionalinius interesus.

• Mes siūlome Atominės elektrinės įstatymo projekte nustatyti maksimalų statomos elektrinės gamybos pajėgumą. Tai suteiks aiškumo numatant maksimalų priimtiną projekto mastą ir papildomus įstatymus, jeigu reikėtų didesnės elektrinės ar papildomų blokų. Konkurso metu bus išrinktas reaktoriaus(-ių) tipas ir tiekėjas. Tai turėtų būti vykdoma pagal taikomus (galiojančius) pirkimo nuostatus. Būtų naudinga, jeigu įstatymo formuluotėje aiškiai matytųsi, jog jis nenustato jokių naujų ar kitokių pirkimo nuostatų, ypač šio projekto atžvilgiu. Pavyzdžiui, jame būtų galima išdėstyti taip: „projektas įgyvendinamas pagal visus taikomas (galiojančius) ES ir Lietuvos pirkimo bei dalyvavimo konkurse nuostatus".

                • Mes siūlome Įstatymo projektą papildyti vienu punktu, kuris įgaliotų Vyriausybę parengti ir pasirašyti su projekto partneriais Vyriausybės paramos sutartį bei Tarpvyriausybinę sutartį tarp susijusių (dalyvausiančių) šalių Vyriausybių, kaip numatyta Baltijos šalių trijų energetinių bendrovių parengtoje galimybių studijoje.

 

 

 

Lenkijos pusė norėtų padėkoti  Lietuvos pusei už pateiktą įstatymo dėl

atominės  elektrinės projektą, kurio atžvilgiu norėtume pateikti tokius komentarus:

     1. Atsižvelgdami į šiam projektui suteiktą regioninę svarbą; norėtume pasiūlyti  išvardyti preambulėje projekto įgyvendinime dalyvausiančias valstybes, t.y. Lietuvą,  kuri  bus nacionalinio investuotojo valstybė, taip pat Estiją, Latviją ir Lenkiją- projekto strateginių partnerių valstybes (toliau nacionalinis investuotojas ir   strateginiai   partneriai   kartu vadinami Investuotojais). Norėtume taip pat pasiūlyti preambulėje įrašyti nuostatą, kad prie projekto gali prisijungti kitos valstybės (šalys), jeigu tam vieningai pritaria Investuotojai.

     2. Manome, kad pakaktų 6 straipsnio l dalies nuostatos, nurodančios, kad projekto įgyvendinimo bendrovę įsteigs nacionalinis investuotojas, tuo tarpu Investuotojų dalyvavimo jos kapitale laikas ir dydis būtų derybų dalykas. Naudodamiesi galimybe norime pažymėti, kad dabartinė pasiūlyta 6 straipsnio l dalies formuluotė nėra aiški, ir ją aiškinant galima prieiti įvairių išvadų, tačiau to, mūsų manymu, reikėtų vengti.

          3. Norėtume pasiūlyti, kad Investuotojų dalyvavimo projekte kriterijai būtų kaip įmanoma objektyvesni, todėl, mūsų požiūriu, 6 straipsnio 2 dalyje turėtų būti nuostata, nurodanti, kad visų pirma nustatyti kriterijai turi atitikti projekto ypatybes.

        

 

 

      4. Lenkijos pusės požiūriu, 6 straipsnio 2 dalies 4 punkto formuluotė yra pirmalaikė situacijoje, kai dar nėra sutarta dėl pagrindinių techninių parametrų, kaip antai naujos atominės elektrinės energijos gamybos pajėgumai. Manome, kad Investuotojams sutarus dėl tokių pagrindinių techninių parametrų, bus galima sutarti ir dėl 6 straipsnio 2 dalies 4 punkto nuostatose nurodytų įsipareigojimų.

         

 

 

 

 

 

 

    5. Norėtume pasiūlyti, kad 6 straipsnio 3 dalyje būtų aiškus teiginys, kad Investuotojų dalyvavimas projekte garantuos kiekvienam teisę į atitinkamą kiekį naujos atominės elektrinės gaminamos elektros energijos, parduodamos Investuotojams už elektros energijos gamybos sąnaudoms lygią kainą.

       

 

 

 

 

 

 

 6. Lenkijos pusė tikisi, kad į 11 straipsnio 5 dalį bus įrašyta nuostata, pagal kurią teisė perleisti nacionalinio investuotojo, kaip projekto įgyvendinimo bendrovės akcininko, akcijas bus susijusi tik su akcijų paketo perleidimu, kuris užtikrintų, kad likusios Lietuvos valstybei priklausančios akcijos suteiktų jai teisę savarankiškai priimti bet kokius ir visus esminius nacionalinio investuotojo sprendimus, įskaitant tuos, kuriems priimti reikalinga kvalifikuota dauguma.

           7. Lenkijos pusė yra pasirengusi pateikti daugiau komentarų dėl Lietuvos Respublikos naujos atominės elektrinės statybos įstatymo projekto, kai bus suteikta galimybė susipažinti su toliau nurodyta medžiaga, ir mes nuoširdžiai prašome suteikti mums galimybę susipažinti su medžiaga.

 

 

 

Dalinai pritarti

 

 

Dalinai pritarti

 

 

 

Dalinai pritarti

 

 

Nepritarti

Įstatyminės normos pagerintų Vyriausybės derybines pozicijas siekiant, kad ji turėtų kontrolę toje bendrovėje.

Nepritarti

Projekte nėra nustatyta maksimali naujos atominės elektrinės galia

Nepritarti

Įstatyminės normos nedraudžia Vyriausybei derėtis bei pasirašyti sutartis.

 

 

 

 

 

Nepritarti

Kadangi dar nėra konkrečių tarptautinių

susitarimų tarp būsimų projekto šalių.

Nepritarti

Įstatyminės normos pagerintų Vyriausybės derybines pozicijas siekiant, kad ji turėtų kontrolę toje bendrovėje.

 

 

 

Nepritarti

Projekte nėra nustatyta maksimali naujos atominės elektrinės galia

 

 

 

 

 

Nepritarti

Įstatyminės normos nedraudžia Vyriausybei derėtis bei pasirašyti sutartis.

 

 

 

Nepritarti

Kol kas tarp šalių nėra pasiektas susitarimas dėl dalyvavimo projekte

 

 

Dalinai pritarti

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

Lietuvos valstybė turi teisę nustatyti atitinkamus objektyvius kriterijus

Nepritarti

Viena Lietuva negalės užtikrinti reikiamos rezervinės galios, reikalingos elektros energijos perdavimo sistemai funkcionuoti.

Nepritarti

Elektros energijos pirkimo-pardavimo sutarčių sudarymo reikalavimo fiksavimas įstatyme ribotų sprendimo laisvę.

Dalinai pritarti

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

dar nėra konkrečių tarptautinių susitarimų tarp būsimų projekto šalių.

 

5. Asmenų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai, pataisos, pastabos:  negauta.

6. Komisijos pasiūlymai, pataisos, pastabos: pasiūlyti pagrindiniam komitetui (Ekonomikos komitetui)   patobulinti    įstatymo    projektą,   atsižvelgus   į Seimo kanceliarijos Teisės departamento (2007-04-12), Estijos, Latvijos ir Lenkijos Respublikų pateiktas pastabas ir pasiūlymus, bei į tuos pasiūlymus, kuriems Komisija pritarė

 

- preambulės antrąją pastraipą išdėstyti taip:

““siekdamas užtikrinti energijos tiekimą iš skirtingų, saugių, tausių, šiltnamio dujų efektą sukeliančių dujų neišmetančių energijos šaltinių ir skatinti ekonomikos augimą ateityje;”

- 6 straipsnio 4 dalį papildyti ir ją išdėstyti taip:

““6.4. Kiekvienas investuotojas finansuoja ar užtikrina tos projekto sąnaudų dalies, įskaitant sąnaudas projekto įgyvendinimui, projekto įgyvendinimo bendrovės veiklai, atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimui, radioaktyvių atliekų  tvarkymo kaštams, kaštams branduolinės energetikos specialistų rengimo programos įgyvendinimui, kuri yra proporcinga jo daliai projekto įgyvendinimo bendrovės kapitale

- patikslinti įstatymo projekte nacionalinio investuotojo sąvoką ir jos formavimo principus

7. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

8. Komisijos paskirtas pranešėjas – Andrius Baranauskas.

9. Komisijos narių atskiroji nuomonė: nėra.

 

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                    Andrius Baranauskas

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008