LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
NARKOMANIJOS PREVENCIJOS KOMISIJOS
2005 METŲ VEIKLOS
A T A S K A I T A
Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos sudėtis
Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Seimo statuto 71 straipsniu, 2004 m. gruodžio 16 d. nutarimu Nr. X-54 sudarė nuolatinę Seimo Narkomanijos prevencijos komisiją iš 11 narių:
1) Aldona Balsienė;
2) Rima Baškienė;
3) Algis Kašėta;
4) Vincė Vaidevutė Margevičienė;
5) Milda Petrauskinė;
6) Rimantas Remeika;
7) Algis Rimas;
8) Alvydas Sadeckas;
9) Ramunė Visockytė;
10) Jadvyga Zinkevičiūtė;
11) Vidmantas Žiemelis.
Pagal Lietuvos Respublikos Seimo statuto 74 straipsnio 1 dalį Seimo komisijų pirmininkai ir jų pavaduotojai renkami ir tvirtinami komitetams nustatyta tvarka.
Lietuvos Respublikos Seimo Seniūnų sueiga 2004 m. gruodžio 21 d. savo nutarimu Nr. 12 pasiūlė Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininku rinkti Darbo partijos frakcijos narį.
Darbo partijos frakcija 2004 m. gruodžio 15 d. savo posėdyje nusprendė siūlyti Seimo Narkomanijos komisijos pirmininke rinkti frakcijos narę Seimo narę Ramunę Visockytę.
2004 m. gruodžio 21d. Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos posėdyje komisijos pirmininke išrinkta Ramunė Visockytė.
Lietuvos Respublikos Seimo Seniūnų sueiga 2005 m. vasario 8 d. nutarimu Nr. 1 patvirtino pasiūlymus komisijoms dėl frakcijų atstovavimo skiriant komisijų pirmininkų pavaduotojus ir pasiūlė Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininko pavaduotoju rinkti Liberalų ir centro frakcijos narį.
2005 m. vasario 15 d. Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos posėdyje komisijos pirmininko pavaduotoju išrinktas Liberalų ir centro frakcijos narys Seimo narys Rimantas Remeika.
Lietuvos Respublikos Seimas 2005 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. X - 393 "Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos nuostatų patvirtinimo" patvirtino Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos ( toliau- Komisija) nuostatus.
Komisijos veikla
Lietuvos Respublikos Seimo 2005 metų pavasario ir rudens bei neeilinės sesijos metu Komisija surengė 19 posėdžių, į kuriuos buvo kviečiami atsakingi institucijų pareigūnai, pasiūlymus teikę asmenys, visuomeninių ir kitų organizacijų atstovai.
Ataskaitiniu laikotarpiu Komisija išsiuntė 190 ir gavo 144 raštus. Gauti 6 kreipimaisi: iš jų vienas pasirašytas 7 visuomeninių organizacijų, vienas - trijų visuomeninių organizacijų, 1 profesinių sąjungų atstovų, 1 raštas - savivaldybės tarybos. Gautas skundas, kurį pasirašė 198 asmenys. Gautas 1 kreipimasis, kurį pasirašė 159 asmenys. Visi skundai ir kreipimaisi - dėl narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės bei nacionalinių programų įgyvendinimo šiose srityse.
Ataskaitiniu laikotarpiu Komisija surengė 2005 m. gegužės 20 d. tarptautinę konferenciją "Žalos mažinimo politikos alternatyvos"; gegužės 21 d. tarptautinę konferenciją "Narkotikų ir alkoholio prevencija darbo vietoje"; 2005 m.. rugsėjo 9 d. tarptautinį mokslinį - praktinį seminarą "Narkotikų teismai JAV: patirtis ir reikšmė kompleksiniam narkomanijos gydymui".
Komisija prisidėjo prie 2005 m. lapkričio 9 - 11 d. tarptautinės konferencijos "Marginalinių jaunimo grupių resocializacijos tinklo kūrimas geros praktikos pagrindu" rengimo.
Komisija 2005 m. vasario 22 d. kartu su Kauno priklausomybės ligų centro vadovybe surengė apskritąjį diskusijų stalą Kaune. Komisijos nariai lankėsi Kauno priklausomybės ligų centre ir Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje - pataisos namuose.
Komisija surengė bendrus posėdžius su Seimo komitetais ir Seimo komisijomis:
Sveikatos reikalų, Europos reikalų, Švietimo, mokslo ir kultūros, Šeimos ir vaiko reikalų, Jaunimo ir sporto reikalų komisijomis.
Komisija inicijavo 2 darbo grupių sudarymą, kurias patvirtino Lietuvos Respublikos Seimo valdyba ir, kurių veikla pratęsta 2006 metais:
1. Dėl asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, sveikatos priežiūros, reabilitacijos ir socialines reintegracijos prioritetinės krypties įgyvendinimo.
2. Dėl nepilnamečių, linkusių nusikalsti ir nusikaltusių, minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos sukūrimo, teisės aktų projektų parengimo.
Komisijos veikla 2005 metais buvo vykdoma vadovaujantis patvirtintu 2005 metų veiklos planu ir pagal patvirtintas prioritetines veiklos kryptis:
1. Tarptautinių konvencijų ir rekomendacijų įgyvendinimas kovos su neteisėta narkotinių priemonių ir psichotropinių medžiagų apyvarta nacionaliniuose įstatymuose .
2. Valstybės politikos, orientuotos į narkomanijos prevenciją ir narkotikų kontrolę formavimas ir prioritetų nustatymas.
3.Nacionalinės narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės strategijos subalansavimo ir priemonių įgyvendinimo Narkomanijos prevencijos komisijos kompetencijos srityje klausimų sprendimas.
4. Naujų įstatymų bei kitų teisės aktų, reikalingų narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės uždavinių įgyvendinimui pirminei narkomanijos prevencijai tarp vaikų ir jaunimo, neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimui, taip pat asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, sveikatos priežiūrai, reabilitacijai ir socialinei reintegracijai spręsti bei atsakomybės už vaiko įtraukimą vartoti psichotropines, narkotines medžiagas ir alkoholį sugriežtinimui.
5. Diskusijų ir konferencijų rengimas.
Dėl narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės situacijos
Komisija, vykdydama parlamentinę kontrolę narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityje, analizavo gautą informaciją kaip yra vykdomos Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintoje Programoje iškirtos 4 prioritetines narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos kryptis: pirminė narkomanijos prevencija tarp vaikų ir jaunimo; neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimas; asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, sveikatos priežiūra, reabilitacija ir socialinė reintegracija; moksliniai tyrimai ir informacinės sistemos plėtra.
Surinkus informaciją apie esamą situaciją, Komisija posėdžiuose padarė išvadas ir priėmė sprendimus, kurie išdėstyti šios ataskaitos skyriuje "Parlamentinė kontrolė".
Lietuva sintetinių narkotikų nelegalioje apyvartoje Europos Sąjungos šalyse užima ketvirtą vietą (net 4 proc. ES šalyse konfiskuotų narkotikų buvo pagaminti Lietuvoje). Šalyje veikia pogrindinės sintetinių narkotikų gamybos laboratorijos. Sintetinių narkotikų rinka užima apie 40 proc. visos narkotikų rinkos Lietuvoje.
Daug Lietuvos piliečių užsienyje yra sulaikomi gabenant narkotikus. Ekspertų duomenimis nelegali narkotikų apyvarta šalyje siekia per 500 mln. litų. Narkotikų prekeiviai Lietuvoje sukūrė gerai organizuotą narkotikų tiekimo tinklą, apsirūpinę naujausiomis technologijomis ir įranga, kuriami efektyvūs platinimo būdai. 2004 metais iš 93 tūkst. užregistruotų nusikaltimų, susijusių su narkotikais užregistruota 1,7 proc. 2004 metais įvykdyta 50 tūkst. vagysčių.
Per pastaruosius 5 metus nusikaltimų, susijusių su narkotikais, skaičius išaugo 3 kartus.
Lietuvoje, kaip ir visame Baltijos regione, nelegalioje narkotikų rinkoje didžiąją dalį užima sintetiniai narkotikai. Plečiasi sintetinių narkotikų gabenimo geografija. Be jau įprastų sintetinių narkotikų paskirties šalių - Švedijos ir Norvegijos, šie narkotikai iš Lietuvos gabenami net į Islandiją. 2004 m. vasario 11 d. Islandijoje Norvegijos jūroje aptiktas Lietuvos Respublikos piliečio kūnas. Buvo nustatyta, kad 29 m. vyras mirė sustojus skrandžio funkcijoms. Jo skrandyje aptikta apie 400 g psichotropinės medžiagos - amfetamino.
Viena iš tendencijų gabenant sintetinius narkotikus yra narkotikų gabenimas krovininiu transportu. 2004 ir 2005 metais užfiksuota atvejų, kai sintetiniai narkotikai iš Lietuvos į Švediją gabenti rinktiniuose kroviniuose. Tikėtina, kad narkotikų gabenimas kroviniuose ir ypač tokio tipo, kuriems patikrinti reikalingos didelės darbo ir laiko sąnaudos, specialūs įrenginiai, ateityje taps vis populiaresni.
Turimais duomenimis, užsienio šalyse Ispanijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Švedijoje ir Norvegijoje šalia vietinių nusikalstamų grupuočių (albanų, turkų, buvusios Jugoslavijos piliečių) įsitvirtina atvykėliai iš Rytų Europos šalių, tarp jų ir iš Lietuvos.
Pagrindinės šalys, iš kurių į Lietuvą gabenami sintetiniai narkotikai - ekstazy, išlieka Olandija ir Belgija. Sintetiniai narkotikai - amfetaminas ir metamfetaminas gaminami Lietuvoje nelegaliai veikiančiose laboratorijose ir iš Lietuvos gabenami į Skandinavijos šalis bei Rusiją ir Baltarusiją. Prekursoriai sintetiniams narkotikams pagaminti į Lietuvą patenka iš Rusijos ir Ukrainos. Dalis prekursorių toliau gabenami į Lenkiją arba Olandiją, kur išmainomi į pagamintą amfetaminą arba ekstazy tabletes.
Remiantis Muitinės kriminalinės tarnybos pateikta informacija, 2004 m. Norvegijoje buvo paimta apie 6 litrus skystos amfetamino bazės (amfetaminas skysčio pavidalu) ir sieros rūgšties. Iš tokio kiekio skysčio būtų galima pagaminti apie 10 kg 100 proc. amfetamino miltelių jį neutralizavus sieros rūgštimi. Narkotikai buvo paslėpti automobilio degalų bake įrengtoje slėptuvėje. Tai rodo, kad pastaruoju metu Lietuvos nusikalstamos grupuotės Skandinavijos šalyse bando įrengti sintetinių narkotikų laboratorijas ir vietoje gaminti šios rūšies narkotikus.
2004 metų balandžio 1830 dienomis vyko tarptautinė muitinių operacija ,,SWELIT, kurios tikslas kova su narkotikų gabenimu lengvaisiais automobiliais iš Lietuvos į Švediją. Operacijoje dalyvavo Švedijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos muitinių administracijos.
Operacijos metu Švedijos pietinėje dalyje, Skanės regione, 2004 metų balandžio 22 d. Lietuvoje registruotame kempingo automobilyje įrengtoje slėptuvėje rasta apie 12 kg psichotropinės medžiagos amfetamino. Šiuo automobiliu vyko Lietuvos Respublikos piliečiai, narkotikai buvo gabenti iš Lietuvos per Lenkiją, Vokietiją, Daniją. Švedijos muitinėje dėl šio fakto buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.
Muitinės kriminalinei tarnybai bendradarbiaujant su Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos Narkotikų kontrolės valdybos, Švedijos kriminalinės policijos pareigūnais, Švedijoje ir Lietuvoje sulaikyta 11 asmenų nusikalstama grupuotė, konfiskuota apie 20 kg amfetamino.
Remiantis Muitinės kriminalinės tarnybos informacija ir bendradarbiaujant su Švedijos ir Norvegijos muitinės ir policijos pareigūnais, sulaikyta nusikalstama grupuotė, kurią sudarė 5 LR piliečiai ir 2 Norvegijos piliečiai. Įvykio vietoje Norvegijoje rasta per 6 litrus psichotropinės medžiagos amfetamino bazės. Norvegijoje ir Lietuvoje buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai.
Remiantis turima informacija ir išanalizavus ankstesnius sintetinių narkotikų paėmimo atvejus, galima teigti, kad pastaruoju metu yra populiaresnis pietinis sintetinių narkotikų gabenimo kelias iš Lietuvos į Švediją ir Norvegiją, t. y. per Lenkiją, Vokietiją ir Daniją.
Lietuvos piliečiai organizuoja narkotikų gabenimo ir platinimo verslą minėtose šalyse. Analogiška situacija klostosi ir Pietų Amerikos šalyse, kur pastebimas Rusijos nusikalstamų grupuočių skverbimasis į vietinę kokaino rinką.
Narkotikų gabenimo organizavimas įgauna daugiau logistikos elementų. Šio reiškinio tendencijos pastebimos gabenant kokainą iš Pietų Amerikos į Lietuvą ir sintetinius narkotikus iš Lietuvos į Skandinavijos šalis.
Pagrindinės kokaino kilmės šalys išlieka Kolumbija, Ekvadoras, Brazilija ir Karibų jūros regiono šalys. Populiariausias kokaino gabenimo būdas iš Pietų Amerikos į Europos valstybes yra oro transportas. Kokainas šiuo būdu gabenamas ant kūno, prarijus skrandyje, asmeniniame bagaže, kroviniuose. Europos oro transporto sektoriuje daugiausia kokaino išimama Olandijos, Vokietijos ir Ispanijos oro uostuose.
Turimais duomenimis pasikeitė kokaino, praryto skrandyje, gabenimo būdas iš Pietų Amerikos į Lietuvą, t.y. kokaino kurjeriai narkotikus nugabena iki tam tikro tarpinio punkto, kuriame pastarieji išimami iš skrandžio. Vėliau šie narkotikai perduodami kitiems kurjeriams.
Oro transportas dažnai naudojamas narkotikams gabenti. Iš dalies tai lemia krovinių, gabenamų oro transportu, kurjerių kompanijų gabenamų siuntų srauto intensyvėjimas bei tai, jog oro transportu gabenamų krovinių ir siuntų muitinės procedūros turi būti atliekamos greitai. Todėl greitas informacijos apsikeitimas tampa ypač aktualus siekiant vykdyti tinkamą muitinės kontrolę oro transporto sektoriuje.
Pastaraisiais metais Europos oro uostuose paimtų narkotikų kiekiai (išskyrus 2003 m.) išliko nepakitę, tačiau kokaino konfiskavimo atvejų ir narkotikų kiekis išaugo.
2003 m. Europos oro uostuose užregistruoti 4291 kokaino konfiskavimo atvejai, o tai sudaro 79,8 proc. visų paėmimo atvejų ir 47 proc. visų paimtų narkotikų kiekio. Iš 14855 kg konfiskuoto kokaino 13,5 proc. buvo aptikta kroviniuose ir 0,69 proc. kurjerių siuntose.
2004 metų rugpjūčio mėnesį Reikjavike (Islandija) sulaikytas Lietuvos Respublikos pilietis, bandęs į šalį įvežti 300 g narkotinės medžiagos - kokaino.
Bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamento pareigūnais Kauno teritorinės muitinės Lazdijų kelio poste automobilyje, kuris vyko iš Vokietijos, įrengtoje slėptuvėje aptikta 12,57 kg narkotinės medžiagos kokaino, sulaikyti 7 Kaune veikiančios nusikalstamos grupuotės nariai, organizavę ir vykdę šią nusikalstamą veiką.
Iš visų opiatų rūšių heroino išėmimai Europoje sudaro per 90 proc. 2004 m. Europos Sąjungos šalyse padaugėjo heroino konfiskavimo atvejų dėl Afganistane užauginto rekordinio aguonų derliaus. Heroino gabenimas krovininiu transportu išlieka populiariausias. Tačiau Lietuvoje heroinas nėra toks populiarus kaip sintetiniai narkotikai ir šio narkotiko išėmimo atvejų yra nedaug. Dalis į Lietuvą patekusio heroino toliau gabenama į Kaliningrado sritį ir Vakarų Europos šalis, tačiau didžioji dalis heroino į šias šalis patenka Balkanų keliu.
Manoma, kad iš pagrindinės heroino šalies gamintojos Afganistano į pasaulinę rinką patenka apie 75 proc. visame pasaulyje pagaminamo heroino. Kontrolės priemones Afganistane apsunkina saugumo problemos, korupcija ir prasti administraciniai teisėsaugos institucijų gebėjimai. Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikaltimų tarnybos bei Afganistano Vyriausybės iniciatyva atliktos ūkininkų, auginančių aguonų pasėlius, apklausos metu buvo nustatyta, kad 2004 m. 69 proc. ūkininkų padidino aguonų pasėlių apimtį ir 2004 m. iš aguonų galvučių išgauto opijaus kiekis praėjusiais metais išaugo iki 4200 tonų (2003 m. 3600 tonų). Iš šio kiekio opijaus buvo išgauta apie 400 tonų heroino. Todėl galima daryti išvadą, kad 2005 m. didėjo heroino kontrabanda iš Centrinės Azijos šalių į Europos valstybes tarp jų ir į Lietuvą grėsmė.
20022003 metais Skandinavijos šalyse buvo stebimas medikamentų, turinčių psichotropinių medžiagų rohypnolio gabenimas iš Lietuvos, kuris į mūsų šalį patekdavo iš Rusijos. Sugriežtinus legalią rohypnolio apyvartą, o būtent 2002 m. Šveicarijos farmacijos įmonei Roche nutraukus rohypnolio eksportą į Rusiją, pradėta nelegali į rohypnolį panašių medikamentų gamyba šioje šalyje.
2004 metų vasario mėn. Baltarusijoje paimta apie 54 kg į rohypnolį panašių tablečių. Narkotikus iš Rusijos per Baltarusiją į Lietuvą gabeno Lietuvos Respublikos piliečiai krovininio automobilio kabinoje. Remiantis ankstesniais rohypnolio tablečių sulaikymo atvejais galima teigti, kad pastaroji siunta buvo skirta Švedijos arba Norvegijos rinkai, kadangi Lietuvoje nelegalioje narkotikų apyvartoje rohypnolis nėra populiarus.
2004 m. Lietuvos muitinėje buvo pradėti 5 ikiteisminiai tyrimai dėl narkotikų kontrabandos ir 1 ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto narkotinių medžiagų disponavimo, sulaikyta 19 asmenų.
2004 m. Lietuvos muitinė dalyvavo 4 tarptautinėse muitinių operacijose, nukreiptose narkotikų kontrabandos užkardymui. Jų metu Lietuvoje aptikti suklastoti LR pasai, JAV vizos bei neužpildyti gimimo liudijimų blankai.
Vykdant narkotikų kontrolę Lietuvos muitinės atstovai dalyvauja Baltijos jūros regiono valstybių Task Force projekto Operatyvinio komiteto sekretoriato ekspertų darbo grupėje narkotikų klausimais.
Lietuvos muitinė yra prisijungusi prie Europos šalių ir PMO administruojamų informacinių sistemų, skirtų keistis informacija, susijusia su narkotikais. 2004 m. baigėsi Phare regioninis narkotikų kontrolės projektas, kurį įgyvendino Euromuitinė. Projektas pagerino bendradarbiavimą tarp nacionalinių ir tarptautinių institucijų muitinės, pasienio policijos, kriminalinės policijos, kitų teisėsaugos institucijų, atsakingų už narkotikų kontrolę, gebėjimus tokiose srityse, kaip narkotikų aptikimas, narkotikų tiekimo kanalų nutraukimas, nelegalios narkotikų prekybos organizacijų išardymas ir narkotikų prekeivių suėmimas.
Siekiant efektyviau tirti nusikaltimus, susijusius su heroino kontrabanda iš Pietų Azijos šalių į Lietuvą, pradėta intensyviau bendradarbiauti su Baltarusijos, Kaliningrado srities teisėsaugos institucijomis keičiantis informacija bei atliekant bendrus tyrimus. 2004 m. Lietuvos muitinė prisijungė prie Europolo sintetinių narkotikų analitinio darbo failo Case, kurio rėmuose ketinama dalyvauti ekspertų pasitarimuose, teikti bei gauti informaciją, susijusią su sintetinių narkotikų neteisėta apyvarta.
2004 m. Lietuvos muitinės pareigūnai dalyvavo 3 pagal PHARE projektą seminaruose ir 1 OLAF organizuotame seminare.
2004 m. Lietuvos muitinė išaiškino vieną pinigų kontrabandos atvejį, konfiskuota 10 000 EUR, dalyvavo 4 tarptautinėse muitinių operacijose, nukreiptose narkotikų kontrabandos užkardymui.
Tačiau, 2004-2005 m. Lietuvos muitinė neatliko laivų patikrinimų pasitelkiant narus (2006 m. investicijų projekte yra numatyta įsigyti mažo tonažo patrulinį katerį, skirtą laivų tikrinimui ir Klaipėdos jūrų uosto akvatorijos patruliavimui, įtraukta atitinkama narų įranga, kuri leis muitinės pareigūnams atlikti laivų povandeninės dalies apžiūrą).
Sienos apsaugoje 2003-2004 metų situacijoje dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų sulaikymų mažėjimo, galima išskirti šias priežastis:
Supaprastinus vidinių sienų kontrolę buvo atverti keliai narkotinių medžiagų kontrabandininkams. Anksčiau narkotikus gabeno Vidurinės Azijos ir Kaukazo piliečiai, o pasikeitus politinei situacijai (įstojus į Europos Sąjungą), šiuo verslu dažniau pradėjo užsiiminėti Europos Sąjungos piliečiai, kurių kontrolė, vykstant per vidines sienas, yra supaprastinta.
Suaktyvinus operatyvinį darbą pasienyje, narkotinių medžiagų gabentojai ir narkomanai keičia savo taktiką, tobulina narkotikų slėpimo vietas, siekia suklaidinti pareigūnus.
Narkotinių medžiagų transportavimą ir realizaciją dėl jo pelningumo į savo rankas perėmė organizuotų nusikalstamų grupuočių atstovai. Šį nelegalų verslą jie griežtai kontroliuoja ir nerizikuoja gabenti narkotikus per žaliąją juostą (tuo užsiima tik pavieniai asmenys), todėl narkotines medžiagas gabena per pasienio kontrolės punktus gerai įrengtose slėptuvėse.
2004 m. buvo 6 narkotinių (psichotropinių) medžiagų sulaikymo atvejai, sulaikyta 12 asmenų, iš kurių 11 vyrų ir 1 moteris. Visi sulaikytieji yra LR piliečiai, iškeltos 6 baudžiamosios bylos.
2004 m. sulaikyta aguonų ir jų dalių 0,462 g., marihuanos (kanapių) 2,842g., haliucinogeninių grybų 0,019g., amfetamino ir ekstazy 59 g., metamfetamino 0,912 g., heroino 0,001g.
2004 m. vykdytos 5 tarptautinės operacijos, sulaikyti 33 asmenys ir šių operacijų metu konfiskuota 120 000 tab. Rohypnolio, 31 kg amfetamino, 1 kg heroino.
Pagal Nacionalinę narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės programą 2004-2008 metams ir šios programos įgyvendinimo priemonių planą kovai su neteisėta narkotinių medžiagų apyvarta bei kontrabandos užkardymui visiškai neskiriamos lėšos, trūksta operatyvinės technikos ir nekreipiama dėmesio į VSAT poreikius.
Valstybės sienos apsaugos tarnyboje prie VRM priemonės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos srityje buvo įgyvendinamos iš bendrųjų įstaigai skirtų asignavimų.
Trūksta pareigūnų darbui su neteisėta narkotinių medžiagų apyvarta ir užkardymu, kadangi šiuo metu pareigūnams tenka visą dėmesį ir darbą sutelkti kovai su masiška cigarečių kontrabanda. Atsižvelgiant į VSAT teritorinio struktūrinio padalinio (rinktinės) valstybės sienos saugomo ruožo specifiką, reikėtų mažiausiai 2 pareigūnų darbui su neteisėta narkotinių medžiagų apyvarta.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai 2004 metais dalyvavo pagal PHARE projektą mokymuose. Tačiau dėl lėšų stokos nepakankamai organizuojama mokymų ir seminarų neteisėtos narkotikų apyvartos kontrolės klausimais VSAT pareigūnams, ypač dirbantiems pasienio kontrolės punktuose.
2004 metais užregistruota 93 419 įvairių nusikalstamų veikų, iš jų - 1,7 proc. užregistruotų nusikalstamų veikų, susijusių su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis bei jų I kategorijos pirmtakais (prekursoriais). Tai yra 523 veikoms arba 33,7 proc. daugiau nei 2003 m. Per tą patį 2003 m. laikotarpį buvo užregistruotos 944 nusikalstamos veikos, susijusios su psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis. Nusikalstamų veikų, susijusių su psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis skaičiaus sąlyginis didėjimas sudaro 64,3 proc.
Iš visų užregistruotų nusikalstamų veikų, susijusių su psichotropinėmis ir narkotinėmis medžiagomis, nusikaltimai sudaro 79 proc., baudžiamieji nusižengimai - 21 proc.
2004 m. nepilnamečiai sudarė 14,3 procento bendro nusikaltimus padariusių asmenų skaičiaus. 2002 metais iš visų nusikaltimų padarymu kaltinamų asmenų 13,7 procento buvo nepilnamečiai.
2004 m. už neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekybą sulaikyti 386 asmenys, iš jų 97 moterys, 12 nepilnamečių. Daugėja nepilnamečių, kurie padarė nusikalstamas veikas, susijusias su neteisėta narkotikų apyvarta - 49 arba 6 proc. visų sulaikytų asmenų ( 2003 m. -37, 2002 m. - 15).
2004 metais ištirti 4346 nepilnamečių padaryti nusikaltimai, nutrauktas tyrimas 1277 atvejais. Daugiausiai ištirta Vilniaus m. - 543 nepilnamečių padaryti nusikaltimai bei nutraukta 172.
Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis 2005 m. per 9 mėn. nepilnamečiai padarė 3500 nusikalstamų veikų (200 veikų mažėjimas).
Sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai sudaro apie 6 proc. nuo visų ištirtų nusikalstamų veikų.
Stebima pavojinga tendencija, kad daugėja nepilnamečių nusikalstamų veikų susijusių su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis. 2004 m. buvo ištirtos 45 tokios veikos, 2005 m. jau ištirtos 27 veikos, kurias padarė 39 nepilnamečiai. 2005 m. surašyti 36 protokolai nepilnamečiams už neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų įsigijimą ar laikymą.
Nepalanki tendencija pastebima vertinant nepilnamečių nusikalstamumą viešose vietose. 2005 m. daugiau nei pusė visų ištirtų nepilnamečių padarytų nusikalstamų veikų yra padarytos grupėse, du trečdaliai tokių veikų padarytos mišriose grupėse. Daugiau nei penktadalį nusikalstamų veikų padaro ankščiau nusikaltę nepilnamečiai. Apie pusę visų ištirtų nusikalstamų veikų, padarytos niekuo neužimtų nepilnamečių.
2005 m. į policijos įstaigas pristatyti 4500 nepilnamečiai.
Policijos profilaktinėje įskaitoje yra 183 nepilnamečiai. Policiją dominančių vaikų sąraše per 4300 nepilnamečių.
2005 m. teritoriniai policijos komisariatai paruošė 65 projektus pagal nepilnamečių prevencijos ir užimtumo programas. Finansavimą gavo 18 projektų. Prašyta per 215 tūkst. litų, o gauta 98 tūkst. litų. Policijos pareigūnai pernai dalyvavo 247 socialinių partnerių prevenciniuose projektuose, šiemet dalyvavo 237 tokiuose projektuose. 2004-2005 m. policijos pareigūnų pastangomis vasaros metu buvo užimta po 7200 vaikų. Iš jų apie 1750 įrašytų į nepilnamečių profilaktinę įskaitą.
2005 m. išaiškinti 22 atvejai (2004 metais 33 atvejai), kai prie mokyklų arba mokyklose buvo prekiaujama narkotikais.
Pažymima, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. gegužės 19 d. nutarimu Nr. 600 "Dėl Nepilnamečių justicijos 2004 -2008 metų programos patvirtinimo" ( Žin., 2004, Nr. 83-3008) patvirtino Nepilnamečių justicijos 2004 -2008 metų programą (toliau- NJ programa) ir pavedė Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centrui organizuoti Nepilnamečių justicijos 2004 -2008 metų programos, patvirtintos minėtu nutarimu, vykdymą. NJ programos tęstinumo užtikrinimas buvo sietinas ir su nepilnamečių nusikalstamumo nepalankiomis tendencijomis.
Tvirtinant Nepilnamečių justicijos 2004 -2008 metų programą, pažymėta, kad nuo 1990 iki 2002 m. nustatytų nusikaltimų, kuriuos padarė nepilnamečiai, pagausėjo daugiau kaip dvigubai (nuo 2506 iki 5152), o nepilnamečių, kaltinamų padarius nusikaltimus, - daugiau kaip pusantro karto (nuo 2042 iki 3522). Per 2002 m. nustatyti 693 nepilnamečiai, kaltinami padarius nusikaltimus, 1874 asmenys teisti ankščiau, būdami nepilnamečiais.
Ten pat nurodyta, kad nuteistų už padarytus nusikaltimus nepilnamečių pagausėjo nuo 1995 metais - 2010 iki 2571 - 2002 metais. Dažniausiai jie nuteisiami atidedant bausmės vykdymą (2002 m. jų skaičius siekė 62,4 procento) arba realiu laisvės atėmimu (1995 -2002 m. tokių nepilnamečių dalis svyravo tarp 22,2 - 46,9 procento, 2002 m. siekė 32 procentus). 2003 m. lapkričio 1 d. tardymo izoliatoriuose buvo 109 nepilnamečiai, laisvės atėmimo bausmę atliko 90 nepilnamečių ir tai kelis kartus daugiau , nei vidutiniškai Europos Sąjungos valstybėse.
2004 metais užregistruotos 673 nusikalstamos veikos, susijusios su narkotinių medžiagų platinimu (43 proc. visų nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėta narkotikų apyvarta), išaiškinta apie 30 organizuotų grupių, užsiėmusių narkotinių medžiagų platinimu. Tai apima visus Lietuvos regionus - Vilnių, Klaipėdą, Kauną, Panevėžį, Visaginą ir kt. Šis skaičius kiekvienais metais auga 5-10 proc. Nors už narkotinių medžiagų platinimą yra sulaikoma apie 44 proc. visų sulaikytųjų, tačiau tik pusė jų patraukiami baudžiamojon atsakomybės dėl platinimo, nes dalies jų nusikalstama veika teismų yra perkvalifikuojama į nusikalstamą veiką, susijusią su narkotinių medžiagų disponavimu, neturint tikslo jas platinti.
2004 m. išimta iš apyvartos narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei jų I kategorijos pirmtakų kiekiai: 380 kg smulkintų aguonų (2003 m. -269 kg.); aguonų ir jų dalių ekstraktas ir koncentratas 55 litrai ir 721 g (2003 m. - 53 litrai ir 252 g); 2,9 kg heroino (2003m. -806g); marihuanos 16,4 kg ir 415 kg žaliavos (2003 m. - 13 kg ir 600 kg žaliavos); hašišo 2,3 kg (2003 m. - 262,6 kg); kokaino 13,5 kg (2003 m. 183 g.); amfetamino 7 kg +1050tabl. (2003 m. 6,96 kg +219 tabl.); metamfetamino 2,8 kg (2003 m. - 24,7 kg +24 tabl.); išimtas didžiulis kiekis -18,7 tūkst. vnt. LSD tabl. (2003 m. - 191 vnt.); Ecstasy 99 429 tab. (2003 m. - 98 458 tabl. +440g); vaistinės medžiagos 304 g, 1584 tabl. ir 320 ampulių (2003 m. 140 g ir 545 tab); Safrolas 21,7 litro (2003 m. 20,2 litrai); BMK 21 litras (2003 m. 34,6 litrai). Į šiuos kiekius neįeina "Aguonos" operacijos metu išimti narkotinių medžiagų žaliavų kiekiai.
Teritorinių policijos įstaigų vykdytos kompleksinės priemonės "Aguona - 2004" metu buvo sunaikinta 52 141, 6 kv. m. aguonų ir 196,5 kv.m. kanapių pasėlių (40 proc. daugiau nei 2003 m.). 582 asmenys (iš jų 33 nepilnamečiai) patraukti administracinėn atsakomybėn (2003 m. -529).
Kompleksinės priemonės "Aguona - 2004" metu iš nelegalios apyvartos išimta 171 kg. aguonų ir jų dalių, 58 kg daugiau nei 2003 m.
Šioje operacijoje dalyvavo ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos.
2004 m. sulaikyti 869 (2003 m. -580) asmenys, padarę nusikalstamas veikas, susijusias su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, iš jų 147 moterys, 3 užsienio piliečiai 23 asmenys be pilietybės. Nėra žinoma, kuri dalis šių asmenų sulaikoma pakartotinai per tuos pačius metus.
Auga kanapių populiarumas: nuo 2002 m. išaugo iki 3 kartų. Sumažėjo aguonų ir jų dalių rinka. Diazepamo ir kitų vaistinių medžiagų vartotojų rinka stabili.
Metamfetamino medžiagos išėmimo faktų per 5 metus užregistruota 200 kartų daugiau.
2004 m. buvo žinoma 60 atvejų, kai užsienio valstybėse už neteisėtą narkotikų apyvartą buvo sulaikyti Lietuvos Respublikos piliečiai ( 2003 m. -62 tokie atvejai).
Remiantis Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos duomenimis, 2004 m. iš 831 nepilnamečio, esančio regionų pataisos inspekcijų teritorinių padalinių įskaitoje, 2 nepilnamečiai neturėjo pradinio išsilavinimo, 534 turėjo pradinį, 290- pagrindinį ir tik 5 nepilnamečiai - vidurinį išsilavinimą. Dėl to, dalis nuteisto jaunimo neturi net pagrindinio išsilavinimo, be kurio negali būti įtraukti į kvalifikacinius kursus, programas ir negali įgyti specialybės.
2004 metais užregistruota 161 nusikalstama veika, susijusi su neteisėta narkotikų apyvarta laisvės atėmimo vietose (2003 m. -96, 2002 m. -113). Aptinkami narkotikai, nėra išaiškinamas jų savininkas ir dėl to buvo sulaikyti tik 22 asmenys. Didžioji dalis narkotikų surasta siuntiniuose be siuntėjų adresų arba su neegzistuojančiomis pavardėmis.
Nuo 2002 m. Lietuvoje sparčiai didėja amfetamino tipo (angl. ATS) medžiagų paplitimas. 2004 m. šios medžiagos aptikta ir konfiskuota 9 proc. daugiau negu 2003 m. Laisvės atėmimo vietose 2004 m. iš 161 konfiskavimo buvo -28 atvejai amfetamino, 45 - metamfetamino ir 5 atvejai -ekstasy.
Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos duomenimis 2004 m. pradžioje tarp 8063 įkalintųjų asmenų 1148 asmenys buvo sergantys priklausomybe nuo narkotikų. Tai sudarė 14,2 procento visų asmenų, esančių laisvės atėmimo vietose. 2003 m. pradžioje tokių asmenų buvo 1464. 2004 m. iš laisvės atėmimo vietose laikomų asmenų ar bandant jiems perduoti paimta apie 680 g narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Už nusikaltimus, susijusius su nelegalia narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta, laisvės atėmimo vietose pradėtas 61 ikiteisminis tyrimas.
Komisijos prašymu, Nacionalinė teismų administracija atlikusi 2003 - 2004 metais išnagrinėtų baudžiamųjų bylų, susijusių su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis, nuodingomis ar stipriai veikiančiomis medžiagomis, neteisėtu aguonų ar kanapių auginimu, apibendrinimą, informavo, kad 2003 - 2004 metais buvo išnagrinėta 1218 baudžiamųjų bylų, susijusių su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis.
2003 - 2004 metais buvo nuteisti 1398 asmenys, padarę nusikaltimus, susijusius su disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis. Jų amžiaus vidurkis 32 metai.
Asmenų, padariusių nusikaltimus apsvaigus nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, skaičius nėra tiksliai žinomas.
Asmenis pripažinus kaltais, jiems buvo paskirtos šios bausmės:
a) viešieji darbai skirti 85 asmenims;
b) laisvės apribojimas skirtas 78 asmenims;
c) laisvės atėmimas skirtas 579 asmenims;
d) areštas skirtas 345 asmenims;
e) baudos skirtos 324 asmenims.
267 asmenims bausmių vykdymas buvo atidėtas.Turtas ar jo dalis konfiskuotos 101 asmeniui. Konfiskuotų narkotikų kiekis apytiksliai sudarė 1090 kg. bei 65 litrus.
Lietuvos kariuomenės Karo medicinos tarnyba 2004 metais visose karinėse medicinos komisijose (toliau - KMK), vykdant karinę medicinos ekspertizę dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo apklausti 9739 asmenys atrankos į pradinę privalomąją karo tarnybą (toliau - PPKT) ir profesinę karo tarnybą (toliau - PKT) metu bei stojantys į karines mokymo įstaigas.
Iš jų, atrinkus tinkamus karo tarnybai pagal Karinės medicinos ekspertizės komisijos nuostatus, 144 asmenys buvo priskirti priežiūros grupėms, nustačius epizodinius narkotinių medžiagų vartojimo atvejus. 2004 metais buvo testuoti 372 kariai (10,57 % nuo bendro tarnaujančių karių skaičiaus), įtariant juos vartojus narkotines ir psichotropines medžiagas. Nustatyti 23 teigiami testų rezultatai (6,18 % nuo įtartų vartojus narkotines ir psichotropines medžiagas karių skaičiaus arba 0,65 % nuo bendro tarnaujančių karių skaičiaus). Dėl priklausomybės nuo narkotinių medžiagų nuo tolimesnės karo tarnybos 2004 m. buvo atleisti 4 PPKT kariai.
Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis 2004 m. gruodžio 31 dieną sveikatos priežiūros įstaigose buvo užregistruoti 68 653 asmenys sergantys priklausomybės ligomis, iš jų - 5011 sergančių priklausomybe narkotinėms psichotropinėms medžiagoms.
2004 m. sveikatos priežiūros įstaigose tarp visų registruotų (besigydančių), sergančių priklausomybe nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų asmenų, 4/5 sudarė vyrai,1/5 moterys. Tarp registruotų asmenų 2159 asmenys arba 43 proc. visų stebimų asmenų buvo teisti.
2004 metais į asmens sveikatos priežiūros įstaigas (kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis) dėl apsinuodijimų narkotikais ir psichodisleptikais TLK -10 - T40 buvo hospitalizuotas 171 asmuo (hospitalizacijos atvejų skaičius - 2801)
2004 metais dėl psichikos ir elgesio sutrikimų vartojant psichoaktyviąsias medžiagas TLK - 10 - F11, F12, F13, F14, F15, F 16, F18, F19 (išskyrus alkoholį ir tabaką) hospitalizuoti 283 asmenys (hospitalizacijos atvejų skaičius -387). Skaičiavimai atlikti pagal galutines diagnozes.
Ambulatoriškai 2004 metais į asmens sveikatos priežiūros įstaigas dėl apsinuodijimų narkotikais ir psichodisleptikais pagal TLK -10 - T40 kreipėsi 41 asmuo (atvejų skaičius -43). Dėl psichikos ir elgesio sutrikimų vartojant psichoaktyviąsias medžiagas TLK - 10 - F11, F12, F13, F14, F15, F 16, F18, F19 (išskyrus alkoholį ir tabaką) kreipėsi 908 asmenys (atvejų -1555).
2004 m. sveikatos priežiūros įstaigose tarp besigydančių dėl priklausomybės narkotikams asmenų iki 18 metų buvo 54 vaikai, iš jų 12 mergaičių. Tarp besigydančių vaikų opioidus (heroiną) vartojo - 28 vaikai (51 proc.), lakiąsias medžiagas (daugiausiai klijus) - 16 vaikų (29, 6 proc.), stimuliatorius (ekstazi, amfetaminą) - 5 vaikai (9,2 proc.), kanapes- 1 (1,8 proc.), haliucinogenus- 2 arba (3,7 proc.), kelis narkotikus tuo pačiu metu vartojo 2 vaikai (3,7 proc.). Viena problematiškiausių grupių tarp vaikų, vartojančių psichiką veikiančias medžiagas, išlieka "gatvės vaikai". 2004 m. Lietuvoje 5 įmonės turėjo licencijas verstis veikla, susijusia su I kategorijos pirmtakais, 19 įmonių- registracijos pažymėjimus veiklai, susijusiai su II ir III kategorijos prekursoriais.
2004 m. Lietuvoje dėl augančio vaistinių skaičiaus išaugo ir galiojančių licencijų skaičius veiklai su narkotiniais ir psichotropiniais vaistais. 2004 m. pabaigoje buvo išduotos ir galiojo 1472 licencijos farmacinei veiklai su narkotiniais ir psichotropiniais vaistais. Iš jų: 29 licencijos - vaistų didmeninės prekybos įmonėms, 3 licencijos - vaistų gamybos įmonėms, 1449 licencija - vaistinėms ir jų filialams ( filialų - 890).
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie SAM Jungtinių Tautų Tarptautiniam narkotikų kontrolės komitetui 2004 m. pateikė poreikius (KVOTAS) metadonui - 10 000 gramų, buprenorfinui nuo 2003 m I ketv. 2200 gramų (Bunandolis ur Subutex), (2002 m. Subutex registruotas priklausomybės ligų gydymui).
Pvz., 2004 m. įvežta Methadone - 4,374 kg, Buprenorfino - 142 kg, (2003 m. - 155 kg) Morphine- 10,181 kg (2003 m. -12,454 kg), Diazepam- 112, 334 kg (2003 m. -144, 059 kg ) ir kt.
Metadoną turi leidimą įvežti viena įmonė. Buprenorfiną (SUBUTEX) -3 įmonės, bet realiai veža 2, o 1 turi tik leidimą.
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba bei Farmacijos departamentas prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos neatlieka narkotinių ir psichotropinių vaistų skyrimo ir vartojimo Lietuvos Respublikoje vertinimo.
2004 metais nustatyti atvejai, kai visuomenės vaistinėse nebuvo laikomasi psichotropinių vaistų laikymo reikalavimų. Vaistinės įpareigotos pašalinti trūkumus.
Valstybinė medicininio audito inspekcija prie Sveikatos apsaugos ministerijos (2005 06 06 raštas Nr.4R-843) informavo Komisiją, kad 2004 metais neatliko patikrinimų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų medicininių receptų išrašymo teisėtumo ir pagrįstumo. Inspekcijai nepriskirta tikrinti narkotinių ir psichotropinių medžiagų saugojimo išdavimo bei sunaikinimo tvarką Priklausomybės ligų centruose, Psichikos sveikatos centruose, ligoninėse, vaistinėse bei metadono tirpalo koncentracijos.
Programų valdymo auditą pagal Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės įstatymą ( Žin., 1996, Nr. 51-1243; 2001, Nr. 112-4070) atlieka Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė. Tačiau, 2005 metais, nors Narkomanijos prevencijos komisija kreipėsi su prašymu, auditas už 2004 metus nebuvo atliktas.
Priklausomybių ligų centruose narkotinių ir psichotropinių medžiagų saugojimo, išdavimo bei sunaikinimo tvarkos vykdymas 2004 m. nebuvo tikrintas.
2004 m. nebuvo tikrinama narkotinių ir psichotropinių medžiagų saugojimo, išdavimo bei sunaikinimo Policijos departamento prie VRM pavaldume esančiose įstaigose tvarka.
2004 metų pabaigoje pirmą kartą Lietuvoje buvo atliktas 16-64 metų šalies gyventojų tyrimas apie žalingų įpročių paplitimą Lietuvoje. Tyrimas parodė, kad tabaką šiuo metu rūko 34,8 proc., o alkoholinius gėrimus vartoja 65,1 proc. gyventojų.
18,5 proc. Lietuvos gyventojų teigia, kad jiems bent kartą gyvenime buvo pasiūlyta narkotikų. Lietuvos gyventojams dažniausiai narkotikai siūlomi uždaruose vakarėliuose, klube/diskotekoje; iš tų, kuriems bent kartą gyvenime buvo pasiūlyta narkotikų 44,6 proc. bent kartą gyvenime yra bandę vieną ar kitą narkotiką. Lyginant narkotikų prieinamumo duomenis su kada nors gyvenime vartojusiųjų bet kokį narkotiką nustatyta, kad pasiūla šiuo metu viršija paklausą.
Tyrimo rezultatai parodė, kad narkotikų bent kartą gyvenime yra bandę 8,2 proc. Lietuvos gyventojų, tabaką šiuo metu rūko 34,8 proc., o alkoholinius gėrimus vartoja 65,1 proc. Lietuvos gyventojų.
Tyrimo rezultatai parodė, kad narkotikus dažniau yra vartoję vyrai (13,1 proc.), nei moterys (3,8 proc.), jaunesni (15 34 metų amžiaus) Lietuvos gyventojai narkotines ir psichotropines medžiagas vartoja žymiai dažniau, nei vyresni, 35-64 amžiaus žmonės (atitinkamai 14,4 proc. ir 4,5 proc.).
Labiausiai šalyje paplitęs narkotikas yra kanapės. Bent kartą gyvenime šį narkotiką yra vartoję 7,6 proc. Lietuvos gyventojų, o per pastaruosius 12 mėn. 4,6 proc. 15-34 m. amžiaus gyventojų.
Jaunų žmonių (15-34 m.) tarpe amfetaminą bent kartą gyvenime yra vartoję 2,2 proc., Ekstazi 2,1 proc., haliucinogeninius (magiškiuosius) grybus 0,8 proc., kokainą 0,7 proc., heroiną 0,6 ir LSD 0,5 proc.
Tyrimas taip pat parodė, kad įvairūs narkotikai yra gana lengvai prieinami. Pats prieinamiausias narkotikas yra kanapės - 14,3 proc. Net 18,5 proc. Lietuvos gyventojų nurodė, kad jei norėtų, per 24 valandas jiems būtų lengva įsigyti kanapių.
Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Lietuvos mokyklose (ESPAD) 2003 m. tyrimo rezultatai rodo, kad bet kokį narkotiką bent kartą yra vartoję 15,6% 15-16 metų Lietuvos moksleivių. Vertinant narkotinių ir psichotropinių medžiagų paplitimo dinamiką tarp moksleivių, jų vartojimo lygis per paskutinius keturis metus išliko toks pat (1999 m. -15,5%, 1995 m. 3,2%).
Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės duomenimis, praėjusiais metais Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose dėl priklausomybės narkotikams gydėsi 54 vaikai, iš jų 12 mergaičių. Tarp besigydančių nepilnamečių heroiną vartojo daigiau kaip pusė - 28 vaikai, klijus uostė - 16, ekstazi, amfetaminą vartojo - 5, kanapes - 1, haliucinogenus - 2 vaikai, keliais narkotikais tuo pačiu metu svaiginosi 2 gydęsi vaikai.
Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, bendrojo lavinimo mokyklų mokinių sveikatos rodikliai kasmet blogėja, mažėja I sveikatos grupės (sveikiausių) mokinių. Pvz., 1992 m. jų buvo 56,9 procento, 2002 m. - 42,2 procento.
Gausėja II sveikatos grupės (rizikos grupės) mokinių. Pvz., 1992 m. jų buvo 36,9 procento, 2002 m.- 49,2 procento.
Kasmet gausėja socialinės atskirties šeimų, kartu - socialiai bei pedagogiškai apleistų vaikų. Savivaldybių vaiko teisių apsaugos tarnybų duomenimis, 2001 m., palyginti su 1995 m., tokių šeimų pagausėjo 1,9 karto. 2001 m. jose augo 40 276 vaikai.
Švietimo ir mokslo ministerija pateikė informaciją, kad 2004/2005 metais 167 tūkst. socialiai remtinų vaikų gavo nemokamą maitinimą (27 proc. besimokančių vaikų). 61 mln. skirtas mokinių nemokamam maitinimui, ir 1 mln. skirtas nepasiturinčių ir socialinės rizikos šeimų vaikų aprūpinimui būtiniausiomis ugdymo priemonėmis prasidedant naujiesiems mokslo metams.
Švietimo ir mokslo ministro 2004 m. rugsėjo 17 d. įsakymu Nr. ISAK-1462 Dėl teisės pažeidimų, mokyklos nelankymo, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo, ŽIV/AIDS, smurto ir nusikalstamumo prevencijos siekiama užtikrinti saugią ir sveiką aplinką mokyklos bendruomenei, sudaryti tinkamas sąlygas vaiko gerovei ir švietimo veiksmingumui.
Mokyklose įsteigtos prevencinio darbo grupės, savivaldybėse - prevencinio darbo koordinavimo grupės.
Švietimo ir mokslo ministro 2004 m. gruodžio 9 d. įsakymu Nr. ISAK-1970 patvirtintas Prevencinio darbo grupių mokyklose ir prevencinio darbo koordinavimo grupių savivaldybėse sudarymo bei jų veiklos krypčių aprašas.
Pagalbos mokiniui, mokytojui ir mokyklai veiklai organizuoti 2004 m. Švietimo ir mokslo ministerija parengė teisės aktus: Bendrieji socialinės pedagoginės pagalbos teikimo nuostatai (Žin., 2004, Nr. 100-3729); Specialiosios pedagoginės pagalbos teikimo tvarkos aprašas (Žin., 2004, 92-3385); Psichologinės pagalbos teikimo mokiniams tvarka (Žin., 2004, Nr. 92-3384). Švietimo ir mokslo ministerija 2004 m. organizavo Vaikų vasaros poilsio programų konkursą. Programoms finansuoti skirta 3,265 mln. Lt. Vasarą iš viso pailsėjo per 86 000 vaikų, iš jų -56 000 socialiai remtinų.
Vyko Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės ir Lietuvos šaulių sąjungos projektas Mobiliosios stovyklos. Skirta 250 tūkst. Lt, organizuotos 53 stovyklos, pailsėjo apie 10 000 vaikų. Kūno kultūros ir sporto departamentui skyrus 105 tūkst., Lt, pailsėjo 10,7 tūkst. vaikų.
Pirminės narkomanijos prevencijos ir kryptingo vaikų užimtumo 2004 m. konkurse buvo finansuojama 214 projektų, kuriuose dalyvavo per 150 000 šalies vaikų ir jaunimo, projektams buvo skirta 1,5 mln. Lt. 2005 m. finansuojama 117 projektų, skirta 504 tūkst. Lt.
Ugdymo įstaigose dirbo 89 sveikatos ugdymo konsultantai, per 800 socialinių pedagogų ir per 300 psichologų. Sveikatą stiprinančių mokyklų projekte dalyvauja 289 institucijos, iš jų 124 mokyklos ir 165 ikimokyklinės įstaigos. Kuriamos ir įgyvendinamos individualios programos mokyklose, kurių tikslas yra suteikti vaikams, mokiniams ir studentams reikiamų žinių, formuoti brandžias vertybines nuostatas ir gyvenimo įgūdžius bei sveikos gyvensenos poreikį.
2004 m. Švietimo ir mokslo ministerijos organizuotas Vaikų ir paauglių nusikalstamumo prevencijos konkursas, skirta 1 mln. Lt, paremtos 808 programos, užimta 112 tūkst. vaikų, iš jų - 39 proc. socialiai ir pedagogiškai apleistų. 2004 m. savivaldybėse įsteigtos 26 naujos pedagoginės- psichologinės tarnybos, kurioms Švietimo ir mokslo ministerija skyrė 1 mln. Lt. Iš viso šalyje dirba 50 tarnybų.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. vasario 23 d. nutarimu Nr.209 parengta ir patvirtinta Vaikų ir jaunimo socializacijos programa.
2004 m. įvairiose programose dalyvavo 348 000 vaikų, vietoje planuotų 300 000, iš jų: vasaros poilsio programoje per - 86 000, vaikų ir paauglių nusikalstamumo prevencijos programose - apie 112 000, kryptingo užimtumo programose - apie 150 000 vaikų.
Per 2004 m. į vaiko teisių apsaugos institucijos įskaitą įtrauktos 1964 socialinės rizikos šeimos ir iki 2005 m. vasario 25 d. iš viso tokių šeimų yra 16 869.
Socialinės rizikos šeimose auga 36 895 vaikai, iš jų: iki 3 metų amžiaus - 5866, nuo 4 iki 6 metų amžiaus - 6619 vaikai, nuo 7 iki 17 metų amžiaus - 24 410 vaikų.
Iš socialinės rizikos grupės šeimų dėl girtavimo, psichotropinių medžiagų vartojimo į įskaitą pateko 12 466 šeimos, kuriose yra 27 079 vaikai. Iš jų: iki 3 m. - 4 142 vaikai, nuo 4 iki 6 m. -5233 vaikai, nuo 7 metų amžiaus iki 17 m. yra 17 704 vaikai.
Šeimų, globojančių (rūpinančių) vaikus yra 6 077 šeimos, kuriose globojami 7987 vaikai. Iš jų: iki 3 metų - 422 vaikai, nuo 4 iki 6 m. - 941 vaikas, nuo 7 iki 17 m. - 6 624 vaikai.
40 šeimynų globoja 312 vaikų. Institucijose globojamų (rūpinamų) yra 6 196 vaikų. Iš jų:
iki 3 m. amžiaus - 780 vaikų, nuo 4 iki 6 m. - 727 vaikai, nuo 7 iki 17 m. - 4 689 vaikai.
2004 m. vaiko globa pasibaigė 2 439 vaikams. Iš jų: 936 vaikai grąžinti tėvams, 1319 sulaukė pilnametystės arba emancipuoti vaikai, 168 vaikai įvaikinti, 9 vaikai susituokė ir 7 globojami vaikai mirė.
2004 m. laikinoji globa ( rūpyba) pakeista į nuolatinę globą (rūpybą) 1 770 vaikams.
Komisijos parlamentinė kontrolė
Narkomanijos prevencijos komisija, vykdydama parlamentinę kontrolę, svarstė Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004 - 2008 metų programos įgyvendinimo 2004 metais ir jos priemonių finansavimo 2004 -2006 metais klausimus.
Komisija nagrinėjo šios Programos atskirų prioritetinių krypčių įgyvendinimo klausimus: dėl 2004 -2005 metais pirminės narkomanijos prevencijos tarp vaikų ir jaunimo; dėl savivaldybių administracijų prevencinio darbo koordinavimo grupių veiklos ir pirminės narkomanijos prevencijos 2004 - 2005 mokslo metais vykdymo; dėl neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimo ir priėmė šiais klausimais sprendimus.
Siekiant sustabdyti ir sumažinti narkomanijos plitimą, užkirsti kelią neteisėtai narkotikų apyvartai, įgyvendinti valstybės politikos prioritetus narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityje, nuosekliai ir kompleksiškai šalinant narkomanijos atsiradimo ir plitimo priežastis ir sąlygas, racionaliai naudojant finansinius bei žmogiškuosius išteklius, Lietuvos Respublikos Seimas 2004 m. balandžio 8 d. nutarimu Nr. IX- 2110 patvirtino Nacionalinę narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004 -2008 metų programą (toliau- Programa).
Strateginis Programos tikslas - sustabdyti ir sumažinti narkomanijos plitimą, nustatyti ir įgyvendinti pagrindines valstybės politikos gaires ir veiklos kryptis narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityje, padidinti narkomanijos prevencijos Lietuvoje veiksmingumą.
Lietuvos Respublikos Seimas šioje Programoje išskyrė 4 prioritetines narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos kryptis:
Pirminė narkomanijos prevencija tarp vaikų ir jaunimo.
Neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimas.
Asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, sveikatos priežiūra, reabilitacija ir socialinė reintegracija.
Moksliniai tyrimai ir informacinės sistemos plėtra.
Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlyta organizuoti Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004 -2008 metų programos įgyvendinimą, kasmet patvirtinus Programos įgyvendinimo priemonių planą. Tokios priemonės buvo patvirtintos 2004 metais, 2005 metais ir 2006 metais.
Svarbiausi Programos uždaviniai:
-formuoti neigiamą visuomenės požiūrį į narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą, ypač rūpintis narkomanijos prevencija šeimoje, tarp vaikų ir jaunimo, diegti vaikams ir jaunimui sveiko gyvenimo vertybines nuostatas ( Programos 26.1p.);
- plėtoti valstybės institucijų, vykdančių narkomanijos prevenciją bei narkotikų kontrolę, visuomeninių organizacijų ir bendruomenės tarpusavio bendradarbiavimą (Programos 26.2 p.);
- skatinti savivaldybių ir regionų valdymo institucijų iniciatyvas sprendžiant narkomanijos prevencijos bei narkotikų kontrolės problemas (Programos 26.3 p.);
- gerinti teisėsaugos institucijų veiklą siekiant mažinti narkotikų pasiūlą ir apsunkinant jų prieinamumą (Programos 26.4 p.);
- plėtoti objektyvios narkomanijos prevencijos bei narkotikų kontrolės informacijos rinkimo ir analizės sistemą, atitinkančią Europos Sąjungos reikalavimus (Programos 26.5 p.);
- skatinti tarptautinį bendradarbiavimą narkomanijos prevencijos bei narkotikų kontrolės srityje, pagrįstą regioniniais ir nacionaliniais projektais bei programomis (Programos 26.6 p.);
- užtikrinti pinigų, gautų iš neteisėtos narkotikų apyvartos, plovimo prevencijos priemonių įgyvendinimą (Programos 26.7 p.);
- užtikrinti valstybės institucijų, vykdančių narkomanijos prevenciją bei narkotikų kontrolę, efektyvų valdymą, kontrolę bei tarpusavio veiksmų koordinavimą (Programos 26.8 p.);
- sudaryti sąlygas narkomanija sergantiems asmenims baudžiamąją atsakomybę už nesunkius nusikaltimus pakeisti alternatyviomis gydymo programomis (Programos 26.9 p.).
Komisija išklausė Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos, Valstybinės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos, Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijos, Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos informaciją apie narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės būklę Lietuvoje bei siūlymus dėl teisės aktų tobulinimo. Komisija gavo visuomeninių organizacijų, kitų organizacijų ir asmenų pasiūlymus dėl narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės.
Komisija dėl Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004 - 2008 metų programos įgyvendinimo 2004 metais ir jos priemonių finansavimo pagal Komisijai pateiktą informaciją padarė išvadas:
"1. Programos strateginiai tikslai, kuriais buvo siekiama sustabdyti ir sumažinti narkomanijos plitimą, nustatyti ir įgyvendinti pagrindines valstybės politikos gaires ir veiklos kryptis narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityje, padidinti narkomanijos prevencijos Lietuvoje veiksmingumą, iš esmės teisingi, tačiau įgyvendinant šią Programą:
- nepasiekta narkomanijos augimo tempų bei narkotikų pasiūlos ir paklausos sumažėjimo;
- nesukurta efektyvi narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos sistema, nesudarytos reikiamos galimybės parinkti ir taikyti veiksmingas priemones, mažinant narkomanijos ekonominę ir socialinę žalą;
- nesukurta asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, sveikatos priežiūros, reabilitacijos ir socialinės reintegracijos sistema;
- nepagerėjo iš esmės bendradarbiavimas tarp institucijų ir veiksmų koordinavimas visuose sektoriuose ir todėl nepilnai sukurta saugesnė žmogaus aplinka.
2. Todėl manome, kad ir toliau išlieka šie svarbiausi uždaviniai:
-formuoti neigiamą visuomenės požiūrį į narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą, ypač rūpintis narkomanijos prevencija šeimoje, tarp vaikų ir jaunimo, diegti vaikams ir jaunimui sveiko gyvenimo vertybines nuostatas ( Programos 26.1p.);
- plėtoti valstybės institucijų, vykdančių narkomanijos prevenciją bei narkotikų kontrolę, visuomeninių organizacijų ir bendruomenės tarpusavio bendradarbiavimą (Programos 26.2 p.);
- skatinti savivaldybių ir regionų valdymo institucijų iniciatyvas sprendžiant narkomanijos prevencijos bei narkotikų kontrolės problemas (Programos 26.3 p.);
- gerinti teisėsaugos institucijų veiklą siekiant mažinti narkotikų pasiūlą ir apsunkinant jų prieinamumą (Programos 26.4 p.);
- plėtoti objektyvios narkomanijos prevencijos bei narkotikų kontrolės informacijos rinkimo ir analizės sistemą, atitinkančią Europos Sąjungos reikalavimus (Programos 26.5 p.);
- skatinti tarptautinį bendradarbiavimą narkomanijos prevencijos bei narkotikų kontrolės srityje, pagrįstą regioniniais ir nacionaliniais projektais bei programomis (Programos 26.6 p.);
- užtikrinti pinigų, gautų iš neteisėtos narkotikų apyvartos, plovimo, prevencijos priemonių įgyvendinimui panaudojimą (Programos 26.7 p.);
- užtikrinti valstybės institucijų, vykdančių narkomanijos prevenciją bei narkotikų kontrolę, efektyvų valdymą, kontrolę bei tarpusavio veiksmų koordinavimą (Programos 26.8 p.);
- sudaryti sąlygas ir sukurti įstatyminę bazę, leidžiančią narkomanija sergantiems asmenims baudžiamąją atsakomybę už nesunkius ir apysunkius nusikaltimus pakeisti alternatyviomis gydymo programomis (Programos 26.9 p.).
3. Programoje lieka išskirtinos 4 prioritetinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos kryptys:
- Pirminė narkomanijos prevencija tarp vaikų ir jaunimo.
- Neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimas.
- Asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, sveikatos priežiūra, reabilitacija ir socialinė reintegracija.
- Moksliniai tyrimai ir informacinės sistemos plėtra.
4. Rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei skirti prioritetinių narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos krypčių įgyvendinimui reikiamą finansavimą..
2004 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė Programos įgyvendinimui skyrė 11 mln. 91 tūkst. litų. Komisijos nuomone, finansavimo kriterijai neaiškūs, o svarbiausioms prioritetinių narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos kryptims lėšų skirta per mažai:
-pirminei narkomanijos prevencijai tarp vaikų ir jaunimo skirta tik 3 mln. 10 tūkst. litų, arba 27 procentai;
-neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimui skirta tik 650 tūkst. litų arba 6 procentai;
-asmenų, vartojančių narkotines ir psichotropines medžiagas, sveikatos priežiūrai, reabilitacijai ir socialinei reintegracijai skirta net 7 mln. 431 tūkst. litų (Priklausomybės ligų centrams ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai) arba 63 procentai;
-moksliniams tyrimams ir informacinės sistemos plėtrai skyrė 446 tūkst. litų arba 4 procentus, bet ne moksliniams tyrimams."
Komisija kartu su Švietimo, mokslo ir kultūros komitetu bei Šeimos ir vaiko reikalų komisija nagrinėdama Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 metų programos įgyvendinimo 2004 ir 2005 metais: pirminė narkomanijos prevencija tarp vaikų (nepilnamečių) klausimą padarė išvadą ir priėmė sprendimą:
"1. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei:
1.1. Pirminę narkomanijos prevenciją derinti su alkoholio ir tabako vartojimo prevencija, grindžiant darniu ugdymu šeimoje, mokykloje, bendruomenėje ir šioms priemonėms įgyvendinti skirti 2006 m. reikiamą finansavimą.
1.2. Sujungti Prevencinio darbo koordinavimo grupes savivaldybėse su Narkotikų kontrolės komisijomis ir tuo tikslu pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 8 d. nutarimą Nr.416 Dėl pavyzdinių savivaldybių narkotikų kontrolės komisijos nuostatų patvirtinimo (Žin., 2003, Nr. 35-1471).
1.3. Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 20042008 m. programos 2006 m. priemonėms įgyvendinti skirti Švietimo ir mokslo ministerijai papildomai 2,4 mln. Lt vykdyti pirminę narkomanijos prevencijos ir ankstyvąją intervenciją mokyklų bendruomenėje (darbui su vaikais, mokytojais, mokyklų administracija ir tėvais); plėtoti valstybės institucijų, vykdančių narkomanijos prevenciją ir narkotikų kontrolę, asociacijų ir bendruomenės tarpusavio bendradarbiavimą (Programos 26.2 punktas); rengti profesinio tobulinimo kursus, rengti ir įgyvendinti perkvalifikavimo ir mokymo programas įvairių specialybių darbuotojams, dirbantiems narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityje.
1.4. Sujungti Alkoholio, Tabako kontrolės ir Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 20042008 metų programų įgyvendinimo koordinavimą ir kontroliuoti, kad šių programų prevencijos priemonės būtų vykdomos moksliškai pagrįstais metodais. Pavesti tai atlikti Narkotikų kontrolės departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.
1.5. Nustatyti Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programos finansavimo, atskaitomybės bei kontrolės tvarką, siekiant tikslingai ir taupiai naudoti skirtas lėšas, kontroliuoti, kad šios lėšos nebūtų panaudotos kitų programų priemonėms finansuoti.
1.6. Nustatyti, kad Narkomanijos pirminės prevencijos projektų vertinimus turi atlikti, konsultacijas prevencijos projektų rengimo klausimais turi teikti pagal nustatytus vienodus reikalavimus valstybės tarnautojai, aukštųjų mokyklų, mokslo įstaigų mokslininkai.
1.7. Patvirtinti švietimo įstaigoms bendrą narkomanijos prevencijos strategiją, kurioje būtų numatytas prevencinių priemonių diferencijavimas pagal amžių, lytį, rizikos grupes ir kt.
1.8.Įsteigti savivaldybėse narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos koordinatoriaus, kuris koordinuotų veiklą, etatą.
2. Atkreipti Lietuvos Respublikos Vyriausybės dėmesį į tai, kad :
2.1. valstybės institucijų, tiesiogiai susijusių su narkomanijos prevencija, veikla finansuojama nepakankamai;
2.2. valstybės įstaigų, savivaldos ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimas ir veiklos koordinavimas įgyvendinant narkomanijos prevenciją yra nepakankamas;
2.3. narkomanijos prevencijos veikla apskrityse ir savivaldybėse organizuota nepakankamai gerai;
2.4. narkomanijos prevencija regioniniu lygiu nereglamentuota, apskričių viršininkai neturi tiesioginių įpareigojimų vykdyti šią veiklą;
2.5. vykdant pirminę narkomanijos prevenciją mokytojams, mokiniams, policijos pareigūnams trūksta metodinės medžiagos, videofilmų, kitų vaizdinių priemonių ir metodinės literatūros;
2.6. nepakankamas dėmesys skiriamas vaikų laisvalaikiui organizuoti, užimtumui po pamokų ir neformaliam ugdymui;
2.7. mokyklose trūksta socialinių pedagogų, psichologų etatų."
Komisija, nagrinėdama Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 metų programos įgyvendinimo 2004 ir 2005 metais: neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimo klausimus padarė išvadas:
1. 2004 metais neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimui skirta tik 650 tūkst. litų arba 6 procentai iš Programos finansavimui skirtų lėšų.
2. 2005 metais neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimui skirta 680 tūkst. litų arba 5,5 procento iš Programos finansavimui skirtų lėšų.
3. 2004-2005 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybė, įgyvendindama Programą, iš Programoje numatytų 9 pagrindinių krypčių, kuriomis turi būti vykdomas neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimas, į Programos priemonių įgyvendinimą įtraukė tik vieną 32 punkto 32.4 papunktį, kuris numato užtikrinti tinkamą teisėsaugos institucijų padalinių, tiesiogiai atliekančių narkotikų kontrolės funkcijas, finansinį, materialinį techninį aprūpinimą.
4. 2004-2005 metais neįtrauktos į Programos priemonių įgyvendinimą ir neskirtos lėšos Programos 32 punkte numatytoms likusioms aštuonioms kryptims:
32.1. įgyvendinant Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų nustatytus teisėtos ir neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartos kontrolės reikalavimus;
32.2. gerinant operatyvinės veiklos subjektų tarpusavio sąveiką tiriant nusikaltimus, susijusius su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis;
32.3. stiprinant valstybės sienos apsaugą, tobulinant tikrinimo pasienyje procedūras, taip užkertant kelią narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms neteisėtai patekti į Lietuvą;
32.5. parengiant ir vykdant kovos su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu kardomojo kalinimo ir laisvės atėmimo vietose priemones;
32.6. stiprinant kovą su narkotikų prekeiviais ir perpardavinėtojais, ypač daug dėmesio skiriant šio nelegalaus verslo organizatoriams ir asmenims, užsiimantiems narkotikų prekyba dideliais kiekiais, nustatyti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn;
32.7. užtikrinant pinigų, gautų iš neteisėtos narkotikų apyvartos, plovimo prevencijos priemonių deramą įgyvendinimą;
32.8. stiprinant teisėsaugos institucijų bendradarbiavimą su visuomene;
32.9. skatinant teisėsaugos institucijas sudaryti tarptautines sutartis dėl bendradarbiavimo kovojant su organizuotu nusikalstamumu, korupcija, pinigų plovimu ir kitomis su narkomanijos prevencija susijusiomis veikomis.
5. 2004 ir 2005 metais Valstybės saugumo departamentas, Kalėjimų departamentas prie Teisingumo ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos, Krašto apsaugos ministerija, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos Programos priemonių įgyvendinimui lėšų negavo (kinologijai išvystyti, muitinė kateriui ir narų įrangai įsigyti, visos teisėsaugos institucijos mokymams ir metodinei medžiagai parengti).
6. 2004-2005 metais Specialiųjų tyrimų tarnyba į Programos įgyvendinimą ir priemonių finansavimą neįtraukta.
7. 2004-2005 metais neužtikrinta galimybė rinkti informaciją, užmegzti ryšius su įmonėmis, cheminėmis laboratorijomis, gaminančiomis, įvežančiomis chemines medžiagas, kurios gali būti naudojamos neteisėtai narkotikų apyvartai, taip pat prekiaujančiomis tokiomis medžiagomis, jas kontroliuoti (Programos 26.4 p.).
8. 2004-2005 metais neskirtas finansavimas stiprinant nelegalios narkotikų apyvartos kontrolę jaunimo pasilinksminimo vietose (Programos 26.4 p.).
9. 2004-2005 metais neužtikrintas valstybės institucijų, vykdančių narkomanijos prevenciją bei narkotikų kontrolę, efektyvus tarpusavio veiksmų koordinavimas (Programos 26.8 p.).
10. 2004-2005 metais nesudarytos sąlygos narkomanija sergantiems asmenims baudžiamąją atsakomybę už nesunkius nusikaltimus pakeisti alternatyviomis gydymo programomis (Programos 26.9 p.).
11. 2004-2005 metais, siekiant Programoje numatyto tikslo - sustabdyti ir sumažinti narkomanijos plitimą, vadovautasi teisėsaugos institucijų vidiniais finansiniais ir materialiniais resursais.
Komisija nusprendė:
1.Siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei :
1.1. įtraukti Programos 25.3 punkto nuostatas į 2006 metų Programos įgyvendinimo priemones, numatančias sumažinti neteisėtą narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei jų pirmtakų (prekursorių) apyvartą;
1.2. įtraukti Programos 25.4 punkto nuostatas į 2006 metų Programos įgyvendinimo priemones, numatančias tobulinti teisinę bazę, leidžiančią veiksmingai šalinti narkomanijos plitimo priežastis;
1.3. įtraukti Programos 26.7 punkto nuostatas į 2006 metų Programos įgyvendinimo priemones, numatančias užtikrinti pinigų, gautų iš neteisėtos narkotikų apyvartos, plovimo prevencijos priemonių įgyvendinimą;
1.4. įtraukti Programos 26.8 punkto nuostatas į 2006 metų Programos įgyvendinimo priemones, numatančias užtikrinti valstybės institucijų, vykdančių narkomanijos prevenciją bei narkotikų kontrolę, efektyvų valdymą, kontrolę bei tarpusavio veiksmų koordinavimą;
1.5. įtraukti Programos 26.9 punkto nuostatas į 2006 metų Programos įgyvendinimo priemones, numatančias sudaryti sąlygas narkomanija sergantiems asmenims baudžiamąją atsakomybę už nesunkius nusikaltimus pakeisti alternatyviomis gydymo programomis;
1.6. sustiprinti kontrolę įmonių, cheminių laboratorijų, gaminančių, įvežančių narkotines, psichotropines medžiagas ir jų pirmtakus (prekursorius), kurie gali būti naudojami narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms neteisėtai įsigyti;
1.7. sudaryti sąlygos narkomanija sergantiems asmenims baudžiamąją atsakomybę už nesunkius nusikaltimus pakeisti alternatyviomis gydymo programomis;
1.8. sustiprinti neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvartos kontrolę kariniuose vienetuose, skubiai patvirtinant karių, priskirtų priežiūros dėl galimo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo grupei, stebėjimo metodiką;
1.9. sugriežtinti priemones, užkardančias narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandą;
1.10. stiprinti teisėsaugos institucijų vaidmenį narkomanijos prevencijos srityje;
1.11. plėtoti teisėsaugos institucijų, vykdančių narkomanijos prevenciją bei narkotikų kontrolę, visuomeninių organizacijų ir bendruomenės tarpusavio bendradarbiavimą.
2. Atkreipti Lietuvos Respublikos Vyriausybės dėmesį į tai, kad:
2.1. nepakankamai finansuojama teisėsaugos institucijų veikla, siekiant mažinti narkotikų pasiūlą ir apsunkinant jų prieinamumą;
2.2. nepakankamai įgyvendinamos bendros prevencijos priemonės, mažinančios narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlą ir paklausą jaunimo pasilinksminimo vietose;
2.3. nesudaromos sąlygos Muitinės departamentui prie Finansų ministerijos vykdyti laivų povandeninės dalies apžiūrą;
2.4. neskiriamos lėšos narkomanijos prevencijai ir narkotikų kontrolei laisvės atėmimo vietose.
Komisijos posėdžiai 2005 metais
Seimo Narkomanijos prevencijos komisija 2005 01 20 posėdyje išklausė Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos, Valstybinės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos, Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijos, Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos informaciją apie narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės būklę Lietuvoje bei siūlymus dėl teisės aktų tobulinimo.
2005 02 09 Seimo Narkomanijos prevencijos komisija pritarė Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos nuostatų projektui ir pateikė tvirtinti Lietuvos Respublikos Seimui. Patvirtino Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos 2005 metų veiklos planą.
2005 02 15 Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininko pavaduotoju išrinktas Rimantas Remeika.
2005 03 18 ir 2005 03 23 Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos posėdžiuose vyko Europos Sąjungos narkotikų veiksmų plano 2005 - 2008 metų projekto ir Lietuvos Respublikos pozicijos dėl Europos Sąjungos kovos su narkotikais veiksmų plano 2005 -2008 m. projekto svarstymas.
Nuspręsta (bendru sutarimu):
1. Griežtai vadovautis Lietuvos Respublikos Seimo 2003 m. kovo 18 d. rezoliucija Dėl narkotikų kontrolės politikos, kurioje remiantis Jungtinių Tautų 1961 metų bendrąja narkotinių medžiagų konvencija, Jungtinių Tautų 1971 metų psichotropinių medžiagų konvencija, Lietuvos Respublikos ratifikuota 1988 metų Jungtinių Tautų Organizacijos konvencija dėl kovos su neteisėta narkotinių priemonių ir psichotropinių medžiagų apyvarta ir 2002 metų Lietuvos Respublikos Seimo rezoliucija dėl narkomanijos prevencijos Lietuvoje griežtai pasisakyta prieš mėginimus legalizuoti narkotikus ir prieš politiką, skatinančią narkomanijos plitimą.
Nepritarti Europos Sąjungos narkotikų veiksmų plano 2005 2008 metų projekto 8 punkto nuostatoms, kuriose prevencinėse programose įvardinami legalūs narkotikai.
Nepritarti Europos Sąjungos narkotikų veiksmų plano 2005 2008 metų projekto 13, 15, 16 punktų nuostatoms, kuriose įtvirtinamos žalos mažinimo programų paslaugų prieinamumas ir tinkamumas, apimančios pakaitinį ir palaikomąjį gydymą taikant narkotikus, adatų ir švirkštų keitimo programoms.
2. Pateikti Komisijos išvadas Seimo Europos reikalų komitetui dėl Europos Sąjungos narkotikų veiksmų plano 2005 2008 m. projekto.
3.Atsižvelgti į Seimo Europos reikalų komiteto 2005 03 16 siūlymą pagal galimybes derinti veiksmus su Latvijos, Estijos ir Lenkijos atsakingomis institucijomis.
4.Kreiptis į Seimo Užsienio reikalų komitetą dėl pasiūlymų priimti Europos Sąjungos dokumentus, susijusius su Europos Sąjungos bendrosios užsienio ir saugumo reikalais, prašant pareikšti Lietuvos poziciją dėl Europos Sąjungos narkotikų veiksmų plano 2005 2008 m. projekto nuostatų.
5. Pritarti Europos reikalų komiteto kreipimuisi į Narkotikų kontrolės departamentą prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, prašant nepareikšti Lietuvos pozicijos dėl Europos Sąjungos narkotikų veiksmų plano 2005 2008 m. projekto, kol ši pozicija nebus suderinta su Seimu.
6. Narkotikų kontrolės departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės teikti Lietuvos Respublikos Seimui Lietuvos pozicijos derinimui Europos Sąjungos narkotikų veiksmų plano 2005 2008 metų projektą lietuvių kalba.
7. Įpareigoti Komisijos pirmininkę Ramunę Visockytę sudaryti darbo grupę Dėl žalos sveikatai mažinimo susijusio su priklausomybę nuo narkotikų, taikant Lietuvoje žalos mažinimo programas.
Tame pačiame posėdyje nuspręsta (bendru sutarimu) pakartotinai kreiptis į Valstybės kontrolę su prašymu atlikti auditus:
1. Nacionaliniame narkotikų kontrolės biure Valstybinėje visuomenės sveikatos priežiūros tarnyboje prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
2. Narkotikų kontrolės departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės už 2004 metus.
3. Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004 2008 metų programos ir jos priemonių įgyvendinimo auditą.
2005 04 06 vyko Seimo Narkomanijos prevencijos, Šeimos ir vaiko reikalų, Jaunimo ir sporto reikalų komisijų bendras posėdis, kuriame pavesta Narkomanijos prevencijos komisijai sudaryti Nepilnamečių, linkusių nusikalsti ir nusikaltusių, minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos sukūrimui bei reikalingų teisės aktų parengimui darbo grupę. Į darbo grupę deleguoti Seimo nariai iš Seimo Narkomanijos prevencijos, Šeimos ir vaiko reikalų, Jaunimo ir sporto reikalų komisijų bei nutarta pasitelkti mokslo darbuotojus, ekspertus.
2005 04 13 ir 2005 04 27 Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos posėdyje vyko svarstymai dėl nepilnamečių, linkusių nusikalsti ir nusikaltusių, minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos sukūrimo ir teisės aktų projektų parengimo ir dėl žalos sveikatai mažinimo, susijusio su priklausomybę nuo narkotikų, taikant Lietuvoje žalos mažinimo programas.
Pirma, dėl nepilnamečių, linkusių nusikalsti ir nusikaltusių, minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos sukūrimui bei teisės aktų projektų parengimui nuspręsta (bendru sutarimu) patvirtinti darbo grupės "Dėl nepilnamečių, linkusių nusikalsti ir nusikaltusių, minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos sukūrimo, teisės aktų projektų parengimo" sudėtį:
1. Seimo narė V.V.Margevičienė - darbo grupės vadovė ( Narkomanijos prevencijos komisija)
2. Seimo narė Audronė Pitrėnienė (Šeimos ir vaiko reikalų komisija )
3. Seimo narys Saulius Girdauskas ( Jaunimo ir sporto reikalų komisija)
4. Rimantė Šalaševičiūtė ( LR Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga)
5. Gintautas Sakalauskas ( Teisės instituto mokslinis darbuotojas)
6. Tatjana Černiavskienė ( Vilniaus m. VPK VĮ Šeštojo Policijos Komisariato Jaunimo Klubas)
7. Gitana Liaudinskienė ( Kauno J.Urbšio vid. mokykla, edukologijos mokslo doktorantė)
8. Birutė Valmienė ( Vaikų teisių apsaugos tarnyba, Kauno m.)
9. Tomas Plikynas ( Mykolo Riomerio universiteto magistrantas)
10. Andrius Burba ( Seimo narės V.V. Margevičienės padėjėjas)
11. Savivaldybių asociacijos atstovas.
Antra, nutarta kreiptis į Savivaldybių asociaciją su prašymu pasiūlyti atstovą į darbo grupės sudėtį.
Trečia, nutarta skirti Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininko pavaduotoją R.Remeiką kuruoti "Dėl nepilnamečių, linkusių nusikalsti ir nusikaltusių, minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos sukūrimo, teisės aktų projektų parengimo" klausimą.
Dėl žalos sveikatai mažinimo, susijusio su priklausomybę nuo narkotikų, taikant Lietuvoje žalos mažinimo programas, pritarta darbo grupės sudėties sudarymui iš valstybinių institucijų, mokslo įstaigų, visuomeninių organizacijų, sveikatos apsaugos įstaigų, Nacionalinės sveikatos tarybos atstovų. Komisijos pirmininkė Ramunė Visockytė įpareigota kreiptis į išvardintas įstaigas dėl asmenų delegavimo į darbo grupę.
Posėdyje išklausyta informaciją apie Valstybės kontrolės 2002 metais atlikto valstybinio audito Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programos valdymo bei 2001 metų priemonių efektyvumo vertinimo ir pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo Sveikatos apsaugos ministerijoje.
Be to, svarstytas narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės įgyvendinimo žiniasklaidoje bei internetiniuose puslapiuose, reklamuojančiuose narkotikus (pvz., Atsipusk.lt, Mintis.lt ir kt.) ir dėl teisinės bazės tobulinimo, atsižvelgiant į žmogaus ir piliečių teisių bei laisvių užtikrinimo ir viešojo intereso apsaugos principus, klausimas.
2005 04 19 vyko Lietuvos Respublikos Seimo Europos reikalų komiteto, Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto ir Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos bendras posėdis, kuriame svarstyta Lietuvos Respublikos pozicija dėl Europos Sąjungos kovos su narkotikais veiksmų plano 2005 -2008 m. projekto. Nuspręsta (bendru sutarimu):
1. Iš esmės pritarti Europos Komisijos komunikatui Europos Parlamentui ir Tarybai dėl Europos Sąjungos kovos su narkotikais veiksmų planui (2005-2008 m.), pateiktam po 2005 m. kovo 30 31 d. vykusio ES Tarybos Narkotikų horizontaliosios darbo grupės posėdžio.
2. Papildyti veiksmų plano 8 tikslo įgyvendinimo priemonę po žodžių ,,kiek įmanoma plačiau įrašant žodžius ,,atsižvelgiant į nacionalinę teisę ir visą įgyvendinimo priemonę išdėstyti taip: ,,Užtikrinti, kad išsamios ir įvertintos prevencijos programos, apimančios tiek teisėtų, tiek ir neteisėtų psichoaktyvių medžiagų vartojimą, taip pat įvairių narkotikų vartojimą tuo pačiu metu, yra įtrauktos į mokyklų programas, arba yra vykdomos kiek įmanoma plačiau, atsižvelgiant į nacionalinę teisę.
3. 8 tikslą papildyti nauja antra priemone: ,,Skatinti ir remti nevyriausybinių organizacijų ir mokyklų bendruomenių bendrų prevencijos programų rengimą ir jų vykdymą.
4. Papildyti 11 priemonę nauju punktu ,,Kurti, gerinti, plėsti specializuotas (socialines, psichologines, medicinines) paslaugas nepilnamečiams, vartojantiems narkotines medžiagas).
5. 13.2 punktą papildyti po žodžių prisoners (nuteistieji) įrašant žodžius in due regard with national legislation (pagal nacionalinį teisinį reguliavimą).
6. 16.1 punkte išbraukti antrą sakinį:,,Šias programas reikėtų įtraukti į bendrąsias socialines ir sveikatos priežiūros paslaugas .
7. Papildyti 18 tikslą po žodžių with third countries (su trečiosiomis šalimis) įrašant žodžius international organizations (tarptautinėmis organizacijomis) ir visą 18 tikslą išdėstyti taip ,,Užmegzti ir plėtoti operatyvinį bendradarbiavimą tarp valstybių narių, ir tam tikrais atvejais su trečiosiomis šalimis, tarptautinėmis organizacijomis, Europolu ir (arba) Eurojust prieš organizuotą narkotikų gamybą ir prekybą tarptautiniu mastu.
8. Papildyti 21.3 punktą įrašant naują sakinį ,,Tobulinti informacijos rinkimą ir keitimąsi tarp ES ir trečiųjų šalių apie įmones ir/arba chemijos laboratorijas, kurios gamina, įveža ir naudoja narkotinių medžiagų prekursorius.
9. Prašyti Europos Tarybos Narkotikų horizontalios darbo grupės posėdžio metu paaiškinimo dėl galimo 34 uždavinio ir 35 uždavinio 3 punkto dubliavimosi.
2005 04 27 Narkomanijos prevencijos komisijos posėdyje, tęsiant narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės įgyvendinimo žiniasklaidoje bei internetiniuose puslapiuose, reklamuojančiuose narkotikus klausimo svarstymą, nuspręsta (bendru sutarimu) dėl narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės įgyvendinimo žiniasklaidoje bei internetiniuose puslapiuose, reklamuojančiuose narkotikus (pvz., Atsipusk.lt, Mintis.lt ir kt. ) prašyti Teisingumo ministeriją atlikti teisės aktų, ribojančių informacijos apie narkotikus ir kitas psichotropines medžiagas pateikimą visuomenei (ypač nepilnamečiams) spaudoje, televizijoje, radijuje ir internete, analizę ir pateikti siūlymus, kokius teisės aktus būtina tobulinti.
Paprašyta Policijos departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos surinkti informaciją, kiek ir kokia yra narkotikų reklama (lietuvių kalba) internete.
Svarstytas dėl tarptautinės konferencijos "Alternatyvos žalos mažinimo politikai" surengimo 2005 m. gegužės 20 d. Vilniuje, klausimas.
Nuspręsta (bendru sutarimu): Pritarti tarptautinės konferencijos "Alternatyvos žalos mažinimo politikai" surengimui 2005 m. gegužės 20 d. Vilniuje, Lietuvos Respublikos Seime. Patvirtinta konferencijos programa.
Gegužės 20 d. 9.40 - 10. 10 Konferencijos atidarymas
Artūras Paulauskas, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas
Monsinjoras Gintaras Grušas, Lietuvos Vyskupų Konferencijos Generalinis Sekretorius
10.10 - 12.50 Pranešimai
Ramunė Visockytė, Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė, įžanginis žodis.
Antanas Bosas, 2004-2008 Seimo kadencijos Seimo narys ,Narkomanijos situacija Lietuvoje.
John P. Walters, JAV
Tomas Halbergas (Tom Hallberg), Tarptautinės organizacijos "Europos miestai prieš narkotikus" (ECAD) direktorius, Švedija , Šimtas metų žalos mažinimo politikai.
Piteris Stoukeris (Peter Stoker) ir En Stouker (Ann Stoker), Tarptautinės strateginės narkotikų politikos specialiosios grupės nariai, Anglija, Efektyvios alternatyvos žalos mažinimo programos.
Georgijus Zazulinas (Georgi Zazulin), Tarptautinės organizacijos "Europos miestai prieš narkotikus" (ECAD) Vakarų regiono direktorius, Sankt Peterburgas Rusija, Rusijos narkotikų politika tampa griežtesnė.
Nilsas Gėrdegordas (Nils Gardegard), Tarptautinio projekto "Narkotikų prevencija darbo vietose autorius, Sundsvalio uostamiesčio Nusikaltimų prevencijos komiteto koordinatorius,Švedija, "Narkotikų prevencija darbo vietose.
Robertas Badaras, Valstybinio aplinkos sveikatos centro Apsinuodijimo kontrolės ir informacijos biuro l.e. vyr. gydytojo pareigas, Kompleksinis priklausomybės gydymas.
Linas Gasiliauskas, Lietuvos AIDS centro priklausomybių ligų skyriaus vedėjas (narkomanų psichologinės reabilitacijos bendruomenės vadovas. Priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų žmonių gydymas.
dr. Edita Gruodytė, Lietuvos Teisės universiteto docentė, Narkotikų teismai.
Gediminas Jakubčionis, VO Tėvai prieš narkotikus pirmininkas
Tim Guenard "Knygų "Stipriau už neapykantą, Viltis iš gatvės autorius, Prancūzija.
17.10 -18.00 Diskusija, Rezoliucijos priėmimas
2005 05 25 ir 2005 06 08 Narkomanijos prevencijos komisijos posėdžiuose išklausytas Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktorės Audronės Astrauskienės metinis pranešimas už 2004 metus.
2005 06 08 Narkomanijos prevencijos komisijos posėdyje patvirtinta, o 2005 06 15 atsižvelgiant į Seimo valdybos rekomendacijas, patikslinta darbo grupės Dėl žalos sveikatai mažinimo susijusio su priklausomybę nuo narkotikų, taikant Lietuvoje žalos mažinimo programas sudėtis:
1.Seimo narė Ramunė Visockytė - darbo grupės pirmininkė
2.Raimondas Purvaneckas - darbo grupės pirmininkės pavaduotojas (Vilniaus Greitosios pagalbos Universitetinės ligoninės Ūminio apsinuodijimo skyriaus vedėjas )
3.Povilas Radzevičius -narys (Narkotikų kontrolės departamento prie LRV specialistas)
4.Tautvydas Zikaras - narys (Kauno Priklausomybės ligų centro direktorius)
5.Robertas Badaras- narys (Valstybinis aplinkos sveikatos centro Apsinuodijimo kontrolės ir informacijos biuro l. e. vyr. gydytojo pareigas )
6.Antanas Bukauskas -narys (Mykolo Romerio universiteto Valstybinio valdymo fakultetas Viešojo administravimo katedros dėstytojas)
7.Ignas Vėgėlė - narys (Mykolo Romerio universiteto Tarptautinės teisės katedros
docentas )
8.Agnė Širinskienė -narė, darbo grupės atsakingoji sekretorė (Mykolo Romerio universiteto Bioteisės katedros dėstytoja)
9.Alfredas Nazarovas - narys (Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinės integracijos departamento direktorius)
10.Vladas Kasperiūnas - narys ( Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos Sveikatos priežiūros tarnybos viršininkas)
11. Anžela Slušnienė- narė (Sveikatos apsaugos ministerija, vyriausioji specialistė)
12. Valdas Janušonis- narys (Valstybės saugumo departamentas, vyr.specialistas)
13.Remigijus Kalašnykas - narys (Policijos departamento prie VRM Viešosios tvarkos ir eismo priežiūros valdybos Prevencinės veiklos skyriaus viršininkas)
14.Daiva Šimkienė -narė (Specialiųjų tyrimų tarnybos vyr. specialistė)
15.Linas Gasiliauskas -narys (Lietuvos AIDS centro priklausomybių ligų skyriaus vedėjas)
16.Jurgis Gediminas Jakubčionis -narys (Nevyriausybinės organizacijos "Tėvai prieš narkotikus" pirmininkas)
2005 07 14 Narkomanijos prevencijos komisijos posėdyje nuspręsta (bendru sutarimu) patvirtinti iš Komisijos narių: Alvydo Sadecko, Rimanto Remeikos, Rimos Baškienės, Vidmanto Žiemelio, Algio Rimo darbo grupę, išvadoms, pagal Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Komisijai pateiktą metinį pranešimą ir ataskaitą už 2004 metus bei informaciją, parengti. Darbo grupės vadovu paskirti Vidmantą Žiemelį.
Dėl narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės įgyvendinimo žiniasklaidoje bei internetiniuose puslapiuose, reklamuojančiuose narkotikus, vienbalsiai pavesta Komisijos nariui Vidmantui Žiemeliui kuruoti Komisijoje svarstomą klausimą.
Posėdyje nuspręsta (bendru sutarimu): dalyvauti rengiant kartu su visuomeninėmis organizacijomis 2005 m. rugsėjo 9 d. Tarptautinę konferenciją: "Narkotikų teismai JAV: patirtis ir reikšmė narkomanijos kompleksiniam gydymui".
PROGRAMA
Rugsėjo 9 d. 9.00 val. PIRMASIS SEMINARAS. Narkotikų teismai JAV
Seminaro vedėjai:
West Huddleston, Nacionalinio Narkotikų teismų instituto direktorius, JAV
Edita Gruodytė, Mykolo Romerio universitetas, Lietuva
9.30 Bandymai keisti narkotikus vartojančių nusikaltėlių elgesį: istorinė apžvalga.
West Huddleston, Nacionalinio Narkotikų teismų instituto direktorius, JAV
10.30 Narkotikų teismų veikla: principai, pagrindai, teisminis procesas.
West Huddleston, Nacionalinio Narkotikų teismų instituto direktorius, JAV
11.15 Narkotikų teismų efektyvumas, perspektyvos, teismų sukauptos patirties recepcija kitose valstybėse.
West Huddleston, Nacionalinio Narkotikų teismų instituto direktorius, JAV
12.10 JAV narkotikų teismų patirties taikymo galimybės Lietuvoje,
dr.Edita Gruodytė, Mykolo Romerio universitetas, Lietuva
12.30 Pietų pertrauka
ANTRASIS SEMINARAS. Kompleksinis narkomanijos gydymas
Seminaro vedėjas: Dr. James Simone, Priklausomybės nuo narkotinių medžiagų gydymo tarnybos (Riversaido medicinos centras) direktorius.
13.30 Narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas JAV.
14.10 Narkomanijos gydymo tendencijos JAV.
14.30 Gydymo rezultatai. Naujausių tyrimų apžvalga.
15.30 Amerikos priklausomybių medicinos asociacijos (ASAM) taikomi kriterijai atrenkant asmenis skirtingoms gydymo programoms. Atrankos organizavimas pagal amžiaus grupes.
16.15 Keturi paauglių priklausomybės nuo narkotinių medžiagų tarpsniai: nuo eksperimentavimo iki sunkių priklausomybės formų.
17.00 Paauglių pakartotinio narkotikų vartojimo simptomai ir jų nustatymas.
2005 10 11 vyko Narkomanijos prevencijos komisijos, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto ir Šeimos ir vaiko reikalų komisijos bendras posėdis. Posėdyje svarstyti Švietimo ir mokslo ministerijos Veiksmų plano parengimo einamiesiems mokslo metams dėl mokinių mokyklos nelankymo, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo, ŽIV/AIDS, smurto, nusikalstamumo prevencijos, užimtumo bei Prevencinio darbo koordinavimo grupių savivaldybėse veiklos klausimai.
2005 11 02 vyko Narkomanijos prevencijos komisijos posėdis, kuriame svarstyti: Švietimo ir mokslo ministerijos Veiksmų plano parengimo einamiesiems mokslo metams dėl mokinių mokyklos nelankymo, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo, ŽIV/AIDS, smurto, nusikalstamumo prevencijos, užimtumo klausimas, Prevencinio darbo koordinavimo grupių savivaldybėse veiklos klausimas; Komisijos darbo grupės, sudarytos 2005 07 14, pateiktų išvadų pagal Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Komisijai pateiktą metinį pranešimą ir ataskaitą už 2004 metus bei informaciją tvirtinimas; Seimo narės Ramunės Visockytės pasiūlymas 2006 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui Nr. XP -846.
Nuspręsta (bendru sutarimu):
1.Surengti bendrą Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto ir Šeimos ir vaiko reikalų komisijos posėdį ir priimti šiais klausimais bendrą sprendimą.
2.Patvirtinti Komisijos išvadas parengtas pagal Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės pateiktą metinį pranešimą ir ataskaitą už 2004 metus bei informaciją.
3. Pritarta Seimo narės Ramunės Visockytės siūlymui 2006 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui Nr. XP -846:
1.Sumažinti Finansų ministerijai valstybės skolos aptarnavimui skiriamus asignavimus 5514 tūkst. Lt ir skirti šiuos asignavimus Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių priklausomybės ligų centrų bei Narkotikų kontrolės departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės išlaikymui.
2006 metams skirtus 5514 tūkst. litus paskirstyti:
Kauno apskrities viršininko administracijai
Kauno priklausomybės ligų centro išlaikymui 1059 tūkst. Lt,
Klaipėdos apskrities viršininko administracijai
Klaipėdos priklausomybės ligų centro išlaikymui 2097 tūkst. Lt,
Panevėžio apskrities viršininko administracijai
Panevėžio priklausomybės ligų centro išlaikymui 576 tūkst. Lt,
Šiaulių apskrities viršininko administracijai
Šiaulių priklausomybės ligų centro išlaikymui 562 tūkst. Lt,
Narkotikų kontrolės departamento prie LRV išlaikymui - 1220 tūkst. Lt.
Seimui pateiktame Įstatymo projekte Nr. XP - 846 numatytus 5514 tūkst. Nacionalinei narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 m. programai vykdyti, praktiškai Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių apskritys ir Narkotikų kontrolės departamentas prie LRV, gautų šiuos asignavimus ir skirtų priklausomybės ligų centrų ir Departamento išlaikymui.
Atsižvelgiant į tai, ir siūlyti biudžete skiriamus papildomus valstybės biudžeto asignavimus priklausomybės ligų centrų ir Departamento išlaikymui išskirti atskiromis eilutėmis ir išbraukti iš Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 m. programos priemonių plano vykdymo.
2.Siūlyti Narkotikų kontrolės departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės Nacionalinei narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 m. programai vykdyti 2006 m. skirti 1481 tūkst. litų. (vietoje Įstatymo projekte Nr.XP- 846 numatytų 2701 tūkst. Lt).
3. Pateiktame Įstatymo projekte Nr. XP - 846 numatytus Nacionalinei narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 m. programai vykdyti asignavimus - 5614 tūkst. Lt perskirstyti, įrašant naujus asignavimų valdytojus:
3.1. Įrašyti asignavimų valdytojais Švietimo ir mokslo ministeriją bei Kalėjimų departamentą prie Teisingumo ministerijos, jiems skiriant:
Švietimo ir mokslo ministerijai 2400 tūkst. Lt.
Kalėjimų departamentui prie Teisingumo ministerijos 1113 tūkst. Lt.
3.2. Esančiam asignavimų valdytojui Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos 3281 tūkst. Lt. (numatytą 1180 tūkst. litų sumą padidinti 2101 tūkst. litų suma).
3.3. Išbraukti asignavimų valdytoją - Valstybinę jaunimo reikalų tarybą.
2005 11 04 vyko bendras Narkomanijos prevencijos komisijos, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto bei Šeimos ir vaiko reikalų komisijos posėdis, kuriame svarstytas Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 metų programos įgyvendinimo 2004 ir 2005 metais: pirminė narkomanijos prevencija tarp vaikų (nepilnamečių) klausimas.
Bendru sutarimu patvirtintos išvados ir priimtas sprendimas dėl Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 metų programos įgyvendinimo 2004 ir 2005 metais: pirminė narkomanijos prevencija tarp vaikų (nepilnamečių).
2005 12 22 vyko Narkomanijos prevencijos komisijos posėdis, kuriame svarstytas Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004 -2008 metų programos įgyvendinimas 2004 -2005 metais: neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimas ir Komisijos narės - darbo grupės vadovės Vincės Vaidevutės Margevičienės siūlymas pratęsti darbo grupės "Dėl nepilnamečių, linkusių nusikalsti ir nusikaltusių, minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos sukūrimo, teisės aktų projektų parengimo" darbą.
Bendru sutarimu patvirtintos išvados ir priimtas sprendimas dėl Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004 -2008 metų programos įgyvendinimo 2004 -2005 metais: neteisėtos narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiūlos mažinimas.
Pritarta Komisijos narės - darbo grupės vadovės Vincės Vaidevutės Margevičienės siūlymui pratęsti darbo grupės "Dėl nepilnamečių, linkusių nusikalsti ir nusikaltusių, minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos sukūrimo, teisės aktų projektų parengimo" darbą.