R.Visockytės iniciatyva Seime organizuojama tarptautinė konferencija
Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkės Ramunės Visockytės iniciatyva, kartu su Švietimo ir mokslo ministerija, nevyriausybine visuomenine organizacija Tėvai prieš narkotikus bei Lietuvos blaivybės fondu, gegužės 20 d. Seime rengiama tarptautinė konferencija Žalos mažinimo politikos alternatyvos.
Seimo komitetai neseniai svarstė narkotikų prevencijos ir narkotikų kontrolės problemas, siekdami parengti pasiūlymus ES dokumentui Komisijos komunikatas Europos Parlamentui ir Tarybai dėl ES Narkotikų veiksmų plano (2005-2008). Viena svarstytų problemų buvo Lietuvos pozicija dėl vadinamosios žalos mažinimo politikos, programų ir metodų, tokių, kaip palaikomasis ir pakaitinis gydymas metadonu ar subuteksu bei švirkštų ir adatų keitimas. Visi svarstymuose dalyvavę Seimo komitetai balsavo už pasiūlymą neįtraukti žalos mažinimo į ES Narkotikų veiksmų planą (2005-2008). Tai reiškia, kad Lietuva neįsipareigoja tokių programų vykdyti ir plėsti, kol dėl jų efektyvumo tebevyksta diskusijos visose Europos Sąjungos šalyse. Juolab, kad Lietuvoje šios programos ne tik nekontroliuojamos, bet net nereglamentuojamos įstatymais. Lietuvoje žalos mažinimo programų šalininkai (net padedant Narkotikų kontrolės departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės) sukėlė aršias diskusijas dėl narkomanų gydymo sintetiniu narkotiku metadonu bei adatų ir švirkštų keitimo efektyvumo. Tai ir paskatino surengti tarptautinę konferenciją, kurioje dalyvaus specialistai iš Didžiosios Britanijos, Švedijos, Prancūzijos, Rusijos ir Lietuvos. Norime išgirsti įvairių šalių specialistų vertinimus dėl šių programų, į narkomanijos prevencijos problemas pažvelgti remiantis užsienio valstybių patirtimi. Konferencijos svečiai pristatys savo šalyse taikomas koordinuotas narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės darbo sistemas, - teigia Darbo partijos frakcijos narė R.Visockytė.
Tarptautinė konferencija turėtų padėti ir Narkotikų kontrolės departamentui prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kuris šiuo metu ruošia Narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos 2004-2008 m. programos įgyvendinimo 2006 m. priemonių planą. Seime tikimasi, kad ši institucija nebekartos kelių praėjusių metų klaidų, kai priemonių planuose narkomanijos prevencijai ir narkotikų kontrolei buvo skiriama mažiausiai lėšų.
ESPAD 2003 m. tyrimai rodo, kad mokyklose yra 4% 15-16 amžiaus mokinių, reguliariai vartojančių narkotikus (tai per 2000 asmenų), o 2% šio amžiaus mokinių jau piktnaudžiauja narkotikais (tai per 1000 asmenų). Iki šiol Lietuvoje neorganizuotas jų gydymas, reabilitacija. Tuo tarpu penkių Priklausomybių ligų centrų išlaikymui ir tuo pačiu žalos mažinimo programoms skiriama didžiausia dalis lėšų beveik 8 mln. Lt. Švietimo ir mokslo ministerijai, kuri privalo vykdyti pirminę prevenciją ir ankstyvąją intervenciją, skirta tik 504 tūkst. Lt (2002-2004 m. buvo skirta per 3 mln. Lt).
Steigiant Narkotikų kontrolės departamentą prie LRV, buvo siekiama, kad ši įstaiga taptų visų institucijų, dirbančių narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės srityje, koordinatore. Deja, tarpžinybinis koordinavimas ir bendradarbiavimas Lietuvoje dar net nepradėtas.
Narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos priemonių planas bent jau ateinančiais metais turėtų orientuotis į pirminę prevenciją, numatyti ankstyvąją diagnostiką, ankstyvąją intervenciją, turėtų skirti tikslines lėšas savivaldybėms bei narkotikų kontrolę ir narkotikų pasiūlos mažinimą vykdančioms institucijoms (policijai, sienos apsaugai, muitinei ir pan.), o piktnaudžiaujantiems ar priklausomiems nuo narkotikų asmenims - veiksmingą kompleksinį gydymą (orientuotą į abstinenciją, o ne į metadono vartojimą 4-10 metų), reabilitaciją ir reintegraciją į visuomenę. Nebegalima delsti sukuriant ir įgyvendinant alternatyvios bausmės sistemą, kai už nedidelius nusikaltimus nuo narkotikų priklausantis žmogus vietoj įkalinimo galėtų pasirinkti privalomą gydymą. Tai irgi yra alternatyva žalos mažinimo programoms. Narkotikų kontrolės departamentui dviračio išradinėti nereikia, tegul naudojasi kitų šalių patirtimi. Kad nereikėtų blaškytis po pasaulį, net į Lietuvą pakviečiame kitų šalių specialistus, - sako Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė R.Visockytė.
Į tarptautinę konferenciją Seime pakviesti apskričių viršininkų ir savivaldybių administracijų, švietimo padalinių vadovai, darbuotojai, politikai, mokyklų socialiniai pedagogai, psichologai, mokytojai, savivaldybių socialiniai darbuotojai, klasių auklėtojai, Lietuvos moksleivių parlamento ir sąjungos nariai bei aukštųjų mokyklų studentai, nevyriausybinių visuomeninių organizacijų atstovai turės gera progą išklausyti Tarptautinės organizacijos Europos miestai prieš narkotikus (ECAD) direktoriaus Tomo Halbergo (Tom Hallberg); Tarptautinės strateginės narkotikų politikos specialiosios grupės nario, Anglijos organizacijos Nacionalinis narkotikų prevencijos aljanso (National Drug Prevention Alliance) direktoriaus, Tėvų išteklių narkotikų švietimui instituto PRIDE (Parents Resource Institute for Drug Education, JAV) tarptautinės prevencijos grupės pirmininko, Globalinės narkotikų politikos instituto nario Piterio Stoukerio (Peter Stoker) pranešimus. Iš Anglijos atvyksta ir En Stouker (Ann Stoker) - piktnaudžiavimo narkotikais ir alkoholiu problemų specialistė ir tyrinėtoja, skirianti ypatingą dėmesį paaugliams, įvairių prevencijos projektų autorė, kurios paskutinysis projektas CEDAR vyriausybės buvo pripažintas kaip pirminės prevencijos per švietimą nacionaline inovacija. Ji aštuonerius metus dirbo Anglijos švietimo ministerijos Narkotikų švietimo koordinatore. En Stouker tyrinėjimai ir projektai apima ir intervenciją bendruomenėse bei darbo vietose. Tarptautinės organizacijos Europos miestai prieš narkotikus Vakarų regiono direktorius, Sankt Peterburgo universiteto filosofijos katedros narkokonfliktologijos dėstytojas, rengiantis narkotikų politikos specialistus, teisės mokslų daktaras Georgijus Zazulinas (Georgi Zazulin) papasakos apie mūsų kaimynų Rusijos vykdomos narkotikų politikos spragas ir teigiamus aspektus. Švedijos Sundsvalio uostamiesčio Nusikaltimų prevencijos komiteto koordinatorius Nilsas Gėrdegordas (Nils Gärdegård), papasakos apie tarptautinį projektą Narkotikų prevencija darbo vietose. Sundsvalio patirtis, veikiančio įvairiose pasaulio šalyse ir vienijančio pramonininkų, profsąjungų, valdžios institucijų pastangas kurti saugias darbo vietas be alkoholio ir narkotikų, organizuoti priklausomų nuo žalingų įpročių darbuotojų pramonės įmonėse tinkamą gydymą ir reabilitaciją.
Labai džiaugiuosi, kad mano kvietimu į konferenciją atvyksta Timas Genaras (Tim Guenard) iš Prancūzijos, kurio krizių sodyba prie Lurdo žinoma visoje Europoje. Mes Timą Genarą pažįstame iš jo autobiografinių knygų Stipriau už neapykantą ir Viltis iš gatvės. Šis žmogus, buvęs Paryžiaus gavroša (gatvės vaikas), savo pavyzdžiu įrodė, kad padedant visuomenei ir supratingiems valdininkams, net užribio vaikai gali toli nuriedėti nuo obels ir padėti panašaus likimo ar įvairių gyvenimo krizių ištiktiems žmonėms, ypač jaunuoliams. Timas Genaras Vilniuje lankėsi prieš trejus metus ir jo liudijimas apie savo gyvenimą Bernardinų bažnyčioje sulaukė klausytojų antplūdžio. Šis neplanuotas Timo Genaro atvykimas į mūsų šalį didelė dovana Lietuvai, - sakė Seimo Darbo partijos frakcijos narė R.Visockytė.
Timas Genaras dalyvaus ne tik konferencijoje, bet susitiks ir su Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus- pataisos namų bei Vilniaus specialiųjų vaikų auklėjimo ir globos namų auklėtinėmis. O gegužės 21 d. kartu su Piteriu ir En Stoukeriais, Rygos Narkotikų prevencijos centro direktore Aelita Vagale bei Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo projekto Europos mokyklose (ESPAD) koordinatore Lietuvoje dr. Aleksandra Genovaitė Davidavičiene Švietimo ir mokslo ministerijoje mokyklų socialiniams pedagogams, mokytojams ves tarptautinį seminarą "Pirminė narkomanijos prevencija ir ankstyvoji intervencija". Be to, svečiai iš Didžiosios Britanijos Piteris ir En Stoukeriai gegužės 19 d. rengia seminarą būsimiems socialiniams pedagogams Vilniaus pedagoginiame universitete.