2007 09 12 tarptautinės konferencijos T.Tamošiūno pranešimas

EN  FR

Tadas Tamošiūnas

ESPAD tyrimų tendencijos Lietuvoje ir Europoje

ESPAD  - Europos mokyklų alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo tęstinis tyrimas vykdomas kas ketveri metai. Lietuva dalyvauja nuo 1995 metų.  Tiriamas 15-16 metų moksleivių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas; 2003 metų tyrime dalyvavo 35 Europos šalys, 2007 metų – 39 šalys.

2003 metais 15-16 metų amžiaus Lietuvos moksleivių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas viršijo Europos vidurkį pagal daugumą rodiklių: tiek per pastaruosius metus vartojusių alkoholį    (Lietuvoje - 94 proc., vidurkis 81), tiek nusigeriančių iki girtumo (66, vid. 50), tiek kada nors rūkiusių ( 80, vid.63 proc.), tiek  rūkiusių per paskutines 30 dienų (41, vid.. 33) Lietuvos šio amžiaus moksleivių buvo gerokai daugiau, negu vidutiniškai 35-se tyrime dalyvavusiose Europos šalyse (1 diagrama).

                                         

                                                                                  1 diagrama

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas tarp 15-16 metų moksleivių (2003 m., proc.)

 

Pagal alkoholio vartojimo paplitimą Lietuvos 15 – 16 metų moksleiviai ypač „pirmauja“ Europoje (neigiama prasme) – pagal  bent kartą per pastaruosius 12 mėnesių gėrusių alkoholio moksleivių skaičių Lietuva (94 proc.). yra antra po Čekijos (95 proc.). Neramina tai, kad per ESPAD tyrimų laikotarpį nuo 1995 iki 2003 metų  alkoholio vartojimas pastoviai ir sparčiai didėjo pagal daugumą parametrų – tiek pagal paplitimą, tiek vartojimo dažnumą. Sistemingai mažėjo moksleivių, kurie buvo vartoję alkoholį kelis kartus ir daugėjo tokių, kurie per 12 mėnesių vartojo keliolika ir daugiau kartų. Beveik pusė berniukų ir trečdalis mergaičių nurodė vartoję alkoholį 40 ir daugiau kartų (taip dažnai vartojusių alkoholį visų moksleivių 1995 m. buvo12 proc., 2003m. – jau 38 proc.). Paauglystėje tai jau pavojinga elgsena ir gresia priklausomybės išsivystymu.  Dažniausia vartojantieji alkoholį moksleiviai vartojo alų: per paskutines 30 dienų alų bent kartą vartojo 60 proc., o 3 ir daugiau kartų per tą patį laiką - 28 proc.; vyną (šampaną) ir stiprius gėrimus - maždaug 13-14 proc.). Padidėjo ir vartojusių alkoholinius gėrimus iki stipraus apsvaigimo –girtumo – moksleivių (net 81 proc. nurodė bent kartą gyvenime buvę girti, 66 proc. - per pastaruosius  12 mėnesių – tai irgi vienas aukščiausių rodiklių Europoje); padidėjo ir dažnai geriančių iki girtumo skaičius – buvo girti 20 ir daugiau kartų penktadalis tirtų paauglių. Tad didėjo ne tik alkoholio vartojimas apskritai, bet plinta ir dažno bei gausaus gėrimo įpročiai. Besaikis gėrimas ( kai geriama iš eilės 5 ir daugiau alaus butelių ar stipraus gėrimo taurelių) irgi gana paplitęs – per paskutines 30 dienų taip gėrė 39 proc., bet nuo 1995 metų ši tendencija nekito.

 

Moksleiviai pradeda vartoti alkoholinius gėrimus anksti. 67 proc. 13 metų ir jaunesnių Lietuvos respondentų bent kartą išgėrė stiklinę alaus (Latvijoje 72%, Estijoje 64%, Lenkijoje 55 proc. ). Stiklinę vyno bent kartą išgėrė  73 proc.Lietuvos moksleivių  - (tai didžiausias procentas Europoje, Latvijoje -63, Estijoje -59, Lenkijoje -35, Slovėnijoje-  66, Jungtinėje Karalystėje – 65 proc.); 35 proc. 13 metų ir jaunesnių moksleivių bent kartą išgėrė mažiausiai taurelę stiprių alkoholinių gėrimų. Tad vyną anksčiau pradeda gerti ne tradicinių „vyno šalių“, o kitų šalių moksleiviai ir tai leidžia manyti, kad kultūrinių veiksnių įtaką galima reguliuoti.

 

Svarbus alkoholio vartojimą lemiantis veiksnys – jo prieinamumas. Dauguma paauglių nurodė, kad jie labai lengvai gali įsigyti įvairių alkoholinių gėrimų, jeigu tik panorėtų: kad gali lengvai įsigyti alaus nurodė net 92 proc.(daugiau negu kaimyninėse šalyse), vyno (šampano) – 85 proc. ir stiprių alkoholinių gėrimų – 69 proc. paauglių. Tuo tarpu Skandinavijos šalyse, kur, greta kitų prevencijos priemonių, ribojamas alkoholio prieinamumas, daugelis moksleivių alkoholio vartojimo rodiklių yra vieni žemiausių Europoje. Duomenys rodo ir tai, kad gėrimai Lietuvoje bent 2003 metais buvo lengvai parduodami nepilnamečiams: per paskutines 30 d. paaugliai savo reikmėms pirko alkoholinius gėrimus bent kartą: alų - 36%, vyną (šampaną) - 16% ir stiprius alkoholinius gėrimus - 17 proc..

                     

Kalbant apie rūkymo paplitimą, neramina tai, kad tarp Lietuvos 15-16 metų amžiaus mokinių ne tik yra rūkę ir rūko keliolika  proc. daugiau negu vidutiniškai Europos šalyse, bet ir tai, kad rūkymas, kaip ir alkoholio vartojimas, pagal visus rodiklius nuo 1995 iki 2003 metų pastoviai didėjo (kada nors gyvenime ilgiau ar trumpiau  rūkė 1995m. -65 proc., 1999m. -77 proc., 2003m. -80 proc., žymiai padaugėjo ir 40 ir daugiau kartų per gyvenimą rūkiusių bei rūkiusių per paskutines 30 dienų moksleivių.

 

Pagal daugumos narkotikų vartojimo paplitimą Lietuva, kaip ir kaimynės Latvija bei Estija, yra žemiau Europos vidurkio (dažniausiai vartojamą marihuaną ar hašišą yra bandę 13,5 proc., vidurkis -20 proc.); bandžiusių  kitų uždraustų narkotikų skaičius artimas vidurkiui. Bet Lietuvos moksleiviai  išsiskiria dažnu migdomųjų/ raminamųjų medikamentų vartojimu be gydytojo paskyrimo – šiuos vaistus Lietuvos paaugliai vartoja dvigubai dažniau negu vidutiniškai Europos moksleiviai. Bendras bent kartą bandžiusių kokių nors narkotikų skaičius nuo 1999 iki 2003 metų liko maždaug stabilus (apie 15,5 proc.), bet 2-3 procentais padidėjo vartojančių populiariausius narkotikus – marihuaną/ hašišą (10,6 proc. juos vartojo per paskutinius 12mėn.) bei amfetaminus, sumažėjo - heroino, ekstazi ir kt. vartojimas.

 

Lietuvoje tiek alkoholį, tiek tabaką bei narkotikus dažniau ir didesniu mastu vartoja berniukai negu mergaitės; ši tendencija vyrauja ir daugumoje tirtų šalių, bet kai kuriose šalyse pagal kai kuriuos tiek tabako, tiek alkoholio vartojimo rodiklius skirtumo tarp lyčių nėra; taip pat kai kuriose šalyse (Austrija, Bulgarija, Danija, Prancūzija, Graikija, Švedija, Jungtinė Karalystė ir kt.) pagal kai kuriuos rūkymo rodiklius pirmauja mergaitės, o kai kuriose (Austrijoje, Suomijoje, Vengrijoje, Airijoje ir kt.) daugiau mergaičių yra vartoję alkoholio (bet tarp dažnai geriančių visose šalyse pirmauja berniukai); mergaitės daugelyje šalių pirmauja ir pagal vyno vartojimo dažnumą, berniukai – stiprių alkoholinių gėrimų.

 

Nors daugelis psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tendencijų Lietuvoje panašios į kaimynų, Lietuvoje daugumas rodiklių kiek blogesni, negu kaimyninėse šalyse (geresni negu kaimynų tik kai kurie narkotikų vartojimo rodikliai). Tai matome diagramose. 2 diagramoje vaizduojamas procentas mokinių, bent kartą vartojusių alkoholį per pastaruosius 12 mėnesių – tokių mokinių, kaip minėta.yra net  94 proc. Nors pagal pavienius parametrus Lietuvą kartais lenkia kitos kaimynės (pvz., pagal stiprių gėrimų vartojimą – Estija), vis dėlto dažnesni atvejai, kai Lietuvos rodikliai daugiau ar mažiau aukštesni.

 

3 diagramoje matome, kad pagal vyraujančius gėrimo įpročius Lietuvoje kartu su Estija ir Ukraina lenkia kitas  šalis pagal gausus gėrimą iki girtumo.

 

3 diagrama

Bent kartą buvo girti per pastaruosius 12 mėnesių ( 15-16 m. moksleiviai, 2003 m.)

 

Lietuvos moksleiviai pirmauja tarp kaimynų ir pagal bent kartą gyvenime rūkiusių  moksleivių skaičių (4 diagrama); pagal rūkiusių per pastarąjį mėnesį skaičių Lietuva yra antroje vietoje po Rusijos).

 

4 diagrama

                                     Bent kartą gyvenime rūkė (15-16 m. moksleiviai, 2003 metai)

 

 5 diagrama

Bent kartą gyvenime vartojo marihuaną/ hašišą

 

 

 

Pagal narkotikų vartojimo paplitimą  Lietuva, kaip minėta, 2003m. buvo kiek geresnėje padėtyje ( pagal bent kartą vartojusių marihuaną/ hašišą regione pirmauja Estija ir Rusija; kitų narkotikų vartojimas prilygsta vidurkiui). 2003m. tyrimo rezultatai išryškino konkrečius Lietuvos situacijos aspektus, kurie parodė  blogą padėtį ir kaitos tendencijas ypač alkoholio ir tabako vartojimo jau paauglystėje srityje.

 

2007m. tyrimo rezultatų detalus pristatymas ir komentavimas pagal šio tarptautinio tyrimo reikalavimus numatytas 2007m. pabaigoje. Todėl šiame pranešime toliau minimos tik kelios pagrindinės tendencijos. Pirma, lyginant su 2003m. sumažėjo rūkymo apimtis, antra – pagal vieną kitą rodiklį sumažėjo alkoholio vartojimas, tačiau išlieka tendencija, kai alkoholiniai gėrimai pradedami vartoti labai anksti, trečia – narkotikų paplitimas ir vartojimas pagal eilę rodiklių išlieka panašus su 2003 m.

 

Kai kurie teigiami poslinkiai po 2003m. greta kitų aplinkybių gali rodyti ir aktyvesnės prevencinės veiklos rezultatyvumą. Tyrimų rezultatai tarptautinėje perspektyvoje taip pat nurodo ne tiek į kultūrinius skirtumus, kiek į įstatymais ir kitomis priemonėmis reguliuojamos sferos trūkumus: pavyzdžiui, Lietuvoje lengviau negu kai kuriose kaimyninėse šalyse moksleiviai nurodo galį įsigyti (ir dažniau įsigyja) alkoholio ir pan. Narkomanijos prevencijos aspektu būtina nuosekli ir kompleksinė veikla.

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008