Komisijos narių Audroniaus Ažubalio ir Rimanto Dagio atskiroji nuomonė dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios komisijos Seimo Pirmininko pavaduotojo Alfredo Pekeliūno, Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus Arvydo Pociaus ir užsienio reikalų ministro Antano Valionio buvimo SSRS valstybės saugumo komiteto (toliau – KGB) rezervo sąrašuose faktams ir aplinkybėms ištirti išvadų atskirų sprendimų

EN  FR

Mes, Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios komisijos Seimo Pirmininko pavaduotojo Alfredo Pekeliūno, Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus Arvydo Pociaus ir užsienio reikalų ministro Antano Valionio buvimo SSRS valstybės saugumo komiteto (toliau – KGB) rezervo sąrašuose faktams ir aplinkybėms ištirti (toliau - Komisija), sudarytos Lietuvos Respublikos Seimo Lietuvos Respublikos Seimo 2005 m. sausio 20 d. nutarimu Nr. X-98 (Žin., 2005, Nr. 12-365) nariai Audronius Ažubalis ir Rimantas Jonas Dagys iš esmės pritardami Komisijos išvadoms, tačiau nesutikdami su Komisijos išvadų atskirais sprendimais, pareiškiame atskirąją nuomonę šiais klausimais:

1. Komisija, darydama išvadas ir atsakydama į pirmą klausimą, koks yra KGB rezervo ir į KGB rezervo sąrašus įtrauktų asmenų statusas, kokias funkcijas vykdė KGB rezervas, kokia tvarka asmenys buvo įtraukiami į šiuos sąrašus, kokią įtaką toks įtraukimas turėjo ir turi jų pareigoms, savo išvadose ignoravo Komisijai pateiktą ekspertų ir archyvinę medžiagą dėl Lietuvos Komunistų partijos vaidmens bendradarbiavimo su KGB atrenkant kandidatus į KGB rezervą. Tuo tarpu Lietuvos ypatingojo archyvo 22050217 Nr. S4-364 pateiktoje medžiagoje yra tiesioginės nuorodos į tai, kad parenkant kandidatus į KGB rezervo karininkus yra būtinos Komunistų partijos organų rekomendacijos. Tame pačiame dokumentų rinkinyje yra ir tiesioginė nuoroda, kad rengiant KGB rezervui operatyvines ir mobilizacines priemones Ypatingajam periodui įtraukiami etatiniai Komunistų partijos komitetų sekretoriai. Taip pat KGB rezervo nariais galėjo būti tik SSKP nariai ir aktyvūs komjaunimo nariai (pastarųjų narystei komjaunime pasibaigus ir jiems dėl kokių nors priežasčių netapus Komunistų partijos nariais, jie būdavo išbraukiami iš KGB rezervo). Todėl manome, kad buvo tikslinga Komisijos išvadose atsakant į pirmąjį klausimą įtraukti tokio turinio tekstą:

Už kandidatų į KGB rezervo karininkų atranką buvo atsakingi ne tik LSSR KGB teritoriniai padaliniai ir KGB Ypatingieji skyriai, bet ir to meto SSKP Lietuvos partiniai organai, kurie taip pat dalyvavo rengiant KGB rezervui operatyvines ir mobilizacines priemones Ypatingajam periodui.

2. Komisija, darydama išvadas ir atsakydama į antrąjį klausimą, kokiomis aplinkybėmis Alfredas Pekeliūnas, Arvydas Pocius ir Antanas Valionis buvo įtraukti į KGB rezervo sąrašus, ignoravo Lietuvos Respublikos Valstybės saugumo departamento pažymą Dėl SSRS valstybės saugumo komiteto rezervo karininkų (2005-02-03, Nr. (A)-19-64 RN), kurioje teigiama:

“Turimais duomenimis Seimo pirmininko pavaduotojas Alfredas Pekeliūnas, Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius Arvydas Pocius ir Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis buvi įtraukti į KGB atsargos karininkų sąrašus.”

“Remiantis archyviniais dokumentais (asmens bylomis, sąrašais) apie įtraukimą į KGB rezervą A. Valionis ir A. Pekeliūnas turėjo žinoti, o A. Pocius turėjo žinoti, kad sprendžiamas klausimas dėl jo perkėlimo iš SSRS ginkluotųjų pajėgų atsargos karininkų į KGB rezervą.”

Tuo pačiu pastebime, kad Komisija atsisakė iš esmės įvertinti ir turimą autentišką KGB dokumentą (1982m.), kuriame A. Pekeliūnas įvardintas kaip KGB rezervo karininkas bei kitus komisijai pateiktus šiuo klausimu dokumentus.

Stebina ir likusiųjų Komisijos narių sprendimas neįtraukti į Komisijos išvadas LR Seimo vicepirmininko A.Pekeliūno Komisijai pateiktų paaiškinimų, kai tuo tarpu A.Valionio ir Pociaus atveju tai padaryta. Tai nepriimtina, nes daugiausia neaiškumų kyla A. Pekeliūno atveju, nes tik jis neigė Komisijos turimus dokumentus. Todėl manome, kad buvo tikslinga Komisijos išvadose atsakant į antrąjį klausimą, įtraukti ir A. Pekeliūno pateiktus paaiškinimus:

  • A.Pekeliūnas teigė, kad jis prašęs partijos komiteto, kad jis sutvarkytų reikalus taip, kad jam nereikėtų eiti į karinius apmokymus ir , kad “instruktorius ar kas nors, išsikvietė KGB veikėją, paprašė iš komisariato mano kortelės, išėmė iš komisariato, atidavė tiems ir tuo užsibaigė. Daugiau manęs niekas niekur nekvietė. Bet aš su jokiais KGB atstovais ar karininkais, ar agentais jokio ryšio neturėjau ir su manimi jokios diskusijos dėl mano kažkokio įtraukimo į sąrašus nebuvo.” Jis teigė, 1989 m. (o gal 1990) jo namas buvo apvogtas, dingo seifas su kariniu bilietu ir apie jo dingimą jis informavo tik miliciją, bet nesikreipė į karinį komisariatą.
  • Jis teigė, kad gautame karinio biliete jokių papildomų įrašymų nebuvo bei jokių įklijų nebuvo. Atsakydamas į kitą klausimą jis teigė, kad jo kariniame biliete buvo užrašyta “profilį specialnosti oficerov polityčeskij”.
  • A.Pekeliūnas pažymėjo, kad jis pildydamas dokumentus dėl leidimo dirbti su slapta informacija, jis pažymėjo, kad jo svainis galėjo būti KGB karininkas.

Atkreipiame dėmesį į tai, kad A. Pekeliūnas savo raštiškame atsakyme Komisijai kategoriškai teigė, kad į jokius rezervo sąrašus nebuvo įtrauktas, tačiau atsakydamas į klausimus neneigė galimybės, kad kas nors iš SSKP vadovų galėjo šį klausimą spręsti su KGB.

Atkreipiame dėmesį į tai, kad visuose Sovietų armijos kariniuose bilietuose buvo įklijos, kuriose buvo su atţymos, kokiems daliniams atsargos karininkai priklauso.

 

Įvertinus Komisijos turimą medžiagą ir A. Pekeliūno paaiškinimus manome, kad Komisijos išvada dėl A. Pekeliūno neatitinka esamų faktų. Todėl manome, kad buvo tikslinga Komisijos išvadose atsakant į antrąjį klausimą įtraukti tokio turinio tekstą:

Komisija pažymi, kad Pekeliūno pavardė yra ne vieną kartą paminėta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro bei Lietuvos ypatingojo archyvo Komisijai pateiktuose dokumentuose. Komisijos nuomone, tai yra pagrindas daryti išvadą, kad A.Pekeliūnas buvo įrašytas į KGB rezervo Panevėžio teritorinio padalinio, kuris ypatinguoju ir karo periodais turėjo veikti konkrečioje teritorijoje, sąrašą.

 

3. Atsakant į ketvirtąjį klausimą, ar į KGB rezervo sąrašus įtrauktų Alfredo Pekeliūno, Arvydo Pociaus ir Antano Valionio ėjimas šiuo metu turimų pareigų nepažeidžia galiojančių teisės aktų ir ar nekelia grėsmės nacionalinio saugumo interesams, Komisija priėme nelogišką išvadą, kad jai nepakanka duomenų atsakyti į klausimą, ar A. Pekeliūno šiuo metu užimamos pareigos kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

Atkreipiame dėmesį, kad Komisija konstatavo: “Seimas, Užsienio reikalų ministerija ir Valstybės saugumo departamentas vykdo itin svarbias funkcijas užtikrinant nacionalinį saugumą. Neteisėtai varžant šių institucijų vadovų veiksmų laisvę grasinant paviešinti juos kompromituojančius duomenis gali būti įtakojama ir šių institucijų veikla. Todėl taip, atsižvelgiant į šių institucijų vykdomų funkcijų svarbą, gali būti keliama grėsmė nacionaliniam saugumui” tai pat padarė išvadą, kad yra pagrindas daryti prielaidą, kad A. Pekeliūnas buvo įrašytas į KGB rezervo sąrašą, todėl turėjo logiškai padaryti prielaidą, kad A. Pekeliūno šiuo metu užimamos pareigos kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

Tačiau dėl anksčiau išvardintų aplinkybių ir archyvinių duomenų, kad A. Pekeliūnas buvo įrašytas į KGB rezervą, mes manome, kad buvo tikslinga Komisijos išvadose atsakant į ketvirtąjį klausimą įtraukti šio turinio tekstą:

Komisija konstatuoja, kad yra pagrindo daryti išvadą, jog A.Pekeliūnas buvo įrašytas į KGB rezervo Panevėžio teritorinio padalinio, kuris Ypatinguoju ir karo periodais turėjo veikti konkrečioje teritorijoje, sąrašą. Tačiau A. Pekeliūnui neigiant savo priklausymą KGB rezervui ir tuo pat metu užimant aukštas LR Seimo pirmininko pavaduotojo pareigas, kyla pavojus, kad gali būti grasinimų paviešinti dar labiau jį kompromituojančius dokumentus ir taip bandyti įtakoti jo veiksmus, kas keltų grėsmę nacionaliniam saugumui.

4. Komisijai atsakant į penktąjį klausimą, ar į KGB rezervo sąrašus yra įtraukta kitų šiuo metu valstybės politikų, teisėjų ar valstybės pareigūnų pareigas einančių asmenų, Komisija atsisakė siūlymo teikti Seimui rekomendaciją:

Komisija Seimui siūlo parengti ir priimti galiojančių teisės aktų pataisas, įpareigojančias visus valstybės tarnautojus ir politikus viešai deklaruoti, jei yra priklausę KGB rezervui.

Mūsų nuomone toks siūlymas leistų ateityje išvengti panašių situacijų su politikais ir padėtų išvengti grėsmių nacionaliniam saugumui.

Komisijos nariai:

Audronius Aţubalis

Rimantas Dagys

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008