2008-04-29 susitikimas su verslininkais Vilnijos verslo inkubatoriuje

EN  FR

2008 m. balandžio 29 d. Vilnijos verslo inkubatoriaus direktorius Eduardas Potašinskas surengė inkubatoriuje dirbančių verslininkų susitikimą su Verslo ir užimtumo komisijos pirmininku Sauliumi Lapėnu. Susitikime buvo diskutuojama apie Seimo ir Vyriausybės priimtus teisės aktus bei veiksmus kuriant verslui palankią aplinką. 

Verslininkai palankiai vertino 2004 – 2008 metų kadencijoje priimtą naujos redakcijos Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymą, kuris sudaro geresnes sąlygas verslo plėtrai ir numato prielaidas, dalyvaujant Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybai prie LR Vyriausybės, įtakoti rengiamus teisės aktus ar priimamus sprendimus. Tačiau labai svarbu, kokie poįstatyminiai aktai bus parengti dėl šios Tarybos formavimo ir veiklos principų.

S.Lapėnas kalbėjo apie būtinumą keisti nusistovėjusią verslo informacijos centrų atliekamų funkcijų koordinavimo ir finansavimo praktiką. Būdami arčiausiai verslininkų verslo informacijos centrai turi teikti informaciją Ūkio ministerijai apie verslo aplinką konkrečiose savivaldybėse. Verslo informacijos centrai pradedantiems kurti savo verslą verslininkams turėtų suteikti minimalų nemokamų paslaugų paketą: pateikti būtiną informaciją apie galimas veiklos formas, patarti, kokią įmonę kurti, padėti parengti steigimui reikalingus dokumentus. Verslo informacijos centrai turėtų atlikti informacijos surinkimo ir perdavimo funkcijas tarp Ūkio ministerijos Smulkiojo ir vidutinio verslo departamento bei vietinių ūkio subjektų. Verslo informacijos centrai galėtų būti viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių mažųjų įmonių koordinatoriumi. Tikslinga remtis JAV patirtimi – problemos, iškylančios smulkiesiems verslininkams, turėtų būti per verslo informacijos centrus perduodamos Smulkiojo ir vidutinio verslo departamentui, kuris atliktų galiojančių teisės aktų ekspertizę, parengtų atitinkamas pataisas ir teiktų pasiūlymus LR Vyriausybei dėl būtinų teisės aktų pakeitimų.

Šiuo metu verslo informacijos centrus iš dalies finansuoja savivaldybė, iš dalies – Ūkio ministerija. Būtų tikslinga finansavimą, ateinantį per Ūkio ministeriją, skirti konkrečių funkcijų vykdymui, numatant ir etatinių darbuotojų skaičių, ir konkrečią atskaitomybę už atliekamus darbus. Savivaldybė, finansuodama savo darbuotojų išlaikymą, pasitelkdama konkretų darbuotoją, turėtų galimybę vykdyti savivaldybei aktualias funkcijas. Bendrą vadovavimą verslo informacijos centrams turi užtikrinti Smulkiojo ir vidutinio verslo departamentas prie Ūkio ministerijos, kuri aiškiai apibrėžtų privalomas vykdyti funkcijas, finansavimą ir atsakomybę.

Susitikime buvo keliami ir kiti klausimai dėl palankesnės aplinkos smulkiajam verslui sukūrimo. S.Lapėnas išreiškė viltį artimiausiu metu Verslo ir užimtumo komisijoje apsvarstyti ir pasiūlyti Seimui galutinai apsipręsti dėl sutampančių su savaitgaliu šventinių dienų perkėlimo į artimiausią darbo dieną, nes dėl to kyla problemų. Verslininkai ir darbuotojai reiškia pagrįstą nepasitenkinimą dabartine praktika, kuri neleidžia tinkamai planuoti įmonių darbo. S.Lapėno nuomone, reikėtų suteikti galimybę patiems darbuotojams ir darbdaviams susitarti dėl tokių kompensuojamų dienų perkėlimo prie atostogų arba numatyti galimybę visai įmonei paskelbti atostogas tarp Kalėdų ir Naujųjų metų. Tada darbuotojai galėtų iš anksto planuoti savo laiką ir prasmingiau jį panaudoti.

Buvo diskutuojama dėl Sodros įmokų „lubų“ įvedimo. „Pernelyg dažnai akcentuojame, kad turime mažiausią 15 procentų pelno mokesčio tarifą, bet nenorime pripažinti, kad Lietuvoje yra bene labiausiai apmokestinti darbo santykiai. Šiuos mokesčius, skirtingai nei kitos ES šalys, šiandien privalo sumokėti darbdavys, o ne pats darbuotojas. Verslo asociacijos turėtų pareikšti aiškesnę nuomonę dėl Sodros įmokų „lubų“ įvedimo pliusų ir minusų. Ypač tai aktualu stambesnėms ir vidutinėms įmonėms, kurios turi samdyti gerai apmokamus vadybininkus, teisininkus ar apskaitos specialistus”- kalbėjo S.Lapėnas.

Verslininkai išreiškė susirūpinimą dėl atsinaujinančių bandymų įvesti progresinius mokesčius ir vieningai teigė, kad tai panaikins bet kokią motyvaciją dirbti ir uždirbti, kurti gerai apmokamas darbo vietas ir skatins „šešėlinį” verslą.

„Padidinti mokesčiai norintiems dirbti su verslo liudijimais nesukūrė harmoningesnės verslo aplinkos, kurioje fiziniai asmenys ir juridinio asmens statusą turinčios įmonės veiktų ne konkuruodami, o papildydami vienas kitą. Turėtume siekti, kad fiziniai asmenys mokėtų mokesčius nuo deklaruojamų gaunamų pajamų, o ne mokėtų išankstinį mokestį už būsimą veiklos rūšį. Suprantama, kad tam reikalingas visuotinis kasmetinis gyventojų pajamų ir išlaidų deklaravimas. Tada kiekvienas bus suinteresuotas pagrįsti savo išlaidas pragyvenimui, būsto, automobilio įsigijimui ir išlaikymui. Tada sumažintume didėjančią antagonistinę priešpriešą tarp dirbančių privačios iniciatyvos pagrindu fizinių asmenų ir juridinio asmens statusą turinčių įmonių. Jei leistume fiziniams asmenims atlikti tam tikras paslaugas juridinio asmens statusą turinčioms įmonėms, sukurtume harmoningesnę verslo aplinką ir naudos būtų visoms pusėms: šalies biudžetui, įmonėms ir asmenims, dirbantiems pagal verslo liudijimus”- teigė Komisijos pirmininkas.

S.Lapėnas kalbėjo apie Europos Sąjungos šalių patirtį, kad mažosios įmonės dažniausiai prisimenamos tada, kai įvyksta įvairios ekonominės krizės, nes būtent jos amortizuoja visus ekonominius ir socialinius krizių padarinius. Matant vykstantį ir būsimą ekonominio vystymosi sulėtėjimą, galima tikėtis didesnio dėmesio mikroįmonėms ir mažoms įmonėms.

Daug buvo diskutuojama apie Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą įmonių teikiamiems projektams. „Svarbu atminti, kad Europos Sąjungos suteikiama parama yra kartu ir ilgalaikis įsipareigojimas užtikrinti suplanuoto verslo efektyvų ir pelningą realizavimą ir kad būtų grąžinta paskola bankui. Tikrai nesiūlau kurti verslo plano tik dėl Europos Sąjungos teikiamos finansinės paramos, nes tai siejama ir su didele atsakomybe” – dėstė savo mintis S.Lapėnas.

Susitikimo pabaigoje S.Lapėnui buvo įteikta Vilnijos verslo inkubatoriaus verslininkų padėka už nuolatinę aktyvią veiklą, gerinant smulkiojo ir vidutinio verslo aplinką.

 

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008