LR Seimas priėmė Užimtumo rėmimo įstatymo 4, 26, 27, 28 ir 30 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymą

EN  FR

 

2007 m. gegužės 10 d. LR Seimas priėmė Užimtumo rėmimo įstatymo 4, 26, 27, 28 ir 30 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo.

Minėtame įstatyme siekiama išspręsti praktikoje iškilusias problemas dėl viešųjų darbų organizavimo, užtikrinti galimybę dirbti viešuosius darbus bedarbiams ir kitiems ieškantiems darbo asmenims, mažinant jų socialinę atskirtį bei patikslinti viešųjų darbų įgyvendinimo sritį.

LR Seime svarstant įstatymo projektą LR Seimo narys Edmundas Pupinis užregistravo  pasiūlymą, numatantį galimybę viešųjų darbų organizavimo programomis pasinaudoti ne tik bedarbiams ir kitiems ieškantiems darbo asmenims, bet ir bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviams bei aukštųjų mokyklų studentams jų atostogų metu. Šiam pasiūlymui LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė ir nuo  2007 m. birželio 1 d. tokia galimybe bus galima pasinaudoti.

Pagal Užimtumo rėmimo įstatymo nuostatas viešieji darbai organizuojami tik laikino pobūdžio visuomenei naudingiems darbams atlikti. Jie turi padėti palaikyti ir (ar) plėtoti vietos bendruomenės socialinę infrastruktūrą. Viešųjų darbų sąrašą, suderinusi su teritorine darbo biržą, tvirtina savivaldybė. Be to, savivaldybė tvirtina ir viešųjų darbų programą. Viešuosius darbus organizuoja teritorinės darbo biržos kartu su savivaldybėmis.

Darbdaviui, įdarbinusiam pagal darbo sutartį viešiesiems darbams atlikti teritorinės darbo biržos siųstus asmenis (taip pat ir moksleivius bei studentus atostogų metu), už kiekvieną įdarbintą asmenį bus mokamos darbo užmokesčio, draudėjo privalomojo valstybinio socialinio draudimo įmokų kompensacijos bei piniginė kompensacija už nepanaudotas atostogas. Šias kompensacijas darbdaviams mokės teritorinė darbo birža (50 procentų), ir savivaldybė (50 procentų). Darbdavys mokės likusią darbo užmokesčio dalį, nurodytą darbo sutartyje viešiesiems darbams atlikti, taip pat priedus, priemokas ir kitas išmokas. Be to, teritorinė darbo birža viešuosius darbus dirbantiems asmenims kompensuos kelionės išlaidas į darbo vietą.

Nepilnamečių teisinius darbo santykius reglamentuoja Darbo kodeksas. Jis nėra keičiamas, todėl visi reikalavimai bei sąlygos būtinos įdarbinant nepilnamečius bendrųjų lavinimo mokyklų moksleivius viešiesiems darbams pagal darbo sutartis, išlieka. Manome, kad nevertėtų baimintis dėl nepilnamečių darbinės veiklos atostogų metu, atliekant darbus pagal jų galimybes (tai, beje, turi ir auklėjamosios įtakos), užsidirbant lėšų, bei išsprendžiant dažnai gana svarbią nepilnamečių užimtumo problemą. 

            Įstatymas įsigalios nuo 2007 m. birželio 1 d.



 
 © Seimo kanceliarija, 2008