Valdančiosios koalicijos frakcijos bendrame posėdyje svarstė parlamentui pateiktą perskirstyto šių metų biudžeto variantą. Pirmadienį posėdžiavusi valdančiosios koalicijos Politinė taryba nusprendė neatsisakyti 2005 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų pataisose numatyto ketinimo perskirstyti 106 mln. litų tikslinių dotacijų.
Projektą pristatęs Finansų ministras Zigmantas Balčytis kalbėjo, kad sumažėjo valstybės deleguotų funkcijų savivaldybėms apimtys, todėl jos neišnaudoja paskirtų valstybės biudžeto lėšų. Pasak jo, augant gyventojų pajamoms ir mažėjant nedarbui gerokai sumenko piniginės socialinės paramos gavėjų skaičius - per metus jų sumažėjo nuo 120 tūkst. iki 80 tūkst. Todėl liks nepanaudota minėta suma, numatyta socialinėms išmokoms bei kompensacijoms už vandenį ir šildymą. Savivaldybės pernai metais nepanaudojo 155 mln. litų socialinėms reikmėms skirtų lėšų. Vilniaus miesto savivaldybė nepanaudojo 18 mln., Kauno 13 mln., Panevėžio 9 mln. litų. Pasak finansų ministro, šiemet prognozuojama, kad savivaldybės nepanaudos 180 mln. litų tikslinių dotacijų. Susigrąžinti 106 mln. atgal į valstybės biudžetą tai yra kompromisas, savivaldybėms reikia skirti tiek lėšų, kiek jų realiai reikia, - kalbėjo Z.Balčytis. Jo teigimu, iš šios sumos 45 mln. litų sugrįš į savivaldybių biudžetus, o taip pat žadama padengti papildomas išlaidas, atsirandančias dėl minimalaus atlyginimo didinimo.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė taip pat ragino koalicijos partnerius įvesti tvarką, nes jau ne vienerius savivaldybės sulaukusios paskutinio metų ketvirčio, kada jau gali pakeisti lėšų panaudojimo paskirtį, pasinaudoja situacija ir finansuoja toli gražu ne socialinius projektus. "Savivaldybės pernai socialinėms programoms skirtas lėšas galėjo panaudoti savo nuožiūra. Daugelis panaudojo mašinoms pirkti, keliams tiesti, ne socialinėms reikmėms. O dabar kilo didžiulis pasipriešinimas, kad tos lėšos paimamos", - pritarė ir Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas.
LSDP frakcijos seniūnas Juozas Olekas atkreipė dėmesį, jog reikia kalbėtis su merais ir bandyti susitarti. Jo teigimu, negalima kaltinti savivaldybių, kad jos nepasinaudojo visomis paskirtomis lėšomis, keitėsi ekonominė situacija, mažiau reikėjo lėšų kompensacijoms, o teisė paskutinį metų ketvirtį paskirtas lėšas naudoti pagal kitą paskirtį joms buvo suteikta Seimo priimtu įstatymu. J.Olekas tvirtino, kad siūlymas į biudžetą susigražinti ne visą prognozuojamą sumą, o tik 106 mln. litų yra korektiškas, todėl išreiškė viltį, jog su savivaldybių vadovais pavyks susitarti.
Tikslinant biudžetą Vyriausybė siūlo papildomai perskirstyti 267 mln. litų. Socialinei apsaugai nutarta siūlyti papildomai skirti 46,5 mln. litų, švietimo sistemai - 26,4 mln. litų, žemės ūkiui - 19,9 mln. litų, sveikatos apsaugai - 9,6 mln. litų, iš jų 4 mln. litų atlyginimams padidinti, aplinkos apsaugai - 2,6 mln. litų. Savivaldybėms buvo pasiūlyta papildomai skirti 44,6 mln. litų, investicijoms - per 77 mln. litų. Kartu numatoma imti 14,9 mln. litų mažiau paskolų su valstybės garantija.
LR Seimo LSDP frakcijos informacija