Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas pirmadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje apžvelgė socialines ir politines aktualijas. A.Sysas informavo, jog kovo 23-24 d.d. vykusiame Europos Vadovų Tarybos posėdyje buvo pritarta nuostatai, jog užtikrinant bendrą sutarimą dėl paslaugų direktyvos, turi visapusiškai pradėti veikti paslaugų vidaus rinka, tuo pat metu išsaugant Europos socialinį modelį. Pasak A.Syso Europos Vadovų Taryba palankiai įvertino Europos Parlamento (EP) balsavimo rezultatus ir laukia pakeisto komisijos pasiūlymo.
A.Syso teigimu, Lietuvoje buvo kritiškai sutikti Europos Parlamento balsavimo rezultatai, o Ūkio ministerija išplatino išvadą, kurioje tvirtinama, jog pataisos, kurioms pritarė EP visiškai neatitinka Lietuvos pozicijos ir negali būti laikomos priimtinu kompromisu.
A.Sysas džiaugėsi, jog Europos Vadovų Tarybos pasitarime Lietuva jau nesilaikė griežtos pozicijos, o siekė išvengti EP balsavimo rezultatų sveikinimo ir siūlė vadovautis neutralesnėmis išvadų formuluotėmis.
Prieš mėnesį vykusioje spaudos konferencijoje A.Sysas atkreipė žiniasklaidos atstovų dėmesį, jog Lietuvoje dominuoja liberali nuostata, daugiau naudinga verslininkams, o ne dirbantiesiems. Direktyvos teisinis pagrindas yra kilmės šalies principas.Alternatyva - atvykimo šalies principas. Naujosios ES šalys, tarp jų ir Lietuva, A.Syso teigimu, ypač aktyviai palaikė žalingą darbuotojams nuostatą paslaugų direktyvą taikyti pagal kilmės šalies principą. Būtų įtvirtinta teisė, kad bet kurios šalies darbdavys, atvykęs į kitą šalį su savo firma, žaliavomis, medžiagomis, darbuotojais dirbtų ir teiktų paslaugas pagal įstatymus bei tvarką tos šalies, iš kurios atvyko.
Pasak A.Syso, EP ir Lietuvoje jau pradedama laužyti ietis ir dėl darbo laiko direktyvos, kurios pataisas EP ketina priimti šių metų birželio mėnesį. Seimo Socialinių reikalų bei darbo komiteto pirmininkas A. Sysas pasisako prieš darbo laiko trukmės ilginimą. Jo teigimu, lietuviai dirba daugiausiai iš Europos Sąjungos šalių, tačiau atlyginimai yra vieni mažiausių. "Darbo laiko direktyvos tikslas sudaryti žmogui saugias ir palankias darbo sąlygas, kad jis galėtų ir su šeima pabūti. Jau dabar pagal statistiką daugiausiai dirbam oficialiai, o neoficialiai - dar daugiau. O pagal atlyginimų dydį paskutinę vietą su latviais dalinamės. Manau, kad siekis pailginti darbo savaitę - tai siekis uždirbti didesnį pelną", - sakė A. Sysas.
Spaudos konferencijoje A.Sysas informavo apie Panevėžyje vykusiame Baltijos asamblėjos socialinio komiteto posėdyje Beneliukso šalių parlamentarų pristatytą Belgijos patirtį, kai valstybė remia jaunas šeimas, gyvenančias su tėvais ar seneliais. A.Syso nuomone, vertėtų apie tokią galimybę pagalvoti ir Lietuvoje. "Statybų bumas rodo, kad statomuose namuose sutilptų ir kelios šeimos", - sakė A.Sysas. Pasak jo, Lietuvoje toks socialinės paramos "kengūros" modelis, dėl kurio taikymo diskutuojama Belgijoje, vertas dėmesio ir Lietuvoje, tačiau jo aktualumą gali užgožti svarbesni Lietuvai socialiniai reikalai. Parlamentaro teigimu, Belgijoje siūloma jaunas šeimas, gyvenančias su vyresniais šeimos nariais viename būste, skatinti teikiant paskolas būstui, kompensuojant palūkanas ar jų dalį. Pritarus tokiam siūlymui, valstybė "nušautų du zuikius" - paremtų jaunas šeimas ir sumažintų valstybės išlaidas vyresnių žmonių rėmimui.
Spaudos konferencijoje A.Sysas informavo, jog Seimo valdybos sprendimu sudaryta darbo grupė, kuri iki liepos 1-osios turės parengti Išlaikymo lėšų garantinio fondo (Alimentų fondo) įstatymo projektą. Tokio projekto iniciatorius - Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas. A.Sysas sakė, kad planuojama sukurti naują valstybinę instituciją, kuri mokėtų alimentus vaikams, kurių tėvai nevykdo savo pareigų ir jų neišlaiko. "Valstybė vėliau išlaidas susigrąžintų iš tėvų, o senaties terminas nebūtų taikomas", - tvirtino parlamentaras. Pasak jo, analogiškas įstatymas jau porą metų veikia Latvijoje ir išsprendžia daug problemų.
Seimo LSDP frakcijos informacija