Seime surengtoje spaudos konferencijoje Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas pareiškė, jog nepritaria oficialiai Lietuvos pozicijai dėl savaitinio darbo laiko trukmės pailginimo (opt-out). "Jeigu darbdaviui bus leista susitarti su darbuotoju dėl ilgesnės nei 48 val. darbo savaitės, vargu, ar Lietuvoje gyvenimas palengvės ir lietuviai darbo vietų nebeieškos kitose Europos Sąjungos šalyse", - sakė A.Sysas. Jis tvirtino, kad Lietuvoje leidus dirbti per savaitę ilgiau negu 48 val. darbo paieškos kitose šalyse tik suintensyvės. Seimo komiteto pirmininkas stebėjosi, jog Lietuvoje diskusija apie darbo laiko direktyvą beveik nevyksta, kai tuo tarpu Europos Sąjungos šalyse diskutuojama intensyviai. A.Syso teigimu, ES šalyse diskusijos dėl darbo laiko direktyvos jau eina į pabaigą. Seimo Europos reikalų komitetas penktadienį skubos tvarka padarė klausymus, kuriuose buvo pristatyti Suomijos, kuri šiuo metu pirmininkauja Europos sąjungai, pasiūlymai.
Pagrindinis derybų ES Taryboje objektas yra taip vadinamas opt-out principas tai galimybė dirbti daugiau nei 48 val., esant darbdavio ir darbuotojo susitarimui.
Lietuvoje dabar numatyta ne daugiau kaip 12 valandų darbo diena ir 48 valandų darbo savaitė. "Taip pastatomas darbuotojas bus prieš faktą, jis negalės pasipriešinti darbdaviui ir todėl jis bus verčiamas dirbti ilgiau negu 48 valandas", - tvirtino A.Sysas.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos atstovas Marius Dagys kritikavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos poziciją bei pabrėžė, kad remiantis Europos Bendrijų Teisingumo Teismo praktika opt-out turi būti suprantamas ne kaip galimybė ilgiau dirbti, o kaip galimybė įmonėje tinkamai paskirstyti darbo laiką. A. Sysas atkreipė dėmesį, kad didžiausias konkurencingumas Europoje yra ne tose valstybėse, kur taikomas opt-out principas, o Skandinavijos šalyse, kur yra labiausiai užtikrinamos socialinės garantijos. A. Sysas pabrėžė, jog siekti kokybės reikia reguliuojant darbo laiko trukmę, kad darbuotojai galėtų ir pailsėti, ir pabūti su savo šeima.
Lapkričio 7-ąją Darbo laiko direktyvą svarstys specialiai kviečiamas ES šalių ministrų pasitarimas, vėliau dokumentą turės patvirtinti Europos Parlamentas.
Seimo LSDP frakcijos informacija
Tel. 2396327, 865292009