Juliaus Sabatausko spaudos konferencija „Teisėkūros metmenys: teisės aktų kūrimo koncepcijos ypatumai“

EN  FR

Pirmadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje Seimo LSDP frakcijos narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas pristatė naują Teisėkūros tobulinimo metmenų patvirtinimo ir jų įgyvendinimo projektą, kuris, jo teigimu, leis optimaliai koordinuoti teisėkūros procesą. "Sudarytos teisinės prielaidos sistemiškai, nuosekliai ir koordinuojant įvairių institucijų veiklą optimizuoti visą teisėkūros procesą, nes dabar dažnai būna, kai kairė nežino, ką daro dešinė ir atvirkščiai, kai įvairios institucijos inicijuoja įvairius projektus, kad ir to pačio įstatymo, viena su kita nederindamos", - kalbėjo J.Sabatauskas. Jo teigimu, projektas parengtas užsienio šalių ir mūsų šalies nacionalinės teisėkūros patirtimi ir analize.

Projektas turėtų būti svarstomas antradienį Seimo plenariniame posėdyje. Komiteto vadovo teigimu, priėmus minėtą projektą, bus išvengta tokių situacijų, kai Seimą pasiekia keletas panašių teisės aktų projektų, kuriuos, nekoordinuodamos veiksmų, parengė skirtingos institucijos. "Iš esmės turėtų būti taip, kad visų teisės aktų, tvirtinančių panašių ar susijusių visuomeninių santykių teisinį reguliavimą, projektai turi būti formuojami taip, kad jie būtų priimami vienu metu. Tokios pokyčių iniciatyvos turėtų būti plėtojamos planingai, todėl turės būti sudaromi institucijų teisėkūros planai", - sakė J.Sabatauskas.

J.Sabatausko vadovaujamas Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas baigė rengti teisėkūros tobulinimo metmenų patvirtinimo ir jų įgyvendinimo projektą, kurio nuostatos turėtų tapti pagrindiniu ir principiniu teisės aktu, skirtu visiems, kuriantiems Lietuvos teisės sistemą. “Pasiūlius keisti kurią nors įstatymo nuostatą, turėtų būti patikrinama, ar kuri nors institucija nerengia panašios iniciatyvos”,- kalbėjo J.Sabatauskas. Pasak jo, siūlomos nuostatos iš esmės keis teisinį reguliavimą. Pirmiausia turėtų būtų rengiama įstatymo ar kito teisės akto koncepcija, kurioje turėtų atsispindėti ne tik rengimo pagrindas, tikslų bendrasis apibūdinimas, bet ir kitų teisės aktų, reguliuojančių tą pačią sritį, apibūdinimas, keičiamų nuostatų netikslingumo ar neveiksmingumo analizė. “Koncepcijoje taip pat turi būti numatomas ir finansinis pagrindimas, - tvirtino Komiteto pirmininkas, - o pačioje iniciatyvos pradžioje turi būti pateikiamos socialinės, ekonominės ekspertizės, numatančios galimas pasekmes”.

Pasak J.Sabatausko, komiteto parengtuose teisėkūros tobulinimo metmenyse numatyta, kad poįstatyminiai aktai įsigaliotų kartu su įstatymu, kad jų terminas būtų privalomai siejamas su finansavimu ir visi teisės aktai būtų skelbiami viešai. Naujuose teisėkūros tobulinimo metmenyse numatomos pagrindinės teisinio reguliavimo nuostatos, jų pagrįstumas, teisės akto struktūra ir kiti esminiai dalykai. Naujuose metmenyse numatyta būtina bendra valstybinės teisės aktų stebėsenos sistema. J.Sabatausko teigimu, ją turėtų atlikti ne viena, o net kelios institucijos. Iki šiol kompleksinės teisės aktų monitoringo sistemos Lietuvoje nebuvo. Nebuvo ir bendro duomenų banko, kuriame būtų sukaupta informacija apie visus galiojančius teisės aktus.

 

Seimo LSDP frakcijos informacija

Tel. 2396327, 865292009



 
 © Seimo kanceliarija, 2008