VVSK pirmininkas J. Jagminas – tarptautiniame verslo inkubatorių forume

EN  FR

valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas dr. Jonas Jagminas dalyvauja tarptautiniame verslo inkubatorių forume „Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros skatinimas, plečiant Lietuvos verslo inkubatorių paslaugų spektrą“. Renginys vyksta Plungės rajone, viešbutyje „Linelis“. Forume dalyvauja Lietuvos, Rusijos Federacijos, Švedijos, Latvijos, Lenkijos, Estijos, Ukrainos, Danijos ir kitų šalių atstovai.

Komiteto pirmininkas, pasveikinęs forumo dalyvius ir svečius, pabrėžė, kad jį jaudina, jog mūsų valstybėje atskirų regionų ir savivaldybių plėtra vyksta gana netolygiai. J. Jagmino teigimu, „turime ne dienomis, o valandomis augantį Vilnių, besiplečiančią Klaipėdą ir dar kelis regionų centrus, kurie bent jau bando vytis pirmaujančius, tačiau turime ir tam tikrą stagnacijos lygį nemažoje dalyje kaimiškų teritorijų“. Visos valstybės institucijos ieško būdų, kaip pagerinti padėtį. Pasak jo, siekdami tolygesnės ekonominės socialinės plėtros, Lietuvoje turime nustatytus plėtros centrus: Alytų, Marijampolę, Tauragę, Telšius su Mažeikiais, Uteną ir Visaginu. Jis tikisi, kad šių centrų ekonominis augimas prisidės prie aplinkinių teritorijų socialinės plėtros.

Komiteto pirmininkas akcentavo, kad, be jau minėtinų centrų, Vyriausybė, vadovaudamasi Regioninės plėtros įstatymu, artimiausiu metu nustatys problemines teritorijas. Jos yra išskiriamos rengiant regionų socialinių ir ekonominių skirtumų mažinimo iniciatyvas. Planuojama tokiomis teritorijomis paskelbti dvylika savivaldybių.

Gairės socialinei ekonominei plėtrai, socialiniams skirtumams mažinti tarp atskirų regionų ir teritorijų nužymėtos, tačiau, J. Jagmino tvirtinimu, kad būtų pasiekta rezultatų, reikia dėti daugiau pastangų. Šiame darbe ne paskutinė vieta turėtų tekti ir verslo inkubatoriams bei verslo informacijos centrams.

Vertindamas indėlį į smulkiojo ir vidutinio verslo plėtrą mūsų valstybėje, jis atkreipė dėmesį į keletą svarbių problemų. Pirmoji, J. Jagmino manymu, yra ta, kad nors Lietuvos regioninės politikos iki 2013 metų strategijos viena iš įgyvendinimo priemonių yra „plėtoti verslo inkubatorių paslaugas“, šiuo metu verslo inkubatoriai veikia tik trijuose (Alytuje, Telšiuose ir Visagine) iš strategijoje išskirtų plėtotinių regioninių ekonomikos augimo centrų. O net trys verslo inkubatoriai iš septynių (Vilnijos, KTU regioninis ir Šiaulių) yra įsikūrę didžiuosiuose Lietuvos miestuose, kur sąlygos pradėti verslą ir taip yra gan palankios, taip pat pakankamai aukštas gyventojų verslumo lygis ir šiuo metu yra susiduriama su darbo jėgos (ypač – kvalifikuotos) stygiumi.

Kita problema, pirmininku tvirtinimu, yra ta, kad nė vienas iš septynių valstybės remiamų verslo inkubatorių nevykdo veiklos savivaldybėse, kuriose yra aukštas nedarbo ir žemas gyventojų verslumo lygis, tai yra ten, kur tokių paslaugų labiausiai reikėtų. Didžiuosiuose miestuose ir regioniniuose veikiantys verslo inkubatoriai galėtų būti skirti inovacinėms (inovacijas kuriančių ir diegiančių), informacinėms ir aukštųjų technologijų įmonėms remti ir plėtoti. Šiuo metu verslo inkubatorių tikslas turėtų būti aukštą pridėtinę vertę kuriančių įmonių kūrimosi ir plėtros skatinimas. Komiteto pirmininkas pabrėžė, kad savivaldybėse būtų naudinga (kad ir šalia verslo informacinių centrų) steigti ir plėtoti verslo inkubatorius (ne tokie dideli kaip didžiuosiuose miestuose ir regioniniuose centruose), kuriuose teikiant paramą naujų įmonių steigimui ir plėtrai būtų skatinamas gyventojų verslumas, siekiama sukurti kuo daugiau konkurentiškos produkcijos ir, suprantama, darbo vietų.

Baigdamas J. Jagminas pastebėjo, kad dažnai pasigendama išsamesnės informacijos apie verslo inkubatorių veiklą, jų teikiamas paslaugas ir pasiektus rezultatus. Tokie pastebėjimai jokiu būdu nenubraukia padarytų gerų darbų, tačiau yra ir apie ką pagalvoti ir rezervų veiklai gerinti tikrai yra. Ypač to tikimasi iš Ūkio ministerijos ir kitų Vyriausybės institucijų.

Genovaitė Jasaitienė,

VVSK padėjėja (tel. 239 6806)



 
 © Seimo kanceliarija, 2008