Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė dalyvavo 2007 m. birželio 13-15 d. Hamamete (Tuniso Respublika) vykusioje pasaulinėje turizmo konferencijoje. Joje dalyvavo parlamentarai ir vietinės valdžios atstovai iš 65 šalių. Konferencijos rengėjai - JT Pasaulio turizmo organizacija ir Tuniso Turizmo ministerija.
Trečiadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo ir Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos direktorius Alvitis Lukoševičius, B.Vėsaitė kalbėjo apie konferencijoje pristatytas problemas bei aktualijas. Pasak Seimo narės, pasauliniu mastu turizmas sukuria apie 6,5 proc. Bendrojo vidaus produkto (BVP). JT Pasaulio Turizmo duomenimis 2006 m. buvo 842 mln. tarptautinių atvykėlių. Reikia pažymėti, kad kiekvienais metais turizmo sektorius auga 4 proc., ypatingai prie to prisideda Kinija, tiek įvažiuojamuoju, tiek išvažiuojamuoju turizmu, - kalbėjo B.Vėsaitė.
Politikė minėjo, kad pasaulinėje konferencijoje buvo aptarta harmoninga turizmo plėtra, ateities prognozės, tausojantis turizmo vystymasis, įtaka skurdo mažinimui. Ypatingas dėmesys buvo skirtas klimato kaitos įtakai turizmui, - atkreipė dėmesį B.Vėsaitė. Jos teigimu, buvo nagrinėjamos strategijos, kaip turizmą padaryti atsparesnį krizėms cunamiui, paukščių gripui. Aptartos ekologinio turizmo, dažnai lankomų vietų turizmo problemos, o taip pat parlamentarų vaidmuo, vystant turizmo strategijas. Nagrinėtos viešo ir privataus kapitalo partnerystės problemos. Konferencijos pabaigoje priimta Hamameto deklaracija.
Spaudos konferencijoje Seimo narė akcentavo, kad turizmo sektorius yra itin jautrus klimato kaitai. Prognozuojama, kad dėl žmogaus veiklos temperatūra pasaulyje pakilo nuo 1,8 iki 4oC šio amžiaus pabaigoje. Netgi jei šiltnamio dujų emisija staiga sumažėtų, o sistema yra labai inertiška - atšilimas truktų dar kelis dešimtmečius, - sakė B.Vėsaitė. Klimato atšilimo pasekmės turizmui būtų labai skaudžios, nors kai kurie Šiaurės Europos pajūrio kurortai, pasak B.Vėsaitės, pratęstų savo sezoną, tačiau neigiamos pasekmės atsvertų šią naudą. Jeigu pasitvirtintų pesimistinis scenarijus, kai kurios mažos salelės, paplūdimiai atsidurtų po vandeniu. B.Vėsaitės teigimu, jau dabar pasaulyje vyksta stiprūs pokyčiai nyksta Karibų koraliniai rifai, tirpsta Alpių ledynai, plečiasi dykumos, sūrėja dirvožemiai, rūgštėja vanduo. Prognozuojama, kad šio šimtmečio pabaigoje Pietų Europoje geriamo vandens kiekis sumažės nuo 5 iki 35 proc.
Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkė B.Vėsaitė kalbėjo, kad klimato kaitą būtų galima sumažinti naudojant mažiau energijai imlias technologijas, efektyviau naudojant šilumos energiją, intensyvinant švietimą, naujų produktų kūrimą, ir keičiant žmonių mąstymo būdą.
Pasak B.Vėsaitės, Europos Komisijoje yra svarstoma galimybė, įtraukti transportą į bendrą CO2 emisijų mažinimo schemą. Numatoma apmokestinti lėktuvų bilietus nuo 9 iki 40 EUR priklausomai nuo specifinių sąlygų, siekiama, kad šios priemonės veiktų globaliai visame pasaulyje, ne tik vienoje jo dalyje, - kalbėjo B.Vėsaitė.
Seimo LSDP frakcijos informacija
Tel. 2396327, 865292009