Spalio 18 d. Seimo Konferencijų salėje vyko devintoji WAVE tinklo organizuojama tarptautinė konferencija Stabdykime smurtą prieš moteris šeimoje.
Konferencijoje dalyvavo piliečių visuomenės atstovai, politikai, Seimo nariai, vykdomosios valdžios bei savivaldos atstovai, taip pat tyrėjai bei ekspertai iš įvairių Europos šalių.
Konferenciją rengia WAVE tinklas ir Europos informacijos centras prieš smurtą, kurio būstinė yra Vienoje, Austrijoje, kartu su Lietuvos moterų nevyriausybine organizacija Vilniaus moterų namai. Konferencija rengiama bendradarbiaujant su Seimu, Europos Tarybos informacijos biuru Vilniuje ir Nusikalstamumo prevencijos Lietuvoje centru. Konferenciją remia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Vilniaus miesto savivaldybė.
Tarptautinės WAVE konferencijos organizacinio komiteto narė, Seimo narė Violeta Boreikienė teigia: Šios konferencijos surengimas Lietuvoje tai didelė garbė mūsų valstybei ir gera žinia visuomenei bei įpareigojimas Seimui, Vyriausybei ir kitoms valstybės valdžios institucijoms imtis kardinalių priemonių smurto prieš moteris ir vaikus įveikimo srityje. Pokyčiai šioje srityje yra neišvengiami, nes imtis veiksmų mus įpareigoja ne tik JT organizacija, Konvencija ir Europos Taryba.
Pripažinus valstybės galią ir priedermę įsiterpti į privatų šeimos gyvenimą, kai šeimos vertybėms iškyla pavojus, lieka beverčiai Seimo Teisės departamento samprotavimai apie mano pateiktame įstatymo projekte siūlomą įtvirtinti privatumo erdvės pažeidimą. Privatumo užtikrinimo siekis ne tik negali būti pirmesnis, bet dar daugiau bandymas tokį pirmumą suteikti privatumo, o ne šeimos ir visuomenės apsaugai prieštarauja Konstitucijai, taip pat joje įtvirtintam teisinės valstybės principui. Nors tikslūs smurto prieš moteris duomenis bus paskelbti metų gale, tačiau gauti devynių šių metų mėnesių duomenys rodo, kad problema yra didelė: vien Kauno mieste užregistruoti 374 iškvietimai dėl smurto, ikiteisminiai tyrimai nutraukti 223 atvejais, tyrimas pradėtas 36 atvejais, protokolai surašyti 102 atvejais. Įstatymo nuostata, kuria įpareigojama gyventi skyrium nėra taikomas, nes nėra susiformavusi praktika. Pagrindinė problema, kurią reikia spręsti tai, kad aukos atsiima pareiškimus.
Vyriausybė žengė pirmuosius žingsnius įveikti smurtą šeimose. Yra patvirtinta Valstybinė smurto prieš moteris mažinimo strategija ir jos įgyvendinimo priemonių 20072009 m. plano projektas.
Tik visuomenės nepakantumas šiam reiškiniui, prevencinis darbas, visų valdžios institucijų konkretūs veiksmai bei NVO vaidmens stiprinimas gali įtakoti teigiamus pokyčius siekiant pažaboti smurtą šeimose, teigia Seimo narė V. Boreikienė.
Spalio 18 d., 9 val., Nepriklausomybės aikštėje prieš Seimo rūmus surengta gatvės akcija Tylaus liudijimo kampanija Stabdykime smurtą prieš moteris, kurioje dalyvavo moterys ir vyrai iš Lietuvos ir 20 Europos šalių ir JAV. Akcija skirta pagerbti moteris, kurios žuvo nuo smurtaujančių sutuoktinių ar partnerių rankos, taip ir nesulaukusios valstybės pagalbos ir paramos; siekiama viešai pareikšti savo reikalavimus, iš kurių svarbiausias teisinėmis priemonėmis užtikrinti moters saugumą bei teikti efektyvią specializuotą pagalbą nukentėjusioms (Valstybinė moterų NVO Krizių centrų programa, valstybės 2008 m. biudžete numatyta 10 mln.).
Taip pat siekiama išreikšti solidarią tarptautinės moterų bendruomenės valią ir paremti ET kampaniją Stabdykime smurtą prieš moteris, įskaitant smurtą prieš moteris šeimoje ir artimoje aplinkoje, 2006 2008.
Daugiau informacijos: Tel.: 239 6695; 8 671 66742