Birutė Vėsaitė: rūpestis gyvybe ar artėjančiais Seimo rinkimais?

EN  FR

Net 73 proc. Lietuvos gyventojų nepritaria abortų uždraudimui. Tad Seimo nario Valdemaro Tomaševskio teikiamas įstatymo projektas, kuriuo siekiama uždrausti abortus, neturi labai daug šalininkų. Tai nestebina, nes aborto uždraudimas, kaip parodė Rumunijos, Lenkijos, Maltos, Airijos, daugelio Afrikos ir Azijos šalių praktika, neatneša iniciatoriams laukiamų rezultatų – gimstamumas tokiose šalyse nepadidėja, nepagerėja gyventojų moralė. Padaugėja kriminalinių abortų ir moterų mirčių. Vakarų Europoje atsirado aborto turizmas.

Moteris psichologiškai  labiausiai pažeidžiama tuomet, kaip pastoja tam nepasirengusi, kai jos asmeninį gyvenimą netikėtai pakreipia, sutuoktinio, draugo, pažįstamo ar svetimo vyro neatsakingas lytinis elgesys. Kūdikio atėjimui nepasiruošusi, tačiau per prievartą ar dėl vyro neatsakingumo pastojusi moteris, atsiduria beviltiškoje situacijoje. Gal reikėtų pagalvoti ir apie vyro atsakomybę už nėštumo nutraukimą, inicijuojant įstatymo projektą, jog visi vyriškos lyties atstovai lytinį aktą su partnerėmis galėtų atlikti tik gyvybės pratęsimo tikslu.

Pažangiausios šalys jau seniai kovoja su abortais ne draudimu, bet švietimu apie neplanuoto nėštumo prevenciją, kuri efektyviausia vartojant šiuolaikines kontracepcijos priemones. Skandinavijos šalyse kontracepcijos vartojimo procentas yra didžiausias, abortų ypač mažai, o demografiniai rodikliai geresni nei Lenkijos ar kitų šalių, kur aborto prieinamumas labai apribotas.

Europos parlamentarų Forumas, Europos valstybių – Prancūzijos, Graikijos, Belgijos, Vokietijos moterų organizacijos susirūpinusios  siūlomu projektu, pažeidžiančiu žmogaus teises, moters teisę į privatų gyvenimą, atsiuntė solidarumo laiškus Seimo Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupei, kuri pasisakė prieš abortų uždraudimą Lietuvoje.

Daugelyje Europos šalių kontracepcija ir aborto paslauga nemokamos, jų visuomenės sveikatos specialistai kalba ne apie abortą, o apie neplanuoto nėštumo prevenciją, ir visa sistema dirba taip , kad moterys ir poros planuotų šeimą, vartotų kontracepciją, o abortas išliktų retas, bet saugus.

Ko siekia grupė politikų, kurie nepaisydami visuomenės nuomonės, visgi stumia įstatymo projektą?  Kadangi šią idėją skubama įgyvendinti prieš rinkimus, tai labai panašu, jog tikslas tiktai vienas - priminti apie save rinkėjams prieš rinkimus. Tik ar ne per brangiai gali kainuoti Lietuvos moterims toks politinis tikslas?

 

 

Seimo narė Birutė Vėsaitė, tel. 869842143



 
 © Seimo kanceliarija, 2008