Šiandien, 12.30 val. prie Lietuvos Respublikos ambasados Briuselyje Europos parlamentarai, Belgijos socialistų partija, Moterų socialisčių judėjimas ir Emilio Vanderveldės institutas rengia protesto akciją pieš konservatyviai mąstančių Lietuvos politikų mėginimą uždrausti abortą ir nėštumo nutraukimą paversti baudžiamuoju nusikaltimu. Akcijos rengėjai kreipėsi į Belgijos bei Europos Sąjungos valstybių piliečius, kviesdami solidarizuotis su tais Lietuvos žmonėmis, kurie gina moters kaip žmogaus teises, moters lytinę ir reprodukcinę sveikatą bei teises kaip vieną lyčių lygybės sąlygų.
Mes, kaip parlamentinė Reprodukcinės sveikatos ir teisių grupė, informavome Europos moterų organizacijas, Europos Parlamentą apie Valdemaro Tomaševskio pateiktą projektą, kuriuo siekiama uždrausti abortus ir ginekologams kelti baudžiamąsias bylas.
Šiandien, Briuselyje, 12.30 val., prie Lietuvos ambasados ne mūsų, o savo iniciatyva rinksis Europos parlamentarai, Emilio Vanderveldės instituto darbuotojai, Belgijos socialistų partijos bei Moterų socialisčių judėjimo atstovai, kurie išreikš moralinę paramą mums ir tiems Lietuvos politikams bei piliečiams, kurie gerbia istorijos raidoje žmonijos iškovotas vertybes: žmogaus teises ir laisves, moters pasirinkimo teisę planuoti savo asmeninį ir profesinį gyvenimą, reguliuoti vaisingumą, pačiai spręsti kada ir kiek susilaukti vaikų.
Dėkojame pažangiai mąstantiems Europos parlamentarams, trims Europos parlamento pirmininko pavaduotojams, Moterų teisių ir lygių galimybių komiteto pirmininko pavaduotojai bei Žmogaus teisių pakomitečio pirmininkei, Lietuvos Europos parlamentarams, Europos forumo, jungiančio Europos valstybių parlamentinių reprodukcinės sveikatos ir teisių grupių veiklą, darbuotojams, Belgijos socialistams, Skandinavijos politikėms, Lenkijos šeimos planavimo ir moterų federacijai, Slovėnijos lobistėms, Vokietijos moterų organizacijoms, Europos humanistų federacijai, Portugalijos moterų platformos atstovėms, Europos valstybių pavieniams asmenims, mokslininkams, žurnalistams iš Graikijos, Prancūzijos, Belgijos, Šveicarijos ir, žinoma, Lietuvos moterų organizacijų tinklui Regina bei visiems, kurie išreiškė solidarumą mūsų protestui prieš žmonių tamsumą, fanatizmą, prieš siekį palaužti moters valią ir paversti moterį politikų neišprusimo auka, pasmerkti moterį fizinėms ir dvasinėms kančioms, prieš mėginimą sunaikinti lyčių lygybę.
Ponas Valdemaras Tomaševskis, nukopijavęs katalikiškų kraštų - Lenkijos, o gal ir Lotynų Amerikos valstybių ar Filipinų respublikos moters teisių paneigimo projektą, net nesvajojo apie tai, kad Lietuva tarptautinėje arenoje žmogaus teisių pažeidimo aspektu bus lyginama su Lenkija, Malta ir Airija, kad pono Tomaševskio pavardė išliks Europos valstybių, Lietuvos visuomenės bei moterų istorijoje kaip fanatiško žmogaus, kuris mėgino nublokšti Europą į žmonių persekiojimo viduramžių tamsą.
Stalčiuje užsigulėjusį projektą ponas Tomaševskis išėmė paskutiniaisiais šios Seimo kadencijos metais, o tai reiškia, kad parlamentaras ir jo konservatoriškasis politinis bei religinis užnugaris tokias rimtas problemas kaip žmogaus teisės ir laisvės, moters reprodukcinė sveikata ir teisės pasirinko masalu artėjantiems Seimo rinkimams. Akivaizdu, kad projekto pateikimu dar kartą skelbiama ideologinė kova dėl valdžios, dėl siekio paralyžiuoti žmogaus protą, mąstymą, padaryti žmones klusnius, atmesti šiuolaikinio mokslo pažangą, ir, kalbant apie gyvybės išsaugojimą, pasmerkti moteris, vyrus ir vaikus kančioms ar mirčiai. Nes aborto uždraudimas pasaulinėje arenoje susijęs ir su Katalikų bažnyčios lytinio švietimo draudimu, draudimu naudoti kontraceptikus bei prezervatyvus, kurie saugo nuo ŽIV ir AIDS grėsmės. Minėti draudimai taip pat reiškia, kad ketinama moteris įstatymu versti gimdyti tiek kartų, kiek moteris pastoja nuo neatsakingo vyro. O tai reiškia, kad moterys bus uždarytos šeimoje; neturtingos moterys pasmerktos skurdui, nedarbui, neišprusimui. Tai reiškia ir visišką moters priklausomybę nuo vyriškosios lyties, kuri iki šiol dominuoja pasaulinėje, nacionalinėje ir bažnytinėje politikoje.
Svarstant mėginimą Lietuvoje uždrausti nėštumo nutraukimą, norisi paklausti tų tautiečių, kurie staiga prabudę ėmė smerkti visus, kurie pasisako už moters teisę turėti privatų gyvenimą: kur jie buvo visus tuos metus, kai mūsų valstybėje buvo teikiamos saugios nėštumo nutraukimo paslaugos? Kur buvo Rytų kultūros ir krikščionybės istorijos žinovės ir žinovai, moralizuojančios rašytojos, žurnalistės, medikės, vyrai, smerkiantys moteris? Kodėl nuo XX amžiaus šeštojo dešimtmečio, kai mūsų šalyje buvo legalizuotas abortas ir iki šiol, jie tylėjo ir neprotestavo?
Jie tylėjo, nes tuomet buvo kita politinė sistema, kai reikėjo branginti savo darbo vietą ir saugoti savo kailį. O, Lietuvai atgavus nepriklausomybę, privalėjome atlikti būtinus namų darbus tam, kad šalis taptų ES, NATO ir Šengeno erdvės nare. Namų darbai jau atlikti esame minėtose struktūrose. Konservatoriškai mąstantys ėmė tikėti, jog dabar galima ir atsipalaiduoti bei pareikšti provincialią nuomonę Europos Sąjungos vertybių atžvilgiu, kurios įtvirtintos Lisabonos Reformų sutartyje, kurią Lietuva rengiasi ratifikuoti.
Kova tarp tamsos ir šviesos, lietuviškojo mąstymo provincialumo ir europietiškų vertybių tęsiasi. Lauksime jos pabaigos. Tačiau tikiu, kad žmogaus protas vėliau ar anksčiau laimės prieš fanatizmą ir mėginimą pažeisti moters teises. Tikiu todėl, kad šiandien su mumis yra savarankiškai mąstančios Lietuvos merginos, kurios nenori, kad moters teisių paneigimas fataliai žalotų moterų gyvenimą.
Parengta pagal Seimo narės M. A. Pavilionienės 2008 m. kovo 3 d. spaudos konferenciją
Daugiau informacijos tel. 8 698 42667