Seimo LSDP frakcijos narė Violeta Boreikienė registravo Lietuvos Respublikos Konstitucijos pataisas, kuriomis siekiama įgyvendinti nuostatas, kad merai būtų renkami tiesiogiai, o savivaldos teisė įgyvendinama per atitinkamas savivaldybių tarybas.
Teikiamas projektas yra alternatyvus Konstitucijos pakeitimo įstatymo projektui, kuriam Seimas pritarė po antrojo svarstymo 2008 m. birželio 10 d. posėdyje. Šio balsavimo rezultatus Seimo narė V.Bareikienė pavadino neatsakingu kolegų elgesiu, nepagarba Konstitucijai ir už ją balsavusiems Lietuvos žmonėms. Iš tiesų ši pataisa gali nubrėžti visiškai naują savivaldos modelį, tačiau ar iš tiesų tą, kuris padėtų pagerinti esamą savivaldos modelį, ar tik siekiama patenkinti naujos generacijos politikų ambicijas tiesiogiai rinkti merus, o paskui maždaug pažiūrėsime: kas bus, tą ir krikštysim, nežiūrint į tai, kad projekto iniciatorių pateiktos nuostatos prieštarauja Europos vietos savivaldos chartijos 3 straipsnio 2 daliai, - sako parlamentarė.
Seimo narė V.Boreikienė vadovavo Darbo grupei, kuri buvo sudaryta Seimo valdybos sprendimu. Pateiktas projektas yra parengtas įvertinus Seimo narių, akademinės bendruomenės pareikštas nuomones ir pasiūlymus bei diskusijas. Teikiamame projekte Konstituciją siūloma keisti minimaliai. Projekto tikslas išsaugoti esamą savivaldos modelį, įtvirtinti tiesioginius mero rinkimus.
Pasak Seimo narės V.Boreikienės, Konstitucijos 67, 119, ir 141 straipsnių pakeitimo projekto 1 straipsnyje siūloma papildyti Konstitucijos 67 straipsnį, reglamentuojantį Seimo įgaliojimus, ir jame įtvirtinti nuostatą, kad savivaldybių merų, kaip ir savivaldybių tarybų, rinkimus skiria Seimas.
Projekto 2 straipsnyje (Konstitucijos 119 straipsnio redakcija) siūlomos nuostatos, skirtos reikalavimų asmeniui, kuris gali būti renkamas savivaldybės meru, reglamentavimui bei jo įgaliojimų trukmei apibrėžti. Pagal jas savivaldybės merą (kaip ir savivaldybės tarybą) 4 metų kadencijai rinktų nuolatiniai administracinio vieneto gyventojai remdamiesi visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu. Savivaldybės meru galėtų būti renkamas tik Lietuvos Respublikos pilietis. Išrinkto mero įgaliojimų trukmė (4 metai) sutaptų su savivaldybės tarybos įgaliojimų trukme. Savivaldybės meras kartu yra savivaldybės tarybos narys, kuris vadovauja tarybos veiklai. Savivaldybės mero rinkimų tvarka, savivaldybės mero įgaliojimai, teisės ir pareigos, santykiai su savivaldybės taryba ir kitomis savivaldybės institucijomis bei jo veiklos kontrolė būtų nustatyti įstatymu.
Projekto 3 straipsnyje siūloma įtvirtinti Konstitucijos pataisos įsigaliojimo ir taikymo pradžios nuostatas, skirtas sudaryti teisines prielaidas taikant Konstituciją užkirsti galimybę peržiūrėti šiuo metu veikiančių tarybų įgaliojimų trukmę, skelbti mero rinkimus nepasibaigus 2007 metais išrinktų tarybų įgaliojimams ir pan..
Daugiau informacijos: Seimo narė Violeta Boreikienė, tel. 869842266
Seimo LSDP frakcijos informacija