2008 m. rugpjūčio 2–11 dienomis Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė VĖSAITĖ dalyvavo XVII tarptautinėje AIDS konferencijoje. Spaudos konferencijoje, surengtoje rugpjūčio 12 d. Seimo spaudos konferencijų salėje, Seimo narė B. Vėsaitė pateikė naujausią informaciją, kaip pasauliui sekasi kovoti su pavojingiausia žmonijos istorijai liga.
Europos Parlamentų forumo delegacija dalyvavo XVII tarptautinėje AIDS konferencijoje, kuri vyko Meksikoje 2008 m. rugpjūčio 2–9 d. Delegacijos sudėtyje dalyvavo 11 parlamentarų iš 9 šalių – Nyderlandų, Suomijos, Belgijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Šveicarijos ir šių eilučių autorė iš Lietuvos. Delegacija taip pat susitiko su valstybinėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis, dirbančiomis žmogaus teisių, antidiskriminacijos, moterų ir vyrų lygybės, seksualinės ir reprodukcijos teisių srityje, o taip pat su Meksikos parlamentarais.
AIDS konferencijoje dalyvavo daugiau kaip 23 tūkst. dalyvių, JTO organizacijos, tarptautinių fondų vadovai, o taip pat tokios įžymybės kaip Bilas Klintonas.
Gera žinia pasauliui yra tai, kad pavyko pristabdyti AIDS epidemijos plitimą, bloga žinia, kad vyksta ŽIV/AIDS užsikrėtusiųjų feminizacija, t.y. vis daugiau moterų užsikrečia nuo savo lytinių partnerių arba intraveniniu būdu, vartojant narkotikus. Kadangi dažniausia užsikrečia reproduktyvaus amžiaus moterys, infekcija perduodama iš motinos kūdikiui. Todėl pasaulyje daugėja perinataliniu būdu užsikrėtusių vaikų.
Kaip pavyko stabilizuoti AIDS/ŽIV infekcijos plitimą? Tai visų pirma prevencinių priemonių – švietimo seksualinėje srityje, saugaus seksualinio elgesio propagavimas, apipjaustymas ir nauji pasiekimai biotechnologijų srityje – naujos kartos antiretrovirusiniai vaistai.
Panašios tendencijos yra ir Lietuvoje. Lietuvos AIDS centro duomenimis pastarųjų penkerių metų laikotarpyje ŽIV plitimo tempai šalyje stabilizuojasi. Kinta ŽIV plitimo būdai: mažėja užsikrėtusiųjų per narkotikus, daugėja per lytinius santykius. Kasmet daugėja ŽIV užsikrėtusių moterų, santykinai mažėja vyrų, daugiau išaiškinama ŽIV užsikrėtusiųjų nėščiųjų. Šiuo metu Lietuvoje ŽIV diagnozuota 1306 asmenims. Gydymą antiretrovirusiniais vaistais gauna 98 asmenys, vieno paciento gydymo kursas metams – 26,5 tūkst.Lt.
Kokia ŽIV situacija kaimyninėse šalyse? Rusijoje epidemija tik stabilizuota, naujai užsikrėtusiųjų – apie 45 tūkst. Pagrindinė priežastis (80 proc.) – intraveniniai narkotikai. Rusijos delegacijos atstovai (apie 1000 narių) pažymėjo netoliaregišką valstybės politiką, taip pat neigiamą žiniasklaidos vaidmenį požiūryje į užsikrėtusiuosius, o taip pat į marginalizuotas grupes, lytinį švietimą jaunimo tarpe. Rusijos pranešėjai pažymėjo regioninio bendradarbiavimo svarbą.
Baltarusijoje ŽIV infekuotų – 990, Ukrainoje – 440 tūkst. Ukraina yra regiono lyderis ir epidemijos plitimą pavyko pristabdyti tik 2007 m.
Reikia pažymėti, kad ŽIV infekcijos plitimą pavyko stabilizuoti tik toms šalims, kurios turi geras švirkštų keitimo narkomanams programas, kurias pavyksta derinti su individualaus konsultavimo, švietimo lytinėje srityje programomis, o taip pat metadono pakaitinę programą. Išsivysčiusios pasaulio šalys. Šią programą plačiai naudoja net kalėjimuose, todėl stebina kai kurių Lietuvos parlamentarų sukelta isterija dėl metadono neveiksmingumo. Tai yra nieko daugiau kaip nemokšiškumas ar netoliaregiškas mąstymas.
Labiausiai ŽIV infekcija yra paplitusi Sub-Sacharos Afrikos šalyse. Šiose šalyse dramatiškai daugėja našlaičių, gyvenančių su seneliais, nes tėvai mirė nuo AIDS, o taip pat kūdikių, jau gimusių su ŽIV. ŽIV ir maliarija yra mirtina problema Afrikos gyventojams. Kadangi ES yra didžiausia donorė beišvystančioms šalims, konferencijos dalyviai kvietė ES investuoti į reprodukcinės sveikatos priemones. Afrikoje iš 5 asmenų 3 miršta negavę jokios pagalbos, kasmet miršta 2 mln. infekuotų asmenų, prie 30,5 mln. užsikrėtusiųjų kasmet prisideda po 2 mln. naujai infekuotų asmenų.
Mechike EPF delegacija aplankė 3 MEXFAM ligonines, dirbančias seksualinės sveikatos srityse, susitiko su dviem bendruomenėmis, viena iš jų lūšnynų rajone, kur žmonės neturi elementarių gyvenimo sąlygų (40 mln. Meksikos gyventojų gyvena už skurdo ribos), dalyvavome lytinio švietimo pamokose, kurias savo bendraamžiams vedė jauni žmonės. EPF delegacijos nariai išrinko mane delegacijos lydere, todėl turėjau oficialiai pristatyti delegaciją, apibendrinti diskusijas. Mechiko valstijoje 2008 m. pradžioje legalizuoti abortai. Abortų draudimas yra ne tik žmogaus teisių klausimas, bet ir moterų gyvybių, moterų sveikatos klausimas. Tai socialinio teisingumo klausimas. Turtingos moterys paprastai būna geriau informuotos ir geriau apsišvietusios šeimos planavimo srityje nei paauglės ar merginos iš skurdesnių sluoksnių. Turtingos visada ras išeitį, skurstančioms tai gyvybės ir mirties klausimas. Jeigu tokia besivystanti katalikiška šalis kaip Meksika suprato abortų legalizavimo būtinybę, gėda kai kuriems Lietuvos parlamentarams, kurie siekia juos uždrausti. Nemaža pažanga Meksikoje pasiekta šeimos planavimo srityje – nemokamos kontraceptinės priemonės, lytinio švietimo programos vaikams ir jaunimui, efektyvi socialinė mobilizacija davė savo rezultatų – gimstamumas sumažėjo nuo 5 iki 2,8 vaiko, taip pat infekcijos plitimas.
Siekiant sustabdyti ŽIV plitimą konferencijos dalyviai sutarė, kad reikia vykdyti efektyvią socialinę mobilizaciją, daugiau ir geresnės prevencijos, efektyviai išnaudoti lėšas skirtas ŽIV prevencijai, radikaliai padidinti lėšas moksliniams tyrimams, pagerinti ŽIV terapiją, aprėpiant daugiau žmonių, aktyviau dirbti su socialiai pažeidžiamomis grupėmis – narkomanais, prostitutėmis, homoseksualistais. EPF delegacijos nariai sutarė, kad aktyviai dalyvaus ŽIV prevencijos politikos srityje, įtakos savo šalių vyriausybes padidinti finansavimą tarptautinėms vystymo programoms, ypatingai reprodukcinės sveikatos srityje, sieks, kad būtų paskirti jų šalių AIDS ambasadoriai.
Daugiau informacijos Seimo narė Birutė Vėsaitė, tel. 869842143