Gal ir moderniai skamba naujosios būsimosios Seimo daugumos pamąstymai keisti dviejų ministerijų (Žemės ūkio į Kaimo reikalų, o Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją į Šeimos ir socialinės apsaugos ministeriją) pavadinimus, o Ūkio ministeriją reorganizuoti į dvi ministerijas. Tačiau labai sunku suvokti, kaip šiuos užmojus pavyks suderinti su garsiai deklaruojamu valstybės lėšų taupymu.
O suskaičiuoti nėra labai sudėtinga. Užsimojus pakeisti dviejų ministerijų pavadinimus ir vieną reorganizuojant į dvi, reikės pakeisti mažiausiai 1000 teisės aktų, kuriuose minimi šių ministerijų pavadinimai. Jie automatiškai nepasikeis. Visų dokumentų sutvarkymui prireiks 250 Seimo darbo valandų. Tiek valandų sudaro apie 30 darbo dienų arba 2 mėnesius, ir tai pareikalaus apie 12 mln. lt.
Tokią praktiką nuo šiol vadinsime valstybės lėšų taupymu pagal konservatorius?
Ir tai dar ne visos išlaidos. Keičiant įstaigų pavadinimus ar vykdant reorganizaciją, paprastai darbuotojai gauna atleidimo lapelius. Vieniems atleidimo lapeliai turės būti įteikti prieš 2 mėn., kitiems prieš 4 mėn. Tiems darbuotojams, kuriems nebus pasiūlyta pasilikti, teks išmokėti bent 2 mėn. atlyginimo dydžio išeitines pašalpas. Tarkime, statistinis ministerijos darbuotojas uždirba apie 2 tūkst. litų, o bus atleista 10 proc. visų darbuotojų, tai reikėtų išmokėti mažiausiai pusę milijono litų išeitinėms pašalpoms.
Reorganizavus Ūkio ministeriją reikės jau dviejų ministrų, bent keturių patarėjų, dviejų viceministrų ir dviejų valstybės sekretorių ir kt. Jų atlyginimams reikės beveik milijono litų per metus. O per kadenciją? 4 milijonų. Jau nekalbame apie įvairias technines išlaidas: iškabų, antspaudų, blankų ir t.t keitimo sąnaudas.
Socialdemokratų frakcija įsitikinusi, kad ministerijų pavadinimų pakeitimas turės neigiamų pasekmių įsisavinant Europos Sąjungos paramą. Žemės ūkio bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoms įsisavinant iš Europos Sąjungos fondų gaunamą paramą, procesas sutriks dėl keičiamų pavadinimų, o Lietuva praras patikimos partnerės statusą. Ar Lietuva gali sau leisti tokią prabangą dėl politinių naujosios daugumo kaprizų?
Socialdemokratai primena, kad iki 1996 metų Lietuvoje buvo Energetikos ministerija, bet atėję į valdžią konservatoriai ją panaikino, įkurdami Ūkio ministeriją, tai buvo puikus pretekstas atleisti dalį darbuotojų. Panašu, kad scenarijus kartojasi.
Seimo LSDP frakcijos informacija
Tel. 2396327, 865292009