Birutė Vėsaitė. AR KAIRIOJI POLITIKA TURI ATEITĮ XXI AMŽIUJE?

EN  FR

20 a. Europos socialdemokratai nuveikė didelį darbą, visuomenėje pasiektas nemažas progresas. Socialistai ir socialdemokratai buvo ES projekto dizaineriai, Europos Konstitucijos kūrėjai. Tereikia žvilgterėti žemėlapyje į Europos Šiaurę, jog įsitikintum, jog gerovės valstybės klesti, o jų kaimynai norėtų panašių gyvenimo standartų.

Tačiau tai jau praeities pasiekimai. 20 a. pabaiga – 21 a. pradžia įnešė nemaža korekcijų į kairiąją politiką. Vis labiau globalėjanti ekonomika (o tai ne kas kita, kaip mutavęs kapitalizmas), nepasiekta lygybė visuomenėje, netgi priešingai – didėjanti praraja tarp turtingų ir vargšų verčia Europos piliečius nusivilti kairiąją politika. Kodėl žmonės mažiau balsuoja už kairiuosius Europoje ? Ar socialistų elitas visada gerai atstovauja žmonių lūkesčius ? Kodėl socialistų partijos, atėjusios į valdžią, tampa pernelyg pragmatiškomis ?

Kodėl žmonės pasirenka populistus ?

Populistai naudoja kairiųjų šūkius, tačiau jie nėra nei kairieji, nei dešinieji. Antra vertus, tai rodo, jog visuomenei reikia kairiosios politikos.

Liberalieji politologai, diskutuodami apie ideologinius skirtumus sako, kad šiandieninėje Europoje egzistuoja modernūs politikai ir kiti. Tačiau, ar taip yra iš tikrųjų ? Ar kairioji politika turi ateitį 21 a. Europoje ?

Europos socialistų šeima, įsitikinusi, kad taip. Ne Europos žmonės turi tarnauti ekonomikai. Ekonomika turi būti žmonių tarnaitė viešosiomis paslaugomis – švietimo, sveikatos, socialinės apsaugos ir garantuoti politines, pilietines teises ir teisę į darbą. Verslas taip pat turi teisę tikėtis stabilumo, skaidrumo ir lygių konkurencijos sąlygų.

Suprantama, kad negali būti modernios gerovės valstybės bei visiško užimtumo.

Šiandieninėje globalioje ekonomikoje niekas neturi garantuoto darbo visam gyvenimui, tačiau mes, socialistai ir socialdemokratai turime žmonėms garantuoti užimtumą visam gyvenimui.

Šioje žinių visuomenėje, siekdami išlaikyti žmones darbo rinkoje, mes, kairieji, turime tris politikos prioritetus – švietimą, švietimą ir dar kartą švietimą.

Niekas neturi likti už visuomenės ribų – nei vieniši senoliai, nei jaunimas, nei moterys, nei žemos kvalifikacijos darbuotojai. Vyriausybės turi atnaujinti savo įsipareigojimus kovai su skurdu ir užtikrinti asmenų, atsidūrusių gyvenimo dugne grįžimą į visuomenę.

Visuotinai prieinama vaikų priežiūra – nepaprastai reikšminga ilgalaikė investicija. Vaikams ji suteikia puikų startinį švietimą ir socialinius įgūdžius gyvenimui, o tėvams – galimybę dalyvauti darbo rinkoje.

Dešinieji niekad nekalbės apie lygias moterų ir vyrų teises. Moterys – socialistų modernizuojantis faktorius, jų slaptasis ginklas. Jos – dauguma visuomenėje. Netgi būdamos valdžioje, jos naudojasi švelnesne galia, pasižymi labiau humanistiniu požiūriu.

Lygios moterų ir vyrų teisės – tai ne tik moralinis imperatyvas, tai – raktas, sprendžiant demografinius iššūkius, stiprinant demokratiją ir užtikrinant šeimų gerovę.

Nors laikas sako, kad organizuotos darbo jėgos laikai praėjo, socialistai įsitikinę, kad be profsąjungų ir darbdavių organizacijų dialogo šiuolaikinis visuomenės vystymasis neįmanomas.

Taigi, kairioji politika turi ateitį Europoje ir Lietuvoje. Žmonės dažnai pasirenka populistus, patikėję jų kairiaisiais šūkiais. Tai rodo, kad mūsų visuomenėje yra dideli kairiosios politikos paklausa. Lietuvos socialdemokratai, drauge su Europos socialistų šeima pasiryžę įgyvendinti programinius siekius.

Birutė Vėsaitė, socialdemokratų partijos vicepirmininkė



 
 © Seimo kanceliarija, 2008