Valstiečių ir Naujosios demokratijos frakcijos narys, VNDS valdybos pirmininkas Viktoras Rinkevičius teikia įstatymo papildymą, numatantį apriboti energetikų diktatą privačiose teritorijose.
Įstatymo papildymo projekto pagrindinis tikslas - įpareigoti perdavimo sistemos bei skirstomųjų tinklų operatorius atliekant energetikos objektų, esančių žemės ar kito nekilnojamojo objekto savininko ar naudotojo teritorijoje, remonto, techninės priežiūros, eksploatavimo ar modernizavimo darbus, informuoti savininkus ar naudotojus apie darbų laiką, pobūdį ir, jei padaromi nuostoliai darbų metu savininko ar naudotojo turtui, atlyginti už padarytus nuostolius.
Parengti pataisas paskatino tai, jog pagal šiuo metu galiojantį elektros energetikos įstatymą, perdavimo sistemos operatoriai ir skirstomųjų tinklų operatoriai gali be turto savininko žinios veikti jo nekilnojamojo turto teritorijoje, t.y. iš esmės naudotis jo nekilnojamuoju turtu.
Parlamentaras siūlo Elektros energetikos įstatyme nustatyti, kad prieš atlikdami darbus privačiuose sklypuose esančiuose energetikos objektuose, energetikai žemės savininką informuotų, kada atvyks bei kokių darbų imsis. Dabar atvažiuoja, ištrypia pasėlius ir išvažiuoja pridarę nuostolių. O kartais dar neigia buvę", - sakė V.Rinkevičius.
Pasak jo, iš anksto įspėti žemės, kurioje yra energetikos objektų, savininkai energetikų nurodytu laiku taip pat atvyktų bei stebėtų jų darbus.
Konstitucijos 23 straipsnis skelbia, kad nuosavybė neliečiama, tačiau dabartinis įstatymas pažeidžia Konstituciją. Be to, šio įstatymo nuostatos įpareigoja savininką, jei jo turto teritorijoje yra elektros energetikos objektų, gauti raštišką leidimą, norint atlikti šių objektų apsaugos zonoje daugelį darbų, savininkas be skirstomųjų tinklų ir perdavimo sistemų operatorių raštiško leidimo negali įstatyme nustatytais atvejais netgi naudotis savo turtu. Įstatymo pataisomis taip pat norima nustatyti tvarką, kaip atlyginami nuostoliai, jei savininko turtui padaroma žala.
Pasak V.Rinkevičiaus, įstatymo pataisos turėtų paskatinti energetikus modernizuoti tinklus, įrengiant perdavimo linijas po žeme. Vakarų Europos šalyse nėra tokių stulpų miškų, kaip mūsų šalyje.Tai tarybinių laikų palikimas. Per 15 metų nieko nepadaryta modernizuojant tinklus,o visus elektros energijos nuostolius neracionaliuose tinkluose apmoka vartotojai, sakė parlamentaras.
Ūkininkai yra paskaičiavę, kad per metus viena elektros tiekimo linijų atrama jiems atneša apie 130 Lt. nuostolio.
Jeigu Seimas nepriims šių pataisų, užkertančių kelią energetikams savivaliauti ūkininkų žemėje, V.Rinkevičius ketina kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad būtų išaiškinta, ar nepažeidžiamos žemės savininkų teisės, kai jų sklypuose energetikai pridaro žalos.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas Albinas Jasevičius pažymėjo, kad dėl elektros tinklų darbuotojų atliekamų darbų žemdirbiai patiria nuostolių, nes naikinami jų laukai, pasėliai. Jo teigimu, įstatyme reikėtų nustatyti tvarką, kaip atlyginami nuostoliai, jei savininko turtui padaroma žala.
A. Jasevičiaus pastebėjimais, pavyzdžiui, kartais 10 hektaro žemės sklype yra apie 20 elektros stulpų, dėl to ne tik sumažėja žemės plotas, bet yra sudėtingiau dirbti aplink juos esančiuose plotuose.
Jis tikisi, kad siūlomos įstatymo pataisos padės pamatus civilizuotiems santykiams tarp ūkininkų ir elektros tinklų darbuotojų, nes joks ūkinis subjektas negali turėti išskirtinių teisių.