V.Navickas pateikė Civilinio kodekso pataisą

EN  FR

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO KODEKSO 6.929 STRAIPSNIO

PAKEITIMO  ĮSTATYMO PROJEKTUI

 

Projektą parengti paskatino gyventojų skundai, kad įmonės, parduodančios prekes ir teikiančios paslaugas atsisako priimti mokėjimus už prekes ir paslaugas  savo įmonių kasose, nurodydamos atsiskaityti per bankus ar Lietuvos pašto skyrius, o šioms įstaigoms už pinigų pervedimą reikia mokėti. Gyventojai  taip pat skundžiasi, kad ir mokesčius valstybei reikia sumokėti per bankus ar Lietuvos pašto skyrius bei patirti papildomas išlaidas.

Projekto tikslas - sudaryti fiziniams asmenims galimybę atsiskaityti grynaisiais pinigais tiesiogiai arba per kredito ar kitą mokėjimą priimančią įstaigą nemokamai.

Praktikoje atsiskaitymo grynaisiais pinigais tiesiogiai su prekių pardavėjais bei paslaugų teikėjais (įmonių kasose) galimybė dažnai nėra užtikrinama. Įmonės, atsisakydamos mokėjimų priėmimo, sumažina savo sąnaudas, tačiau priverčia fizinį asmenį apmokėti banko ar Lietuvos pašto pinigų pervedimo paslaugą. (Pavyzdžiui, AB bankas Hansabankas už įmokų grynaisiais ir negrynaisiais priėmimą ima 2 Lt, VĮ Lietuvos paštas už mobiliojo ryšio “Omnitel”, “TELE2” paslaugų apmokėjimo įmokas ima 1 Lt). Tokių mokėjimų gali susidaryti keletas per mėnesį.

Projekte siūloma nustatyti, kad asmenys, kurie nesudaro  fiziniams asmenims galimybės atsiskaityti grynaisiais pinigais tiesiogiai, užtikrina jiems galimybę nemokamai atsiskaityti per kredito arba kitą mokėjimą priimančią įstaigą.

Kai kurie pardavėjai ir paslaugų teikėjai jau yra sudarę galimybę atsiskaityti per VĮ Lietuvos paštą nemokamai, t. y. patys apmoka pinigų pervedimo paslaugas (pvz., už pinigų pervedimą nereikia mokėti pašto skyriuose mokant mokesčius už elektros energiją, dujas, karštą ir šaltą vandenį, “Lietuvos telekomo”, mobiliojo ryšio “Bitė GSM” paslaugas).

Priėmus įstatymą, tie pardavėjai ir paslaugų teikėjai, kurie neužtikrina nemokamo atsiskaitymo už jų parduotas prekes ir suteiktas paslaugas, turės papildomas išlaidas. Tačiau pardavėjai ir paslaugų teikėjai turi galimybę su kredito arba kita mokėjimą priimančia įstaiga derėtis dėl pinigų pervedimo kainos, tuo tarpu vartotojai tokios galimybės neturi.

Projekte siūlomos nustatyti bendros normos įgyvendinimas fizinių asmenų atsiskaitymuose su valstybe (mokant nustatytus mokesčius) pareikalaus tam tikrų biudžeto lėšų.

Įstatymo priėmimas įtakos kriminogeninei situacijai ir korupcijos mastui neturės.

Priėmus įstatymą, nereikės pakeisti ar panaikinti įstatymų ir kitų teisės aktų. Įstatymo įgyvendinimui lydimųjų teisės aktų priimti nereikės.

Įstatymo projektą parengė Seimo narys Vytas Navickas.

Kartu su šiuo projektu teikiami Mokesčių administravimo įstatymo 83 straipsnio pakeitimo įstatymo ir Mokėjimų įstatymo 1, 2, 4  straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektai.

Teikia:

Seimo narys                                                                                          Vytas Navickas



 
 © Seimo kanceliarija, 2008