Seimo narė Laima Mogenienė siūlo keisti dabartinį valstybės paramos nepasiturinčioms šeimoms teikimo mechanizmą, įtvirtinant nuostatą, kad vaiko gaunamos socialinio pobūdžio pajamos neturėtų būti įskaičiuojamos į bendras šeimos pajamas sprendžiant klausimą dėl socialinės pašalpos skyrimo nepasiturinčioms šeimoms. Atitinkamas Piniginės socialinės paramos mažas pajamas gaunančioms šeimoms (vieniems gyvenantiems asmenims) įstatymo pataisas ji užregistravo kartu su Seimo nare Leokadija Počikovska (XP-1434). Seimo narės Laimos Mogenienės teigimu, išmokos vaikui ir kitų socialinio pobūdžio lėšų skyrimas susijęs su kiekvieno šeimoje auginamo vaiko rėmimu, tai yra konkrečiai vaiko poreikiams tenkinti skirtos lėšos (vaiko pinigai). Vaiko išmokos įskaičiavimas į šeimos pajamas, kai šeima kreipiasi piniginės paramos ir kompensacijų, diskriminuoja vaikus, kurių tėvai turi mažas pajamas. Siūlomas įstatymo projektas priartins Lietuvos paramos skirstymo modelį prie tų Europos valstybių (Belgija, Airija, Italija, Liuksemburgas, Kipras, Slovėnija), kuriose į šeimos, gaunančios socialinę paramą, pajamas neįskaitomos pašalpos šeimai, stipendijos ar vaikui išlaikyti gaunamos lėšos.
Įstatymo projekto rengimą paskatino visuomenėje vykstanti diskusija dėl socialinio teisingumo trūkumo, skurdo ir nepakankamo valstybės dėmesio vaikus auginančioms šeimoms. Šiuo metu skurde gyvena apie 17 procentų Lietuvos gyventojų, iš jų didelę dalį sudaro vaikus auginančius šeimos. Statistika rodo, kad su ypač didele rizika gyventi skurde susiduria daugiavaikės šeimos (2003 m. santykinio skurdo lygis šeimose su 3 ir daugiau vaikų buvo 30,6 proc., o 2006 m. 36,5 proc.). Nors Lietuvos ekonomika sparčiai auga, lėšų perskirstymas per šalies biudžetą yra mažiausias Europos Sąjungoje.
Šalyje vyraujanti laisvosios rinkos išaukštinimo pozicija dažnai trukdo priimti būtinus socialinius sprendimus, tačiau nuolat didėjanti emigracija, sudėtinga demografinė situacija, didėjantis skurde gyvenančių vaikų skaičius skatina ieškoti priemonių, kurios pagerintų labiausiai pažeidžiamų visuomenės narių padėtį. Juolab, kad ir Konstitucinis Teismas 2004 m. kovo 5 d. nutarimu konstatavo, kad pagal Konstituciją Lietuvos valstybė yra socialiai orientuota.
Pastaruoju metu padaugėjo skundų Seimo nariams ir Vaiko teisių apsaugos kontrolierei dėl to, kad nuo 2004 liepos pradėjus mokėti išmokas vaikui (50 LT), šeimos neteko teisės gauti socialines pašalpas bei būsto šildymo ir išlaidų vandeniui kompensacijas. Susidarė paradoksali situacija, kai viena ranka duodama, o kita atimama. Seimo narės Laimos Mogenienės nuomone, valstybė, vienu įstatymu įtvirtinusi vaiko pinigų institutą, kitu įstatymu neturėtų jo paneigti.
Daugiau informacijos:
Seimo narė Laima Mogenienė
www.jusulaima.info