L.Mogenienė siūlo keisti kai kuriuos Civilinio proceso kodekso straipsnius

EN  FR

 

Projektas

 

 

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO PROCESO KODEKSO 512, 627, 628, 661, 663, 681, 682, 703, 714, 718, 722, 726, 727, 750, 769 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ir papildymo

ĮSTATYMAS

 

 

 

(Žin.,2002, Nr. 36-1340; 2006, Nr. 77-2973)

 

 

2006 m.           d. Nr.

Vilnius

 

 

 

 

1 straipsnis. 512 straipsnio pakeitimas

512 straipsnyje vietoj žodžio “dešimt” įrašyti žodį “keturiolika” ir šį straipsnį išdėstyti taip:

 

“512 straipsnis. Skundo padavimo terminai

Skundas dėl antstolių ar notarinių veiksmų gali būti paduodamas ne vėliau kaip per keturiolika dienų nuo tos dienos, kurią skundą pateikiantis asmuo sužinojo arba turėjo sužinoti apie skundžiamo veiksmo atlikimą arba atsisakymą jį atlikti, bet ne vėliau kaip per trisdešimt dienų nuo skundžiamo veiksmo atlikimo.”

 

 

2 straipsnis. 627 straipsnio papildymas 7 punktu 

Papildyti 627 straipsnį 7 punktu:

 

“7) kai skolininkas gyvena kartu su nepilnamečiais vaikais ir išieškojimas nukreiptas į vienintelį šeimos gyvenamąjį būstą ar į jo dalį.”

 

 

3 straipsnis. 628 straipsnio 2 dalies pakeitimas

Papildyti 628 straipsnio 2 dalį antru sakiniu ir ją išdėstyti taip:

“2. Vykdomoji byla atnaujinama išieškotojo ar skolininko pareiškimu arba antstolio iniciatyva. Sustabdžius vykdomąją bylą šio Kodekso 627 straipsnio 7 punkte nurodytais pagrindais, vykdomoji byla atnaujinama, kai yra gaunamas valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos patvirtinimas, kad bus išspręstas šeimos gyvenamosios vietos klausimas.”

 

4 straipsnis. 661 straipsnio 1 dalies pripažinimas netekusia galios

661 straipsnio 1 dalį pripažinti netekusia galios, buvusias 2 ir 3 dalis laikyti atitinkamai 1 ir 2 dalimis ir šį straipsnį išdėstyti taip:

 

 “1. Raginimas nesiunčiamas skubaus vykdymo bylose, bylose dėl periodinių išmokų išieškojimo ir turto konfiskavimo, vykdant preliminarius teismo sprendimus, teismo įsakymus bei hipotekos teisėjo nutartis dėl skolininko turto realizavimo.

2. Sprendimo skubaus vykdymo atvejais antstolis raginimą įvykdyti sprendimą, jeigu yra galimybė, perduoda skolininkui žodžiu ir pasiūlo sprendimą vykdyti nedelsiant.”

 

 

5 straipsnis. 663 straipsnio 3 ir 4 dalių pakeitimas

1. 663 straipsnio 3 dalyje po žodžių „kuriame jis gyvena“ įrašyti žodžius „ar jo dalies“ ir šią dalį išdėstyti taip:

 „3. Išieškoti iš skolininkui priklausančio būsto, kuriame jis gyvena, ar jo dalies galima tik tuo atveju, jeigu išieškoma suma viršija septynis tūkstančius litų.“

 

2. 663 straipsnio 4 dalyje po žodžių “šeimos narių” įrašyti žodžius “ar valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos” ir šią dalį išdėstyti taip:

 

“4. Teismas skolininko ar jo šeimos narių, ar valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos prašymu po to, kai butas ar gyvenamasis namas išieškant sumas, nesumokėtas už sunaudotus energijos išteklius, komunalines ir kitokias paslaugas, yra areštuotas, gali nustatyti, kad nebūtų išieškoma iš paskutinio buto, gyvenamojo namo ar jų dalies, būtino šiems asmenims gyventi. Tai teismas gali nustatyti atsižvelgdamas į vaikų, invalidų ir socialiai remtinų asmenų materialinę padėtį bei interesus. Prašymas dėl to paduodamas ir nagrinėjamas apylinkės teisme šio Kodekso 593 straipsnyje nustatyta tvarka.”

 

 

6 straipsnis. 681 straipsnio 1 dalies pakeitimas ir papildymas nauja 2 dalimi

1. 681 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžio “skiria” įrašyti žodžius “privalo skirti”; papildyti straipsnį nauja 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti ją taip:

“1. Areštuodamas skolininko turtą, antstolis jį įkainoja rinkos kainomis, atsižvelgdamas į turto nusidėvėjimą bei į arešto metu dalyvaujančių išieškotojo ir skolininko nuomones. Jeigu skolininkas ar išieškotojas prieštarauja antstolio atliktam įkainojimui arba jei antstoliui kyla abejonių dėl turto vertės, antstolis turto vertei nustatyti privalo skirti ekspertizę.”

2. Areštuojamo skolininkui priklausančio nekilnojamojo turto bei kito įstatymų nustatyta tvarka registruojamo turto, taip pat kito turto, kurio vieneto (arba vertybinių popierių paketo) vertė gali viršyti penkiasdešimt tūkstančių litų, vertei nustatyti antstolis privalo skirti ekspertizę. Ekspertizė gali būti neskiriama, jeigu skolininkas ir išieškotojas sutinka su antstolio siūloma areštuojamo turto kaina. “

 

3. Vykdymo proceso metu įkainoto turto vertei pasikeitus, antstolio patvarkymu turtas gali būti perkainojamas laikantis šiame straipsnyje nustatytos tvarkos.

4. Skolininkas ar išieškotojas, dalyvavę areštuojant turtą, prieštaravimus dėl turto įkainojimo gali pareikšti ne vėliau kaip per penkias dienas, skaičiuojant nuo turto arešto dienos. Skolininkas ir išieškotojas, nedalyvavę areštuojant turtą, prieštaravimus dėl turto įkainojimo gali pareikšti ne vėliau kaip per penkias dienas nuo tos dienos, kurią gavo turto arešto aktą.

5. Jeigu šiame straipsnyje nustatyta tvarka turto vertę nustatė ekspertas, tai areštuoto turto verte laikoma eksperto nustatyta turto vertė.”

 

 

 

7 straipsnis. 682 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas

1. 682 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžio “neskundžiamas” įrašyti žodžius “turi būti motyvuotas ir gali būti skundžiamas teismui” ir šią dalį išdėstyti taip:

 

“2. Jeigu išieškotojas ar skolininkas pareiškia motyvuotus prieštaravimus dėl ekspertizės išvados, jų prašymu antstolis savo patvarkymu gali skirti papildomą ar pakartotinę ekspertizę. Antstolio patvarkymas atsisakyti skirti papildomą ar pakartotinę ekspertizę turi būti motyvuotas ir gali būti skundžiamas teismui.”

 

2. 682 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių “neskundžiamas ir laikoma, kad turtas įkainotas turto arešto akte antstolio nurodyta verte” įrašyti žodžius “turi būti motyvuotas ir gali būti skundžiamas teismui” ir šią dalį išdėstyti taip:

 

“3. Skolininkas ar išieškotojas, prieštaraujantys dėl antstolio nustatytos turto vertės, turi prieš skiriant ekspertizę įmokėti į antstolio depozitinę sąskaitą sumas, būtinas ekspertams ir ekspertinėms įstaigoms apmokėti. Jeigu skolininkas ar išieškotojas pareiškia prieštaravimus dėl antstolio nustatytos turto vertės, tačiau už ekspertizės atlikimą būtinų sumų neįmoka ir nėra pagrindo jo nuo šių sumų sumokėjimo atleisti, antstolis savo iniciatyva gali skirti ekspertizę turto vertei nustatyti. Šiuo atveju už ekspertizę sumokama iš antstolio sąskaitos. Turėtos išlaidos išieškomos iš skolininko šio Kodekso 611 straipsnyje nustatyta tvarka. Šioje dalyje nustatytu atveju antstolio atsisakymas skirti ekspertizę turi būti motyvuotas ir gali būti skundžiamas teismui.”

 

 

8 straipsnis. 703 straipsnio pavadinimo ir 1 dalies pakeitimas

1. Pakeisti 703 straipsnio pavadinimą ir ji išdėstyti taip:

 

“703 straipsnis. Varžytynių atšaukimas”.

 

2. 703 straipsnio 1 dalyje po žodžio “keliančios” įrašyti žodį “pagrįstų”, o vietoj žodžio “gali” įrašyti žodį “privalo” ir šią dalį išdėstyti taip:

 

“1. Jeigu iki varžytynių pradžios paaiškėjo aplinkybės, keliančios pagrįstų abejonių dėl būsimų varžytynių teisėtumo, antstolis savo patvarkymu privalo varžytynes atšaukti. Tokiu atveju varžytynių dalyvio mokestis grąžinamas jį sumokėjusiems asmenims.”

 

 

9 straipsnis. 714 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 714 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Protokolą pasirašo varžytynes vykdęs antstolis, protokolą surašęs asmuo, taip pat varžytynių metu dalyvavę išieškotojas, skolininkas ir varžytynėse turtą nupirkęs asmuo. Protokolą gali pasirašyti ir kiti varžytynių dalyviai.”

 

10 straipsnis. 718 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 718 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

“718 straipsnis. Parduodamo turto pradinė kaina pirmą kartą rengiamose (pirmosiose) varžytynėse

Pirmosiose varžytynėse parduodamo turto nustatoma pradinė kaina sudaro devyniasdešimt penkis procentus šio Kodekso 681 straipsnyje nurodyta tvarka nustatytos kainos, jei ši viršija penkiasdešimt tūkstančių litų arba devyniasdešimt procentų šio Kodekso 681 straipsnyje nurodyta tvarka nustatytos kainos, jei ši neviršija penkiasdešimties tūkstančių litų.”

 

11 straipsnis. 722 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 722 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

“1. Antrosios varžytynės vyksta tokiomis pačiomis sąlygomis ir tvarka kaip ir pirmosios varžytynės, su ta išimtimi, kad antrosiose varžytynėse parduodamo turto nustatoma pradinė kaina sudaro ne mažiau kaip devyniasdešimt procentų šio Kodekso 681 straipsnyje nustatyta tvarka nustatytos turto kainos, jei ši viršija penkiasdešimt tūkstančių litų, arba ne mažiau kaip aštuoniasdešimt penkis procentus šio Kodekso 681 straipsnyje nustatyta tvarka nustatytos turto kainos, jei ši neviršija penkiasdešimties tūkstančių litų.”

 

12 straipsnis. 726 straipsnio 1 dalies pakeitimas

726 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių “aštuoniasdešimt procentų” įrašyti žodžius “devyniasdešimt penki procentai” ir šią dalį išdėstyti taip:

 

„1. Šio Kodekso 694 straipsnyje nustatytą turtą perdavus realizuoti per prekybos įmonę komiso pagrindais, nustatoma pradinė realizuojamo turto kaina – devyniasdešimt penki procentai šio Kodekso 681 straipsnyje nurodyta tvarka nustatytos turto kainos.“

 

 

13 straipsnis. 727 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 726 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Perkainojamo turto pardavimo kaina nustatoma ne mažesnė kaip aštuoniasdešimt procentų pradinės pardavimo kainos.”

 

 

14 straipsnis. 750 straipsnio papildymas 3 dalimi

Papildyti 750 straipsnį 3 dalimi:

 

“3. Jei areštuojamas gyvenamasis būstas, kuriame gyvena nors vienas vaikas, antstolis nedelsiant apie tai praneša valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai.”

 

15 straipsnis. 769 straipsnio 3 dalies pakeitimas

769 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių “penkias dienas” įrašyti žodžius “30 dienų” ir šią dalį išdėstyti taip:

 

“3. Jeigu nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos iškeldinami nepilnamečiai vaikai, apie iškeldinimo laiką ir vietą antstolis ne vėliau kaip prieš 30 dienų iki iškeldinimo dienos raštu praneša valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teikia LR Seimo nariai:

 

Laima Mogenienė

Rytas Kupčinskas

Ona Valiukevičiūtė                                                                   


  Nauja paieška   Į viršų


 
 © Seimo kanceliarija, 2008