L.Mogenienė: žalingi sveikatai buities skysčiai gali būti nesąžiningo alkoholio verslo pavyzdžiai

EN  FR

Po Seime vykusios Vyriausybės valandos Seimo narė Laima Mogenienė perdavė Ministrui pirmininkui Algirdui Brazauskui kreipimąsi dėl masinio žalingų sveikatai buities skysčių (vadinamojo „babatuko“) vartojimo prevencijos. Kartu su dokumentais Seimo narė perdavė vieno iš tokių skysčių butelį. Ministras Pirmininkas pažadėjo išspręsti šį klausimą ir įpareigojo ūkio ministrą imtis atitinkamų įstatyme numatytų veiksmų.

Per Vyriausybės valandą dėl minėtos problemos klausimą premjerui uždavė Seimo Narkomanijos prevencijos komisijos pirmininkė Ramunė Visockytė.

Dar 2006 metų pradžioje į Seimo narę Laima Mogenienę, Seimo Žmogaus teisių ir Sveikatos komitetus kreipėsi piliečiai prašydami nedelsiant atkreipti kompetentingų valstybės institucijų dėmesį į automobilinio „Langų ploviklio koncentrato“, skysčio „Buičiai ir technikai“ ir kitų buities skysčių, kaip apsvaigimą sukeliantį gėrimų vartojimą. Anot Seimo narės L. Mogenienės, „gyventojai paliudijo, kad šių produktų vartojimas jų apylinkėse yra masinis ir šiai konkrečiai gėrimų rūšiai yra sukurtas specialus žargonas – „babatukas“ (pagal vieno iš analogiškų produktų etiketę – „BBT“). Gyventojai įsitikinę, kad būtent dėl šių produktų vartojimo kaimuose miršta žmonės. Apie šių žalingo sveikatai žalingų sveikatai svaigalų naudojimą yra rašoma spaudoje.“ Be to, žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad pagal naujausius Pasaulio sveikatos organizacijos vertinimus Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis „pirmauja“ ES pagal girtavimą, kepenų ligas, savižudybes, apsinuodijimus alkoholiu ir psichozes.

Remiantis turima informacija dar vasario 27 d. Seimo narė kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą.

Zarasų rajono Degučių kaimo seniūnas Jono Šileikis suteikė informaciją, kad seniūnijos parduotuvėje galima nusipirkti „Langų ploviklio koncentratą“ (fasuotojas J. V. Akelaičio individuali įmonė), kurio sudėtyje yra 95 proc. etilo spirito (grūdinio), o taip pat skystį „Buičiai ir technikai“ (fasuotojas – UAB „Rolrimė“, Panevėžio raj.). Seniūno nuomone, tiek šių skysčių gamintojams, tiek jų pardavėjams puikiai žinoma, kad šie produktai dalies gyventojų vartojami kaip svaigalai. Seimo narės L. Mogenienės manymu, tai, „kad skystis yra bespalvis ir jo pakuotė labiau panaši į geriamo mineralinio vandens buteliuką negu į žalingo sveikatai chemikalo pakuotę, yra tyčia sudarytos prielaidos jo vartojimui. Pats chemikalas kvepia degtine ir spiritu, ir nekvepia jokiais maistui ar sveikatai žalingais chemikalais, atgrasančiais nuo jo vartojimo. Kyla įtarimas, kad minėti skysčiai yra nesąžiningo alkoholio verslo pavyzdžiai, kurie negali būti toleruojami. Liūdniausia tai, kad skirtingai negu alkoholį, šiuos svaigalus gali laisvai nusipirkti net mažamečiai vaikai.“

Iš iki šiol gautų dokumentų galima spręsti, kad situaciją iš esmės gali pakeisti Alkoholio kontrolės įstatymo 5 straipsnyje numatytos priemonės, už kurių įgyvendinimą yra atsakinga Ūkio ministerija ir įsteigtos prie jos rinkos priežiūros institucijos.

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008