Liberalai siūlo daugiau dėmesio skirti gyventojų informavimui apie jų laukiančią senatvę

EN  FR

      Opozicinės Seimo liberalų frakcijos iniciatyva pirmadienį Parlamente surengta apskritojo stalo diskusija “Pensijų reformos eiga ir perspektyvos”. Pasklidus informacijai, jog maždaug trečdaliui pensijas privačiuose fonduose nusprendusių kaupti gyventojų gresia nusivylimas, padėčiai ir ateities perspektyvoms aptarti surengtoje diskusijoje dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sekretorė Audronė Morkūnienė, Vertybinių popierių komisijos pirmininkas Virgilijus Poderis, Investicijų valdymo įmonių asociacijos prezidentas Saulius Racevičius, liberalų ir kitų Seimo frakcijų nariai, Laisvosios rinkos instituto, Pasaulio banko atstovybės Lietuvoje, Draudimo priežiūros komisijos, verslo asociacijų ir rinkos dalyvių atstovai.

      Pranešimą diskusijoje skaitęs Seimo liberalų frakcijos narys, Parlamentinio biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas prof. Kęstutis Glaveckas atkreipė dėmesį, jog siekiant apsaugoti gyventojus nuo galimų praradimų dalyvaujant pensijų kaupime, būtina juos geriau informuoti apie pačią sistemą, galimus pavojus dalyvaujant rizikingesnėse kaupimo programose bei kokios pensijos jie galėtų tikėtis. „Jei mes galime prognozuoti ilgalaikius ekonominius pokyčius, tai turėtų būti galimybė ir apskaičiuoti, kaip po 10-15 metų pasikeis pensijų dydžiai. Mano nuomone, reikia teikti daugiau informacijos gyventojams, kad žmonės nedalyvautų „aklai” pensiniuose fonduose, o žinotų, kaip ir kodėl keisis jų pensijų dydžiai” – sako K.Glaveckas. Parlamentaras sako iš renginyje kalbėjusių ekspertų neišgirdęs atsakymo į svarbiausią klausimą – kaip keisis nominalus ir realus pensijų dydis įsivedus eurą 2007 m., taip pat toliau kylant kainoms. K.Glaveckas atkreipia dėmesį į dar vieną aplinkybę - „Esant neaiškiai Vyriausybės darbo užmokesčio politikai, lieka visiškai neaiškios tiek „Sodros”, tiek ir pensijų kaupimo fondų perspektyvos”, - mano liberalas.

      Geresnis gyventojų informavimas šioje srityje taip pat leistų įgyvendinti Vertybinių popierių komisijos rekomendaciją – pasiekti, kad vyresniojo amžiaus dirbantieji rinktųsi mažiau rizikingus pensijų kaupimo fondus. VPK vadovas Virgilijus Poderis diskusijoje akcentavo, jog likus 10-15 metų iki pensijos, gyventojas turėtų dalyvauti jau nebe tokiame rizikingame (bet ir mažiau pelningame) mažos akcijų dalies pensiniame fonde, o likus 5-7 metams iki pensijos – rinktis obligacijų fondą.

      Liberalai siūlo ir sparčiau didinti įmokas į kaupiamuosius fondus. “Įmokų dydį reiktų didinti ne iki 5,5 procentų, kaip kad šiuo metu, bet iki 6,5 ar net 7,5 procentų. Tai paskatintų kapitalo rinkos plėtrą, kas turėtų gerą poveikį, kadangi leistu daugiau investuoti ir, savo ruožtu, paskatinti visos ekonomikos augimą” – tvirtina K.Glaveckas.

      Liberalai taip pat siūlo taisyti tvarką, kuria vadovaudamasi „Sodra” privatiems pensijų fondams perveda dalį gyventojų. „Dabar iš „Sodros” lėšos į fondus patenka po 3-4 mėnesių. Tiek laiko „Sodra” už dyką naudojasi jau nepriklausančiais milijonais. Tai neteisinga. Tokią tvarką reikia keisti”, - anksčiau yra sakęs K.Glaveckas.

      Pensijų kaupimo sistemoje dalyvauja per 54 proc. apdraustųjų „Sodroje”, t.y. apie 684 tūkstančius gyventojų. Šalyje veikia apie 30 pensijų kaupimo fondų, kuriuose per pusantrų metų nuo reformos pradžios sukaupta apie 406 milijonus litų.

 

Liberalų frakcijos sekretoriatas

Kontaktinis asmuo:

K.Glaveckas, tel. 869822999



 
 © Seimo kanceliarija, 2008