Apie aukštojo mokslo reformą Vytauto Didžiojo universitete ir skaidrumą

EN  FR

          Opozicinės Seimo liberalų frakcijos atstovas, Seimo primininko pavaduotojas atkreipia dėmesį į pastaruoju metu vienas po kito kylančius su aukštosiomis šalies mokyklomis kylančius skandalus – Šiaulių universiteto vadovų keliones po egzotiškus kraštus, Kauno technologijos universiteto studentų persekiojimą už principingą poziciją renkant šios aukštosios mokyklos rektorių, Vytauto Didžiojo universiteto rektoriaus pasiūlymą išeiti iš darbo jį kritikavusiam garsiam dėstytojui. G.Steponavičiaus nuomone, šalies aukštąsias mokyklas apėmusi krizė, ir akademinės bendruomenės nebepajėgia kontroliuoti universitetų vadovų. „Pastarieji dažnai naudojasi nė kiek nemažesnėmis privilegijomis, nei kad Seimas”, - Parlamente surengtoje spaudos konferencijoje sakė parlamentaras.

           G.Steponavičius pristatė gautus Valstybės kontrolės 2004 m. VDU atlikto audito duomenis, iš kurių matyti, jog universiteto rektoriaus darbo užmokestis su priedais bei priemokomis per metus siekia arti 160 tūkst. Lt. Dviejų universiteto prorektorių algos viršija po ketvirtį milijono litų. Iš viso per metus 34 mln. Lt metinį biudžetą turinčios aukštosios mokyklos keturi vadovai išsidalijo arti 800 tūkstančių, apie tai nieko nežinant universiteto Senatui. „Kai universiteto prorektorius per metus iš mokesčių mokėtojų pinigų gali užsidirbti ketvirtį milijono litų, pradedi klausti ar universitetuose yra kokia nors tvarka bei kontrolė, kuo iš tiesų virto aukštosioms mokykloms suteikta autonomija”, - teigia G.Steponavičius.

           Šie iškalbingi skaičiai pribloškė VDU dėstytojus. „Gauta informacija šokiruos eilinį VDU dėstytoją, šokiruoja ir mane”, - pripažįsta VDU Teisės instituto direktorius, šio universiteto dėstytojų profesinės sąjungos atstovas doc. Tadas Klimas. „Akivaizdu, kad trūksta aiškių universiteto veiklos taisyklių, o ir tų, kurios yra, dažnai nepaisoma. Informacijos apie rektoriaus ir prorektorių atlyginimus universiteto metinėje ataskaitoje nebuvo pateikta. Aš esu VDU Senato narys, tačiau nei man, nei kitiems kolegoms, šie duomenys nebuvo žinomi”, - tvirtina T.Klimas.

           Kaip pastebėjo konferencijoje dalyvavęs Lietuvos mokslininkų sąjungos pirmininkas Antanas Kulakauskas, šalies aukštojo mokslo sistemai jau būtinos plataus masto, struktūrinės permainos. Savo ruožtu, G.Steponavičius žengia pirmuosius žingsnius ir teiks Seimui Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pataisas, kurios įpareigotų kiekvieno pareigūno, vadovaujančio valstybinei įstaigai, - ne tik aukštajai mokyklai, - kurios didesnę pajamų dalį sudaro lėšos iš šalies biudžeto, atlyginimą skelbti viešai. „Manau, kad šiandien geriausias vaistas tokiems reiškiniams – viešumas. Žmonės turi žinoti, kas yra kas, bei principingai į tai reaguoti”, - pažymi G.Steponavičius.

 

 

Liberalų frakcijos sekretoriatas

Kontaktinis asmuo:

G.Steponavičius, tel.

8699 43727



 
 © Seimo kanceliarija, 2008