Prieš artimuosius ranką keliantiems asmenims siūloma drausti prisiartinti prie savo aukų

EN  FR

      Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Violeta Boreikienė parengė bei artimiausiu metu siūlys Seimui svarstyti Baudžiamojo kodekso pataisas, padėsiančias efektyviau ginti smurtą šeimoje patyrusius asmenis. Atsižvelgdama į tai, jog nuo artimųjų nukenčia vis daugiau Lietuvos moterų bei vaikų, V.Boreikienė siūlo plėsti smurtautojams taikomų baudžiamojo poveikių priemonių ratą bei numatyti galimybę uždrausti ranką prieš savo šeimos narius pakėlusiam asmeniui prisiartinti prie nukentėjusiųjų. „Dabar kodekse numatyta priemonė – įpareigojimas smurtautojui ir jo aukai gyventi atskirai, - nėra pakankama. Nors nukentėjusieji šeimos nariai tokiu būdu būna apsaugoti kol tęsiasi baudžiamasis procesas, jam pasibaigus apsauga negarantuojama”, - pastebi V.Boreikienė. „Siūlome smurtavusį asmenį pripažinus kaltu, uždrausti jam prisiartinti prie savo aukų, taip apsaugant jas nuo tolesnės prievartos. Tokia praktika sėkmingai taikoma užsienyje, pavyzdžiui JAV. Esu tikra, kad tai padėtų ir daugeliui Lietuvos moterų bei vaikų”, - teigia parlamentarė.

       Politikė taip pat siūlo Baudžiamajame kodekse numatyti galimybę smurtautojui skirti dar vieną poveikio priemonę – privalomą dalyvavimą elgesį keičiančiose programose. Dar viena V.Boreikienės siūloma pataisa smurtas prieš artimuosius, šeimos narius būtų laikomas sunkinančia aplinkybe. Be to, pataisas priėmus, smurto šeimoje bylos bus nagrinėjamos ne privataus, kaip šiuo metu, o valstybinio kaltinimo tvarka. „Būtina užtikrinti ne tik deramą smurto aukų apsaugą, bet ir kad skriausti šeimos narius nevengiantys asmenys sulauktų griežtos bausmės. Svarbiausia, ko leis pasiekti siūlomos pataisos – tai bausmės už smurtą šeimoje neišvengiamumas”, - tvirtina Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovė.

Šių metų gegužę Seime vyko diskusija kovos su smurtu prieš moteris problemoms aptarti. Renginio dalyviai – Seimo, Teisingumo ministerijos, Generalinės prokuratūros, Policijos departamento, Aukščiausiojo teismo, NVO atstovai, - pateikė pasiūlymų, kaip minėtas problemas galima būtų spręsti. „Reikalingas kompleksinis požiūris į šiuos klausimus. Būtina keisti teisės aktus, supaprastinant baudžiamųjų bylų dėl smurto šeimoje tyrimą, taikyti prevencines priemones. Specialistų rekomendacijos yra seniai žinomos, ir čia tereikia didesnės valdžios iniciatyvos”, - pažymi V.Boreikienė.

       Pranešama, jog gyvenimo partnerių ar sutuoktinių smurtą yra patyrusios daugiau kaip 60 proc. Lietuvos moterų.

 

Liberalų sąjūdžio frakcijos sekretoriatas

Kontaktinis asmuo:

V.Boreikienė, tel.

8698 42266



 
 © Seimo kanceliarija, 2008