Liberalai siūlo įteisinti galimybę internetu rinkti Seimą, prezidentą ir Europos Parlamento narius

EN  FR

            Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai parengė ir Parlamento posėdžių sekretoriate registravo Europos Parlamento, Seimo, Prezidento rinkimų, o taip pat ir Referendumo įstatymų pataisas. Jeigu Seimas joms pritartų, šalies gyventojai minėtuose rinkimuose bei referendumų metu galėtų balsuoti internetu. Pasak projekto autoriaus, parlamentinio Informacinės visuomenės plėtros komiteto nario Vytauto Grubliausko, teikti šias pataisas paskatino sėkmingas internetinio balsavimo pavyzdys Estijoje, renkant šios šalies parlamentą, taip pat nuolatos mažėjantis Lietuvos rinkėjų aktyvumas bei vis dažnesni pažeidimai balsuojant tradiciniais būdais.

            „Estijos patirtis – puikiausias atsakas visiems elektroninio balsavimo priešininkams. Estai ryžtingai ėmėsi permainų, nuosekliai laikėsi pasirinkto kelio, ir internetu balsavusiųjų skaičius, lyginant su 2005 m. savivaldos rinkimais, išaugo daugiau kaip tris kartus - nuo 9 iki 30 tūkstančių”, - sako V.Grubliauskas. „Išankstinio balsavimo internetu galimybė padidintų ir mūsų rinkėjų aktyvumą – ypač todėl, kad savo valią galėtų pareikšti ir po visą pasaulį išsibarstę, bet ryšių su Tėvyne nenutraukę mūsų piliečiai, kurie, esant dabartinei rinkimų tvarkai, nuo Lietuvai svarbių sprendimų priėmimo faktiškai yra atskirti”, - pažymi parlamentaras.

Vyriausiosios rinkimų komisijos atstovų, e-bankininkystės specialistų bei informacinių technologijų ekspertų teigimu, visos techninės prielaidos tokio balsavimo būdo įvedimui Lietuvoje, pasinaudojant e-bankininkystės sistema, jau sukurtos, puikiai užsirekomendavusios, pakankamai patikimos ir saugios. “Kylančias abejones dėl dar didesnio, sakyčiau ypatingo, internetinių tinklų bei serverių saugumo užtikrinimo,  padės išspręsti tarptautinio konkurso būdu nupirkta reikalinga programinė įranga bei technologiniai įrengimai”, - teigia V.Grubliauskas.

            Liberalų sąjūdžio frakcija dar pernai pasiūlė įteisinti galimybę internetu rinkti savivaldybių tarybas. Tačiau nors, specialistų ir atsakingų pareigūnų teigimu, techniškai internetinio balsavimo įvedimui Lietuva yra pasirengusi, pataisų taip ir nespėta priimti iki vasario 25 d. vykusių rinkimų. Atsižvelgdama į palankią prezidento, Seimo vadovo, Ministro Pirmininko poziciją elektroninio balsavimo atžvilgiu, frakcija tikisi, kad jį pavyks vienu ypu įdiegti visuose Lietuvoje vykstančiuose rinkimuose bei referendumuose.

            Liberalų įsitikinimu, elektroninio balsavimo įvedimas ne tik leistų užsienyje gyvenantiems piliečiams dalyvauti priimant valstybei svarbius sprendimus. Tai būtų ir rimtas postūmis šiuolaikinių technologijų plėtrai Lietuvoje, be to, tinkamai pasirengus, toks balsavimas būtų žymiai saugesnis bei skaidresnis, nei šiuo metu leidžiamas išankstinis balsavimas rinkimų apygardose.

            Praėjusių metų pabaigoje gyventojai buvo kviečiami pasirašyti po elektronine peticija ir paremti siūlymą Lietuvoje įvesti internetinį balsavimą. Apie 14 tūkstančių „internetinių parašų” buvo įteikti Seimo pirmininkui ir premjerui.

 

 

Liberalų sąjūdžio frakcijos sekretoriatas

Asmuo pasiteirauti:

V.Grubliauskas, tel.

8~698 42184



 
 © Seimo kanceliarija, 2008