V.Grubliauskas: ar Seimui užteks ryžto imtis elektroninės demokratijos plėtros?

EN  FR

            Antradienio plenariniame posėdyje Seimui planuojama teikti Liberalų sąjūdžio frakcijos siūlomas Europos Parlamento, Seimo, Prezidento rinkimų, o taip pat ir Referendumo įstatymų pataisas. Jeigu Seimas joms pritartų, šalies gyventojai minėtuose rinkimuose bei referendumų metu galėtų balsuoti internetu. Projekto autorius, parlamentinio Informacinės visuomenės plėtros komiteto narys Vytauto Grubliauskas sako, jog pataisų pateikimo išvakarėse pastebimas palankus daugelio Seimo frakcijų požiūris į internetinio balsavimo įvedimo galimybę, todėl tikėtina, jog Parlamentas pagaliau ryšis realiems veiksmams elektroninei demokratijai plėtoti.

            „Kuomet prieš gerus metus iškėlėme internetinio balsavimo idėją, išgirdome nemažai prieštaringų nuomonių bei abejonių dėl šio sumanymo įgyvendinimo. Vis dėlto, palanki Prezidento, Seimo vadovo, Ministro Pirmininko pozicija elektroninio balsavimo atžvilgiu leidžia tikėtis, kad jį pavyks vienu ypu įdiegti visuose Lietuvoje vykstančiuose rinkimuose bei referendumuose”, - sako V.Grubliauskas.

            Pasak liberalo, elektroninio balsavimo projekto sėkmės leidžia tikėtis ir sėkmingas internetinio balsavimo pavyzdys Estijoje, renkant šios šalies parlamentą. „Estijos patirtis – puikiausias atsakas visiems elektroninio balsavimo priešininkams. Estai ryžtingai ėmėsi permainų, nuosekliai laikėsi pasirinkto kelio, ir internetu balsavusiųjų skaičius, lyginant su 2005 m. savivaldos rinkimais, išaugo daugiau kaip tris kartus - nuo 9 iki 30 tūkstančių”, - sako V.Grubliauskas. „Išankstinio balsavimo internetu galimybė padidintų ir mūsų rinkėjų aktyvumą – ypač todėl, kad savo valią galėtų pareikšti ir po visą pasaulį išsibarstę, bet ryšių su Tėvyne nenutraukę mūsų piliečiai, kurie, esant dabartinei rinkimų tvarkai, nuo Lietuvai svarbių sprendimų priėmimo faktiškai yra atskirti”, - pažymi parlamentaras.

           Liberalų sąjūdžio frakcija dar pernai pasiūlė įteisinti galimybę internetu rinkti savivaldybių tarybas. Tačiau nors, specialistų ir atsakingų pareigūnų teigimu, techniškai internetinio balsavimo įvedimui Lietuva yra pasirengusi, pataisų taip ir nespėta priimti iki vasario 25 d. vykusių rinkimų.

           Liberalų įsitikinimu, elektroninio balsavimo įvedimas ne tik leistų užsienyje gyvenantiems piliečiams dalyvauti priimant valstybei svarbius sprendimus. Tai būtų ir rimtas postūmis šiuolaikinių technologijų plėtrai Lietuvoje, be to, tinkamai pasirengus, toks balsavimas būtų žymiai saugesnis bei skaidresnis, nei šiuo metu leidžiamas išankstinis balsavimas rinkimų apygardose.

           

Liberalų sąjūdžio frakcijos sekretoriatas

Asmuo pasiteirauti:

V.Grubliauskas, tel.

8~698 42184

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008