Veiksmai įsivedant eurą

EN  FR

 


 

Veiksmai įsivedant eurą

            Lietuvos Respublikos Seimas 2006 m. liepos 18 d. nutarimu Nr.X-767  pritartos Ministro Pirmininko Gedimino Kirkilo Vyriausybės programos 9.11 punkte numatyta “Užtikrinant tvarią Lietuvos ūkio rodiklių atitiktį konvergencijos kriterijams, siekti, kad Lietuva kaip galima greičiau taptų Ekonominės ir pinigų sąjungos nare”.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė planavo eurą įvesti 2007 m. sausio 1 d. ir atitinkamai rengėsi perėjimui prie Europos Sąjungos bendrosios valiutos. Tačiau 2006 m. gegužės mėn. paskelbtame pranešime[1] Europos Komisija (EK) padarė išvadą, kad šiuo metu Lietuvos, kaip Europos Sąjungos (ES) valstybės narės, kuriai taikoma išimtis laikinai naudoti nacionalinę valiutą, statusas neturėtų būti keičiamas. Pranešime nurodyta, kad vidutinė metinė infliacija Lietuvoje buvo šiek tiek didesnė negu Mastrichto sutarties kontrolinis dydis. 2006 m. liepos mėn.  Europos Sąjungos Taryba patvirtino tokį Komisijos vertinimą.

Atsižvelgdamas į šias aplinkybes Biudžeto ir finansų komitetas nagrinėdamas 2007 metų valstybės biudžeto projektą kartu svarstė ir naujai numatomas reguliavimo priemones įsivedant eurą.

2006 m. gruodžio 6 d. Seimo Biudžeto ir finansų komitete svarstant Seimo rezoliucijos „Dėl 2007, 2008 ir 2009 metų nacionalinio biudžeto prognozuojamų rodiklių“ projektą, buvo detaliai aptartos Lietuvos banko ir Finansų ministerijos siūlomos reguliavimo priemonės įsivedant eurą ir suformuluotos bei pateiktos Seimui atitinkamos komiteto išvados bei pasiūlymai Vyriausybei  šiuo klausimu (Išvados kopija pridedama).

Seimo Europos reikalu komitetas 2006 m. gruodžio 8 d. raštu Nr.100-S-631 (kopija pridedama) persiuntė Vyriausybei savo posėdžio protokolo išrašą, kuriame, be kita ko,  prašoma atsižvelgti į šias Seimo Biudžeto ir finansų komiteto išvadas bei pasiūlymus ir paprašė iki 2007 m. kovo 1 d. pateikti Seimui  aiškias infliacijos valdymo politikos priemones, nukreiptas į palankiausią euro įvedimo Lietuvoje laikotarpį.

Reaguojant į šį prašymą, 2006 m. gruodžio 20 d. vykusiame Vyriausybės pasitarime (Vyriausybės pasitarimo protokolas Nr.80)  buvo pasiūlyta Lietuvos bankui parengti vidutinės trukmės infliacijos valdymo strategijos projektą ir pateikti konkrečius pasiūlymus dėl efektyvių papildomų infliacijos valdymo priemonių, o Finansų ministerijai, Ūkio ministerijai bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai buvo pavesta teikti pasiūlymus šiuo klausimu.

 

PRIDEDAMA. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto išvada Seimo rezoliucijos “Dėl 2007,2008 ir 2009 metų nacionalinio biudžeto prognozuojamų rodiklių” projektui ir

Seimo Europos reikalų komiteto 2006 m gruodžio 8 d. posėdžio protokolo išrašas.



[1] 2006 m. gegužės 16 d. buvo paskelbti Europos Komisijos (EK) ir Europos centrinio banko (ECB) pranešimai apie konvergenciją, kuriuose buvo pristatyta Lietuvos pažanga vykdant įsipareigojimus dalyvauti euro zonoje.



 
 © Seimo kanceliarija, 2008